Apklausa: „valstiečiai“ iš balos lipa sausi, kova naudinga dviem partijoms

BNS nuotr.

Dalia Plikūnė

Nei Registrų centro istorijos, nei istorijos dėl vaiko teisių, nei prasidėję mokytojų streikai nepajudino stabiliai aukšto „valstiečių“ ir premjero Sauliaus Skvernelio reitingų. Konservatoriams ir „valstiečiams“ abipusė kova padeda išlaikyti į juos nukreiptą dėmesį ir atotrūkį nuo kitų partijų.

Kaip rodo naujienų portalo DELFI užsakymu visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ lapkričio 19-30 dienomis atlikta apklausa, partijų, visuomenės veikėjų, vertinamų pagal tinkamumą eiti premjero pareigas bei vyriausybės veiklos vertinimuose vienintelis statistiškai reikšmingas pokytis buvo tik ekonomisto Gitano Nausėdos reitinge. Jo premjerinis reitingas per mėnesį nukrito nuo 6 proc. iki 2,9 procento.

Visi kiti pokyčiai buvo 3,1 proc. paklaidos ribose. Partijų reitingų lyderiai liko Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, kurių vertinimas spalį buvo 19 proc., o lapkritį 19,9 proc. , ir „valstiečiai“, kurių reitingas spalį buvo 15,2 proc., o lapkritį – 16,2 procento.

S. Skvernelis ir R. Karbauskis, E. Blaževič/LRT nuotr.

Gintauto Palucko vadovaujamų socialdemokratų reitingas spalį buvo 6,2 proc., o lapkritį – 8,4 procento. „Tvarkiečių“ palaikymas spalį siekė 9,2 proc., o lapkritį – 8,1 proc., Lenkų rinkimų akcijos reitingas spalį buvo 4,3 proc., o lapkritį – 5 proc.

Darbo partiją spalį palaikė 4,6 proc., o lapkritį – 4,5 proc., Lietuvos centro partiją atitinkamai – 3,3 proc. ir 3,6 proc., Liberalų sąjūdį – 3,4 proc. ir 3,2 proc., „socdarbiečius“ – 3,5 proc. ir 2,7 proc. apklaustųjų.

Už kitą partiją spalį būtų balsavę 5,2 proc., o lapkritį 3,5 proc. apklaustųjų. Spalį rinkimuose į Seimą būtų nebalsavę 14,8 proc., o lapkritį – 13,7 proc. apklaustųjų. Nežinojo arba neatsakė spalį 11,3 proc., o lapkritį – 11,2 proc. apklaustųjų.

Premjeras tvirtai laikosi savo pozicijoje

Saulius Skvernelis tvirtai laikosi premjerinio reitingo viršūnėje. Jo vertinimas spalį buvo 18,5 proc., o lapkritį 18,4 proc. Antroje vietoje liko konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis, kurio reitingas spalį buvo 9,5 proc., o lapkritį – 9,2 proc.
„Valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio reitingas spalį buvo 9,5 proc., o lapkritį – 9,2 proc., parlamentaro Algirdo Butkevičiaus reitingas nepatiko ir buvo 4,7 procento.

Europarlamentarės Vilijos Blinkevičiūtės vertinimas spalį buvo 6,1 proc., o lapkritį – 4,3 proc., ekonomisto G. Nausėdos – atitinkamai 6 proc. ir 2,9 proc., parlamentarės Ingridos Šimonytės – atitinkamai 2,2 proc. ir 2,9 proc., parlamentaro Andriaus Kubiliaus – atitinkamai 3,6 proc. ir 2,5 procento.

Europarlamentarą Antaną Guogą premjeru spalį matė 2,9 proc., o lapkritį – 2,1 proc., o Darbo partijos lyderį Viktorą Uspaskichą – atitinkamai 2,1 proc. ir 1,9 proc. respondentų.

