Tiesa ar melas? R. Karbauskis: mokytojų atlyginimai auga labiausiai viešajame sektoriuje

E. Genio/LRT nuotr.

Lauryna Vireliūaitė

Ginčijantis dėl kitų metų biudžeto ir streikuojančių mokytojų reikalavimų valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad mokytojų atlyginimai augo ir augs labiausiai viešajame sektoriuje. 15min patikrino, ar tai tiesa?

Praėjusią savaitę Seime aršiai diskutuota apie mokytojų, reikalaujančių didesnių algų, uždarbį.

„Valstiečių“ pirmininkas ta proga pareiškė, kad streikuojančių mokytojų profsąjungos lyderiai iš tiesų nenori derybų, tik kelti sąmyšį.

„Mokytojų atlyginimai auga labiausiai viešajame sektoriuje ir augs toliau. Tai yra numatyta. Vyriausybė pasirengusi tą augimą numatyti, išdėstyti visam viešajam sektoriui, ne tik mokytojams“, – sakė R. Karbauskis.

Pasiteiravome R. Karbauskio, kokiais duomenimis remdamasis jis taip pareiškė.

Kaip teigiama 15min raštu pateiktuose „valstiečių“ lyderio atstovės spaudai Dalios Vencevičienės atsakymuose, R. Karbauskis vertino Statistikos departamento, Lietuvos banko, Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM), Sveikatos apsaugos (SAM), Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) viešai skelbiamus duomenis.

Anot jos, ŠMM lapkritį paskelbė, kad mokytojų atlyginimas šiais mokslo metais padidėjo 13,6 proc. ir siekia 934 Eur neatskaičius mokesčių. Vidutinis padidėjimas, kaip skelbia ministerija, siekė 190 eurų. Anot atsakymo, atlyginimai augo 70,5 proc. mokytojų.

„Prieš metus šis dydis siekė 822 eurus, 2016 metais – 783 eurus. Labiausiai algos augo asmenims iki 30 metų – 29 proc., pokytis per metus – nuo 647 iki 836 eurų (neatskaičiavus mokesčių). 30–40 metų mokytojams algos augo 16 proc. – nuo 777 iki 901 euro. Didžiausia pedagogų grupė – tie, kuriems 50–60 metų. Jiems algos kilo 12 proc. – nuo 825 iki 923 eurų“, – teigiama atsakymuose.

E. Blaževič/LRT nuotr.

Pasak D. Vencevičienės, skirtingose savivaldybėse bendrojo ugdymo mokyklų mokytojų atlyginimai didėjo iki 31 proc. – didžiausi mokytojų atlyginimų kilimo šuoliai fiksuojami Širvintų rajone – 31 proc., Rietavo savivaldybėje – 25 proc., Kalvarijos savivaldybėje – 24 proc., Jurbarko, Prienų r. – 22 proc., Vilniaus rajono – 21 proc. Įvedus etatinį mokytojų darbo apmokėjimo modelį, nuo rugsėjo mokytojų atlyginimų fondas pasipildė 17,4 mln. eurų.

Anot atsakymo, SAM taip pat skaičiuoja, kad atlyginimai žymiai didėjo ir sveikatos sektoriaus specialistams. Šiemet skirtos lėšos jiems atlyginimus turėjo padidinti apie 18 proc.

Kai kuriose ligoninėse gydytojai uždirbo mažiau nei 1000 eurų, o kitose ir daugiau kaip 2200 eurų. Atitinkamai slaugytojų atlyginimai kai kur nesiekė ir 500 eurų, o kitur – beveik 800 eurų už etatą.

R. Karbauskio atstovės teigimu, kadangi šalies gydymo įstaigose itin nevienoda darbo užmokesčio tvarka, buvo siekiama, kad atlyginimai kiltų mažiausiai uždirbantiems, ir didžiausias dėmesys buvo skiriamas jiems.

