Gydytojas pataria kenčiantiems nugaros skausmus: laikysena – nesvarbi

J. Postuma/Unsplash nuotr.

Klystame manydami, kad tiesi nugara daro įtaką nugaros skausmui, LRT RADIJO laidoje „Sveikata“ teigia Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas Romanas Machtenas. Be to, priduria jis, negalavimus lemia visai kitos priežastys, tad galime atsipalaiduoti ir neįsprausti savęs į nepatogias kūno padėtis.

Nugaros skausmai – viena dažniausių problemų, dėl kurios nerimauja pacientai. Prastos kokybės čiužinys, sėdimas darbas ar mažas fizinis aktyvumas – visa tai laikui bėgant susilpnina raumenis, tad svarbu pradėti spręsti problemą dar vaikystėje. R. Machtenas teigia, kad geriausio rezultato pasieksime, jei neužsibūsime vienoje kūno pozicijoje ir dažnai keisime nugaros padėtį.

Geriausia laikysena – nuolatos besikeičianti

„Tyrimai rodo, kad laikysena nėra tokia svarbi, kaip įprasta manyti. Žinoma, turime atkreipti dėmesį į tai, kaip sėdime ar stovime, tačiau nėra teisingos padėties, kuri garantuotų, kad ateityje išvengsime nugaros problemų. Lygiai taip pat nereiškia, kad žmogų, nuo gimimo turintį padidintą vienokį ar kitokį linkį, vargins skausmai“, – teigia gydytojas.

J. Aggergaard/Unsplash nuotr.

Dažnai tėvai, besirūpindami vaikų laikysena, bando juos įpratinti sėdėti atrėmus pečius į kėdės atlošą ir kojas sulenkus devyniasdešimt laipsnių kampu, tačiau, pasak R. Machteno, nei suaugęs žmogus, nei moksleivis tokioje pozicijoje neišbus ilgiau penkiolikos minučių.

Geriausia laikysena – nuolatos besikeičianti, tad nereikėtų riboti mažamečių sėdėjimo įpročių, o dar blogiau – naudoti įvairiausius įtvarus ar diržus be gydytojo sutikimo.

Daug svarbiau susirūpinti moksleivio kuprine. Specialistai rekomenduoja, kad ji nesvertų daugiau nei dešimt procentų jos savininko svorio, o šių rekomendacijų nepaisydami moksleiviai ne tik patiria diskomfortą, bet ir padidina stuburo deformacijų riziką.

R. Machtenas sako, kad nereikėtų ranka numoti ir į tai, kur pasiskirsto kuprinės svoris, geriausia, kad jis būtų kuo žemiau, priešingu atveju pečių srityje gali atsirasti skausmas.

Rawpixel/Unsplash nuotr.

Laikysenai pritaikytos kuprinės – bevertės

„Visi turime skirtingas kūno formas, nėra universalios kuprinės, kuri prisitaikytų prie kiekvieno žmogaus nugaros“, – sako gydytojas. R. Machteno teigimu, geriau venkime sunkų svorį užkrauti ant vieno peties, kaip yra pratę daryti dauguma žmonių.

„Gerokai didesnę reikšmę turi besivystančio vaiko savijauta, jo emocinė būklė. Nuolatos mokykloje kritikuojamas vaikas turi didesnę riziką patirti lėtinius skausmus nei tas, kuris linkęs netaisyklingai sėdėti. Sunkumai mokykloje, per mažas fizinis aktyvumas labiausiai didina sveikatos problemas, kurios ateityje tik sunkėja“, – įspėja R. Machtenas.

Šiandien populiaru manyti, kad žalojame stuburą ištisas valandas sėdėdami palinkę prie elektronikos prietaisų, tačiau R. Machtenas sako, kad problemos nemato.

A.Neel/Unsplash nuotr.

„Prisimenu prieš penkis dešimtmečius darytą nuotrauką, kurioje užfiksuoti prie laikraščio palinkę žmonės. Nemanau, kad laikysenos problema yra nauja. Visais laikais buvome pratę užsisėdėti vienoje pozicijoje“, – teigia gydytojas.