Vyriausybės reitingas – be žymesnių pakitimų

Vyriausybės veiklos vertinime taip pat nebuvo žymių pakitimų. Spalį vyriausybės darbą teigiamai ir greičiau teigiamai vertino 29,8 proc., o lapkritį – 31,5 proc. respondentų.

Neigiamai ir greičiau neigiamai Ministrų Kabineto darbą spalį vertino 65,4 proc., o lapkritį – 62,3 proc. apklaustųjų. Į klausimą nežinojo, ką atsakyti, arba neatsakė spalį 4,8 proc., o lapkritį – 6,2 proc. respondentų.

Apžvelgdamas reitingus „Spinter tyrimų“ vadovas Ignas Zokas pažymėjo, kad tendencijos lieka tos pačios.

„Partijų lyderiai stiprėja, socialdemokratai šiek tiek sustiprėjo, tačiau dar reikia stebėti, ar išliks ši tendencija“, – sakė I. Zokas.

Kova naudinga abiem

Viešųjų ryšių ekspertas, agentūros „Nova media“ vadovas Arijus Katauskas teigia, kad viešojoje erdvėje vykstanti konfrontacija tarp „valstiečių“ ir konservatorių kol kas naudinga abiem partijoms.

Pasak jo, „valstiečiams“ tai padeda susirinkti konservatorių nemėgstančių rinkėjų balsus.

„Konservatoriai tikrai nėra vienareikšmiškai vertinama partija. Nors jie turi labai aiškius rėmėjus, yra didelė dalis žmonių, kurie jų nemėgsta. Valstiečiai-žalieji konservatorius atakuoja nuo pat pradžių. Jeigu atsimenate rinkiminę kovą, buvo garsioji R. Karbauskio frazė : „jeigu Jūs išrinksite konservatorius, Kubilius bus finansų ministras“. Tai buvo labai aiškus atsiskyrimas nuo konservatorių“, – priminė A. Katauskas.

O konservatoriams, kaip opozicinei partijai, pasak jo, aiškaus priešininko turėjimas taip pat leidžia identifikuoti klaidas, kritikuoti.

„Viešojoje erdvėje be konservatorių mes nematome jokios opozicinės jėgos, kuri daugiau kalbėtų. Socialdemokratai bando, bet neprasimuša. Konservatoriams labai gerai, jie turi priešininką, kurį galima daužyti, kuris daro klaidas, ir jie visą laiką gali išlikti dėmesio centre“, – sakė A. Katauskas.

Pasak jo, kol nelekia ministrų galvos ir nekalbama rimtai apie interpeliaciją premjerui tokia kova yra naudinga abiem.

Iš skandalų lipa sausi

Mykolo Romerio universiteto politologė Rima Urbonaitė teigė, kad tai, kas atrodo labai reikšminga tiems, kurie nuolat sukasi informaciniame burbule, nebūtinai taip pat svarbu atrodo darbuose ir buityje užsisukusiam žmogui.

Politologė iš pat pradžių nemanė, kad viešąją nuomonę galėjo paveikti Registrų centro skandalas, kuris buvo susijęs su žiniasklaidos galimybe gauti duomenų.

„Tuo labiau, kad ilgą laiką paraleliai buvo transliuotos žinutės, kad žiniasklaida dirba neobjektyviai, kad negalima ja pasitikėti. Žiniasklaidos vaidmuo iš valdžios yra menkinamas, mes matome nemažai kritikos žiniasklaidai. Apskritai valstybėje demokratijos suvokimas nėra labai gilus, eilinis žmogus nesuvokia, kad čia yra svarbu, nes tai yra susiję su demokratija ir teise žinoti“, – sakė R. Urbonaitė.

Pasak jos, vaikų tema jau buvo ta, kuri galėjo turėti rimtesnių pasekmių, bet aplinkybės taip susiklostė, kad ją užgožė mokytojų streikai.