„SAM gegužės pradžioje su keliomis medikų profesinėmis sąjungomis pasirašė susitarimą dėl atlyginimų „grindų“, kad gydytojo užmokesčio pastovioji dalis iki mokesčių turės siekti mažiausiai 1 tūkst. eurų, slaugytojo su aukštuoju išsilavinimu – 700 eurų, be aukštojo išsilavinimo – 600 eurų“, – teigiama atsakyme.

Jame pabrėžiama, kad vidaus reikalų sistemos darbuotojų atlyginimai šiemet vidutiniškai jau galėjo padidėti apie 190 Eur neatskaičius mokesčių – taip skelbė VRM.

Anot jos, vertindamas bendrą informaciją apie šiuos sektorius ir mokesčių pokyčius, R. Karbauskis atkreipė dėmesį į švietimo sektorių, kuriame atlyginimai ėmė kilti šiemet ir planuojama, jog, priėmus biudžetą, kils artimiausiu metu.

„Svarbu pabrėžti, kad 2019 m. rugsėjo antruoju etatinio įvedimo etapu bus skiriama papildomų lėšų papildomoms mokytojų darbo valandoms apmokėti, o vidutinis atlyginimų augimas bus tolygiai didėjantis. R. Karbauskis atkreipia dėmesį į specialistų, kuriems didėja atlyginimas, skaičių – t. y. net 70 proc. mokytojų kilo atlyginimai, kai kuriems augimas apie 30 proc. Tai yra labai didelis augimas ir bene didžiausias viešajame sektoriuje“, – teigiama „valstiečių“ lyderio atstovės atsakyme.

E. Blaževič/LRT nuotr.

Statistikos departamentas: labiausiai augo ne mokytojų algos

15min remiasi Statistikos departamento 15min pateiktais duomenimis, kuriuose lyginamas atlyginimų augimas pagal veiklos sritis.

Statistikos departamentas viešojo sektoriaus algų pokyčius pagal profesijas skelbia tik kas ketverius metus.

Tačiau vaizdą galime susidaryti iš biudžetininkų algų pokyčio pagal veiklos sritis – šiuos duomenis departamentas skelbia kas ketvirtį. Iš statistikos matyti, kad mokytojų algos augo tikrai ne labiausiai.

Pirmoje vietoje pagal algų augimą – mokslinių tyrimų ir taikomosios veiklos srities darbuotojai, jų algos šių metų trečią ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, augo 26,2 proc., už jų rikiuojasi aukštųjų mokyklų darbuotojai, jų algų pokytis – 22,2 proc. Sveikatos priežiūros srities biudžetininkams algos augo 19,7 proc.

Švietimo srities darbuotojų algos augo ne taip sparčiai, departamento duomenimis, jos kilo 12,4 proc.

Bendrojo vidurinio ugdymo darbuotojai išskirti kaip atskira sritis ir jų algų pokytis yra dar menkesnis.

Lyginant su praėjusiųjų metų trečiuoju ketvirčiu, jų algos didėjo 11,3 proc.

Statistikos departamento duomenimis, mažiausiai kilo apdirbamosios gamybos srities darbuotojų atlygis – 3,2 proc.

Kas planuojama ateičiai?

R. Karbauskio atstovė 15min taip pat pateikė informaciją apie žadamą algų augimą. Anot jos, iki 2020 m. vidutinis atlyginimas, pagal Vyriausybėje 2017 metų vasarą priimtus sprendimus, vidaus reikalų sistemoje pasieks apie 1 000 Eur „į rankas“. 2017 metais jis nesiekė nė 600 Eur.

„Kitąmet žymiai didinti atlyginimus numatyta ir socialiniams darbuotojams. SADM pažymi, kad šiuo metu dirbama ties saugumo garantijų norminimu bei 2019 m. ketina didinti su šeimomis dirbančių socialinių darbuotojų pastoviosios pareiginės algos koeficientus – socialiniams darbuotojams 15 proc., atvejo vadybininkams – 30 proc. 2020 m. ir 2021 m. numatomas didinimas turėtų siekti apie 15 proc. ir jau 2020 metais aplenkti Lietuvos vidutinį darbo užmokestį“, – teigė ji.