Pasak R. Machteno, laikysena – tarsi kvėpavimas. Galime jį sulaikyti, kvėpuoti dažniau, tačiau užteks akimirkos nukreipti mūsų dėmesį ir grįšime prie senesnių įpročių. Mūsų kūnas pasirenka jam patogiausią padėtį.

Vis dėlto, jei tikslas – pagerinti estetinę išvaizdą, turime palaikyti raumenų tonusą sportuodami.

Dažniausiai į gydytoją kreipiasi žmonės, išsigandę neįprasto skausmo. Ilgą laiką jie būna prisitaikę prie jau įprastu tapusio diskomforto, tačiau vos pasikeitus pojūčiams nugaroje, pacientai suskuba kreiptis pagalbos.

Procedūrą iškenčia ne visi

Nugaros skausmais pacientai skundžiasi beveik taip pat dažnai, kaip peršalimu, tačiau apsigauna manydami, kad problema susijusi su stuburu. Neretai jiems skauda raumenis ir visi negalavimai pranyksta einant į masažus bei lankantis pas kineziterapeutą, o idealiausiu variantu – visa tai derinant. Kai kuriems skausmams pašalinti prireikia vieno vizito, esant kitoms problemoms prireikia iki keturių savaičių. Svarbu neleisti skausmui įsisenėti.

S. Webb/Unsplash nuotr.

Kineziterapeutas ir masažuotojas Vaidas Neniškis siūlo išeitį – gydomuosius masažus, tačiau tie, kurie mano, kad jų metu patirs malonių pojūčių, smarkiai apsirinka. Tai skausminga procedūra, kurią ištverti pasiryžę tik rimtų nugaros problemų turintys pacientai. Jautresniems žmonėms pakyla kūno temperatūra, oda pakeičia spalvą ir pasidaro bloga.

„Net praėjus penkioms dienoms nuo vizito pas specialistą, kūnas išlieka jautrus menkiausiam prisilietimui“, – įspėja V. Neniškis.

Kita vertus, gydomieji masažai išgydo net tuos, kurie kenčia skausmą dešimtį ar daugiau metų. Per tiek laiko problema tampa įsisenėjusi ir įvyksta audinių degeneracija, tačiau daugeliu atvejų pakanka vos penkių vizitų, kad žmogui sumažėtų ilgus metus kankinę skausmai, o prie gydomojo masažo priderinus reguliarius fizinius pratimus, galima tikėtis geriausio ilgalaikio rezultato.