„Be to premjeras pradžioje visai nesikišo, nes buvo labai rizikinga kištis. Kai kurie frakcijos nariai, kaip Puidokas, atsirado kitoje barikadų pusėje, ir bandė svarstykles išlaikyti. Po to mokytojai užėmė ministeriją, ir ta situacija taip susiklostė, kad nesibaigė rimtomis krizėmis premjerui“, – sakė R. Urbonaitė.

Politologė atkreipė dėmesį, kad apklausa vykdyta tuo metu, kai pedagogų krizė dar nebuvo pasiekusi piko, tačiau ji nenustebtų, kad ir ji neturėtų didelių pasekmių.

Ji pastebėjo, kad šioje situacijoje būta ir Lietuvos švietimo darbuotų profesinės sąjungos pirmininko Andriaus Navicko klaidų.

„Esu girdėjusi ne vieną konferenciją, kur Navickas aiškina apie bendrą situaciją, bet paklaustas tiksliai, kokie jų reikalavimai, nesugeba atsakyti“, – sakė R. Urbonaitė.

Politologę stebina, kad valdantieji pasisakydami visur prikiša konservatorius.

„Kad ir ką jie bekalbėtų – apie biudžetą , švietimą, vis tiek dar pirštu parodys, ir sakys „o konservatoriai“. Vyksta aštrus politinis žaidimas. Bet abiem pusėms reikėtų susimąstyti, koks jo rezultatas. Nes rezultatas gali būti ne toks, kokio laukiama, o valstybei gali būti žalingas toks elgesys“, – sakė R. Urbonaitė.

Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai" 2018 metų lapkričio 19 -30 dienomis, naujienų portalo DELFI užsakymu, atliko visuomenės nuomonės apklausą. Tyrime dalyvavo gyventojai nuo 18 iki 75 metų. Apklausa buvo atliekama standartizuoto interviu metodu.

Tyrimas vyko visoje Lietuvos teritorijoje, iš viso 65 atrankiniuose taškuose, išdėstytuose taip, kad reprezentuotų visą šalies teritoriją. Tyrimo metu buvo apklausta 1013 respondentų. Tyrimo dalyvių pasiskirstymas proporcingas gyventojų skaičiui šalies regionuose.

Tyrimo rezultatų paklaida 3,1 proc.