R. Karbauskio atstovė tvirtina, kad kitąmet didės atlyginimai ir kultūros darbuotojams. Kultūros ministerija yra suplanavusi nuo kitų metų kultūros ir meno darbuotojų atlyginimus padidinti 75 eurais.

Kiek konkrečiai augs mokytojų algos, R. Karbauskis informacijos nepateikė, tačiau ŠMM anksčiau yra 15min nurodžiusi, jog mokytojai į rankas gaunamų pajamų pokytį pajus jau sausio mėnesį dėl šalyje vykstančios mokesčių reformos. Nuo ateinančio rugsėjo 1 d. mokytojų atlyginimai vidutiniškai turėtų didėti dar 9 proc. lyginant su šiais mokslo metais, bent 10 proc. didės ir ankstyvojo ugdymo specialistų atlyginimai. Kiek iš tiesų gali kilti algos, 15min jau analizavo atskirai.

R. Karbauskis pateikė daug informacijos apie augusias ir augsiančias algas, tačiau 15min tikrino jo citatą „Mokytojų atlyginimai auga labiausiai viešajame sektoriuje ir augs toliau“, kuri reiškia, kad mokytojų atlyginimai augo labiausiai lyginant su kitų biudžetininkų. Informacijos, kuri patvirtintų, jog mokytojų algos išties augo labiau, nei kitų viešajame sektoriuje, „valstiečių“ lyderis nepateikė. Tuo metu Statistikos departamento pateiktoje informacijoje pagal veiklos sritis matyti, kad mokytojus pagal augimą pralenkė kai kurių kitų veiklos rūšių darbuotojai. Lentelėje su 35 veiklos rūšimis, kuri buvo pateikta 15min, bendrasis vidurinis ugdymas tėra 11, o švietimas apskritai – aštuntoje vietoje pagal algų augimą, tai nulėmė 15min vertinimą, kad R. Karbauskis paskelbė netiesą.