LRT.lt

Sveikata Nugaros Skausmai gydytojas Patarimai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
53 peržiūros gruodžio mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Kurorto muziejus kviečia džiaugsmingai ir šviesiai laukti šventų Kalėdų. Gruodžio 14 d. 18 val. muziejuje vyks koncertas „Džiazuojanti Kalėdų nuojauta“. Netikėtas improvizacijas klasikos ir džiazo temomis atliks Juozas Staniulis (smuikas) ir Saulius Šiaučiulis (fortepijonas). Tai - muzikos mėgėjams puikiai pažįstami klasikos, tradicinio džiazo ir netikėtų improvizacijų atlikėjai bei žodžio kišenėje neieškantys scenos virtuozai. Duetas skaičiuoja dvidešimtu...
Įvykiai
Vyriausybė posėdyje patvirtino savo poziciją, kuria nepritaria Seimo narių siūlomoms Darbo kodekso pataisoms, kuriomis siekiama paskelbti Vėlines (lapkričio 2 d.) nedarbo diena. Vyriausybės nutarimą parengusi Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teigia, kad, įgyvendinus įstatymo projekto nuostatą, būtų neigiamų ekonominių padarinių, kurie apsunkintų valstybės įsipareigojimų vykdymą. Dėl papildomos švenčių dienos padidėtų darbuotojų, gaunančių mėnesinę...
Įvykiai
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) yra pasirengusi mokesčių pasikeitimams nuo kitų metų, teigia jos vadovė Edita Janušienė. Pasak jos, nors rinkoje nerimo dėl būsimų permainų yra, mokesčių inspektoriai yra pasirengę atsakyti į visus klausimus. „Turbūt kiekviena reforma atneša tam tikros sumaišties ir nerimo, bet į tai žiūrėti šiek tiek atsitraukus ir ramiau. Tik konstruktyvus dialogas gali kažką išspręsti“, – interviu BNS sakė E. Janušienė. Anot jos, šių...
Laisvalaikis
Kiekvienais metais kompanija „Google“ paviešina populiariausių paieškų sąrašus. Juose matomi rezultatai atskleidžia, kas pastaraisiais metais sulaukė daugiausiai tautiečių dėmesio, rašoma pranešime spaudai. Tad kokiems renginiams bei įvykiams lietuvaičiai skyrė daugiausiai laiko ir pastangų ieškant, koks žymus žmogus labiausiai kurstė smalsumą, kuris kino filmas tapo dažniausiai ieškomu paieškos laukelyje? Štai kokius rezultatus atskleidžia „Google“ 2018 m...
Įvykiai
Lauryna Vireliūaitė Ginčijantis dėl kitų metų biudžeto ir streikuojančių mokytojų reikalavimų valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad mokytojų atlyginimai augo ir augs labiausiai viešajame sektoriuje. 15min patikrino, ar tai tiesa? Praėjusią savaitę Seime aršiai diskutuota apie mokytojų, reikalaujančių didesnių algų, uždarbį. „Valstiečių“ pirmininkas ta proga pareiškė, kad streikuojančių mok...
Įvykiai
Siūloma įpareigoti studentus, kurių studijas finansuoja valstybė, išdirbti ne mažiau kaip 3 metus Lietuvoje per 10 metų laikotarpį, jei valstybė sudaro sąlygas įsidarbinti pagal įgytą specialybę. Tokią Mokslo ir studijų įstatymo pataisą įregistravo Seimo nariai „tvarkiečiai“ Valentinas Bukauskas, Remigijus Žemaitaitis, Vytautas Kamblevičius, Kęstutis Bartkevičius, Juozas Imbrasas, Ona Valiukevičiūtė, Algimantas Dumbrava. Pagal siūlomą projektą, „studijuoja...
Įvykiai
Justina Ilkevičiūtė Nuo kitų metų pensijai kaupsime kitaip nei tai darėme iki šiol. Visi jaunesni nei 40 metų dirbantieji bus savaime be atsiklausimo įtraukti į kaupimą pensijų fonduose, tačiau per pusę metų galės atsisakyti kaupti, pateikę prašymą „Sodrai“, o tie kurie kaupė iki šiol – kreipęsi į savo pensijų kaupimo bendrovę. Gyventojų laukia svarbus sprendimas – kaupti dabar ir prisidėti prie „Sodros“ senatvės pensijos, kuri šiuo metu vidutiniškai sieki...
Laisvalaikis
Dana Lukauskienė Šiemet Palangos moksleivių klubo Sportinių šokių kolektyvas, vadovaujamas Daivos ir Pauliaus Sangavičių, mini trisdešimties metų veiklos jubiliejų. Jau gruodžio 22 dieną Palangos sporto arenoje įvyks šventinis koncertas miesto visuomenei ir svečiams, skirtas gražiai kolektyvo veiklos sukakčiai paminėti. Koncerte dalyvaus buvę ir esami kolektyvo šokėjai, svečiai. Į iškilmingą šokio, muzikos ir prisiminimų šventę kviečiami visi, norintys pag...
Įvykiai
Gruodžio 20 d. nuo 12 val. visoje Lietuvoje vyks tradicinė iniciatyva „Parsinešk Kalėdas į savo namus“, kurios metu VĮ Valstybinių miškų urėdijos miškininkai  gyventojams dovanos eglės šakas. Taip miškus prižiūrintys specialistai ragina ugdyti atsakingumą – miškuose nekirsti jaunų eglučių, nelaužyti jų šakų bei skatina tausojantį ir ekologišką vartojimą. Palangoje eglių šakos nuo 12 val. bus dalijamos Senojo turgaus g. 2 „Kalėdinių eglučių pasiūla yra didž...