DELFI.lt

valstiečiai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
30 peržiūrų kovo mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Laisvalaikis
Kelionių organizatoriai pastebi, jog būtent pavasaris yra antras populiariausias atostogų laikas, kuris poilsiautojų srautais nusileidžia tik vasarai. Ir tai ne nuostabu, mat pavasarį užsienio kurortuose galima pasimėgauti ne tik vasariška šiluma, bet ir poilsiu su visa šeima, kuomet mokyklinio amžiaus vaikai turi visą savaitę, laisvą nuo pamokų. Pasidovanoję išvyką į vieną populiariausių užsienio kurortų, įpusėjus balandžiui, galite nušauti du zuikius vie...
Įvykiai
juokdary išminčiaus širdim – uždangą nakties pakėlęs surinkęs karalių ašaras bėgantį laiką ir gėlą – nusimesk savo rūbą dulkėtą ir pabūk dar laimingas akimirksnį vėlų – kai visi užmiršo tave senojo teatro tyloj pasilikusį...   dar pabūk juokdary – dar iš laimės virpėdamas šok savo šokį – netikros mėnesienos šviesoj netikrų karalysčių karaliams...   Šį eilėraštį Birutė Mar parrašė lygiai prieš dvidešimt metų Teatro dienos proga. Birutė Mar – šiuo pavard...
Laisvalaikis
Muzikos gerbėjai trečiadienį vakare koncertų salėje „Compensa" Vilniuje mėgavosi „Prime Orchestra" surengtu simfoniniu šou „Pasauliniai hitai". Žiūrovai savo mėgstamus hitus išgirdo skambant visiškai kitaip nei yra įpratę - šiuolaikinė muzika susiliejo su klasika, o pasirodymą papuošė specialieji efektai. Šiuo metu „Prime Orchestra" intensyviai koncertuoja įvairiose šalyse. Vakar Vilniuje pasirodę muzikantai mūsų šalyje surengs ir antrą pasirodymą, kuris š...
Įvykiai
Kovo 20 ir 28 dienomis Klaipėdos apskrities viešojoje I. Simonaitytės bibliotekoje pirmą kartą organizuojamas I. Simonaitytės vardo moksleivių meninio skaitymo konkursas. I. Simonaitytė (1897-1978 m.) - garsi Klaipėdos krašto rašytoja, autobiografinių apysakų ir romanų kūrėja. Rašytojos literatūrinis palikimas priartina praeitį, praturtina ateitį, įkvepia mus didžiuotis savo kraštu. Ievos Simonaitytės vardo konkursas skirtas mokiniams nuo pirmos iki dvylik...
Kultūra
Dailininkas Artūras Šimonis sukūrė scenografiją bei kostiumus pirmajai lietuviškai vaikiškų operų trilogijai sukurtai Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre – „Bulvinė pasaka“ (2007 m.), „Makaronų opera“ (2014 m.) ir „Žvaigždžių opera“ (2018 m.). Teatrui save pašventęs dailininkas pasakoja, kad jo darbe svarbiausia numatyti žiūrovų reakciją, o smagiausia būna sulaukti jų atsiliepimų. Tačiau žvalgytis atgalios jis nėra linkęs.    Kokios vizualinės kalbo...
Kriminalai
2019-03-16, 12:55 val., prekybos centre Taikos pr. Klaipėdoje pastebėta, kad, išplėšus mokamo tualeto pinigų saugyklą, buvo pavogti pinigai. Padaryta žala tikslinama.  2019-03-16, apie 14:40 val., Klaipėdos apskr. VPK patalpose atliekant pristatytojo, gim. 1993 m., apžiūrą, jo rankinėje rastas folijos lankstinukas su dviem rudos spalvos neaiškios kilmės  galimai narkotinės medžiagos gabaliukais. Vyras sulaikytas ir uždarytas į areštinę.  2019-03-16, apie 8...
Laisvalaikiui
Mes siūlome jums tam tikrą išbandymą, kuriam reikia pastabumo. Priimsite iššūkį? Šiame paveikslėlyje pasislėpė 10 žmonių. Raskite juos! Mes pridursime, jog vienas žmogus nėra aiškiai matomas, todėl, jei radote devynis žmones, tai jau yra geras rezultatas. Atsakymas
Įvykiai
Nuo 2019 m. rugsėjo 1 d. Klaipėdoje pradeda veikti Jūrų kadetų mokykla. Registracija į Mokyklą jau prasidėjo. Registruotis reikia informacinėje priėmimo į mokyklas sistemoje, prisijungus prie Klaipėdos miesto savivaldybės interneto svetainės (www.klaipeda.lt) paskyros „Priėmimas į mokyklas“. 2019–2020 mokslo metais mokytis Mokyklos 5–8 klasėse kviečiami mokiniai (berniukai ir mergaitės) iš visos Klaipėdos miesto savivaldybės teritorijos bei regioninėse sav...
Įvykiai
Kiekvienas, kuris nori išbandyti save gatvės muzikanto rolėje bei dalintis savo talentu ir kūryba su aplinkiniais, turėtų suklusti – kovo 15 dieną, penktadienį, prasideda dalyvių registracija į „Gatvės muzikos dienąׅ“. Kasmet prasidėjus pavasariui, laukiama ne tik šilumos, bet ir naujų muzikos garsų, kurie palaipsniui pripildo miestų erdves ir džiugina vaikštinėjančius miestų gyventojus bei svečius. GMD idėjos autorius, dainininkas Andrius Mamontovas ne ka...