15min.lt

Karbauskis Mokytojai atlyginimai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
14 peržiūrų sausio mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Laisvalaikis
Vandeniui – egzotiškos jūrų gėrybės, Jaučiui – šviežios daržovės, Liūtui – gerai keptas bei sotus antrekotas, Mergelei – lengvas sveikuoliškas užkandis, o Šauliui – itališkos virtuvės gardėsiai. 2019-ieji Kiaulės metai žada skalsius bei sočius metus, todėl pabandykime prie vieno stalo susodinti visus 12 Zodiako ženklų ir pažiūrėkime, kokį maistą jiems patariama rinktis šiemet.   Aviną valdo ugnis, todėl aštrus maistas šiemet ne tik atneš sėkmę ir gerą savi...
Įvykiai
Laisvės gynėjų diena – sausio 13 d. minima Lietuvos atmintina diena. Keliama Lietuvos valstybės vėliava. 1991 metais šią dieną įvykęs masinis taikus Lietuvos piliečių pasipriešinimas Sovietų Sąjungos vadovybės bandymui jėga paimti į savo rankas Vilniaus televizijos bokštą, Radijo ir televizijos komiteto pastatą, Parlamento pastatą ir kitus valstybiniam perversmui reikšmingus objektus, perimti jų kontrolę. Užimti atvyko specialiai parengta, sunkiąja karine...
Laisvalaikis
Oficialiai patvirtinta – Jurgis Didžiulis ir Erica Jennings kartu sieks atstovauti Lietuvai „Eurovizijos“ konkurse. Žinomų dainininkų pora šiandien publikai pirmą kartą pristato gyvai atliktą bendrą savo dainą „Sing!“, su kuria ketina užkariauti populiariausio dainų konkurso pasaulyje žiūrovų simpatijas. „Tikime savo potencialu, nes daina „Sing!“ yra galinga, kaip galinga yra pati idėja ir galingas yra visas sumanymas. Daina gali labai daug. Ji tampa dar g...
Įvykiai
Vitalija Mockevičiūtė, sausio 11 dieną švenčianti penkiasdešimtmetį, yra viena iš įdomiausių viduriniosios kartos aktorių. Iš pažiūros lyg ir niekuo neišsiskirianti, ji savyje slepia neįkainojamą aktorystės talentą. Šiandien ją galima pavadinti talentingiausia komedinio amplua aktore. Būti komiku, kai pasaulis nejuokingas, nėra paprasta. Tam reikalingas neįtikėtinas budrumas aplinkai, pastabumas mažiausiai detalei ir, svarbiausia, apsiskaitymas, be kurio j...
Įvykiai
„Wizz Air“, sparčiausiai auganti aviakompanija Europoje, skelbia žiemos išpardavimą ir siūlo 20 proc.* pigesnius šiandien užsakytus skrydžius. Vietas skrydžiui galima rezervuoti bendrovės interneto svetainėje arba naudojantis „Wizz Air“ mobiliąja programėle. Pasiūlymas galioja iki kovo mėnesio pabaigos.  Žiemos sezonui beveik įpusėjus atsipalaiduoti norintiems keleiviams, kuriems nusibodo stingdanti temperatūra, šiandien puiki proga pasinaudoti „Wizz Air“...
Įvykiai
Minint prieš dvidešimt aštuonerius metus iškovotą pilietinę pergalę prieš agresorių, 2019 metų sausio 11 d. lygiai 8.00 valandą ryto visoje Lietuvoje languose dešimčiai minučių bus uždegamos vienybės, pergalės ir atminties žvakutės. Virš 1500 mokyklų, valstybės institucijų, įstaigų ir organizacijų Lietuvoje ir užsienyje jau atsiliepė į Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti kvietimą  dalyvauti Laisvės...
Laisvalaikis
Pagal šiais laikais paplitusią versiją, vos gimus Jėzui Kristui ir danguje suspindus Betliejaus žvaigždei, jį aplankė trys Rytų karaliai, ir kiekvienas iš jų atnešė jam po dovaną. Iš tiesų Naujajame testamente rašoma, jog į Jeruzalę atvykę išminčiai iš Rytų – jie ieškoję apytiksliai dvejų metų berniuko, kuriam gimus danguje įsižiebė žvaigždė, judėjusi per dangų ir vedusi juos link Jėzaus Kristaus namų.  Manoma, jog iš tiesų išminčiai buvo astrologai. Stebė...
Įvykiai
Technologijų pasaulis yra nenuspėjamas. Tai, kas kartais atrodo sunkiai įsivaizduojama, vieną dieną netikėtai gali atkeliauti į kiekvieno iš mūsų namus. Kasmet sulaukiame naujų technologinių sprendimų, kurie neabejotinai pakeičia mūsų kasdienį gyvenimą, todėl pažvelkime, kokia ateitis mūsų laukia. Pristatome ryškiausias ateinančių 2019 metų technologines tendencijas. 5G era Ekspertų teigimu naujos kartos mobiliojo interneto 5G ryšys yra net iki 100 kartų g...
Įvykiai
Šiemet nė vienas prekybos centras Lietuvoje nedirbs pirmąją Kalėdų dieną, gruodžio 25-ąją, taip pat kai kurios parduotuvės nedirbs ir sausio 1 d. „Šiemet prekybos tinklo „Iki“ parduotuvės šventinį šurmulį pasitiks su papildomomis pajėgomis, kurias sudarys tinklo administracijos darbuotojai, atvykę padėti kolegoms į parduotuves. Iš viso šventiniu laikotarpiu parduotuvėse planuoja dirbti daugiau kaip 200 administracijos darbuotojų“, – Eltai sakė „Iki“ komuni...