User views view_news rubric_id news_rubric_id 26

Gydytojas pataria kenčiantiems nugaros skausmus: laikysena – nesvarbi

J. Postuma/Unsplash nuotr.

Klystame manydami, kad tiesi nugara daro įtaką nugaros skausmui, LRT RADIJO laidoje „Sveikata“ teigia Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas Romanas Machtenas. Be to, priduria jis, negalavimus lemia visai kitos priežastys, tad galime atsipalaiduoti ir neįsprausti savęs į nepatogias kūno padėtis.

Nugaros skausmai – viena dažniausių problemų, dėl kurios nerimauja pacientai. Prastos kokybės čiužinys, sėdimas darbas ar mažas fizinis aktyvumas – visa tai laikui bėgant susilpnina raumenis, tad svarbu pradėti spręsti problemą dar vaikystėje. R. Machtenas teigia, kad geriausio rezultato pasieksime, jei neužsibūsime vienoje kūno pozicijoje ir dažnai keisime nugaros padėtį.

Geriausia laikysena – nuolatos besikeičianti

„Tyrimai rodo, kad laikysena nėra tokia svarbi, kaip įprasta manyti. Žinoma, turime atkreipti dėmesį į tai, kaip sėdime ar stovime, tačiau nėra teisingos padėties, kuri garantuotų, kad ateityje išvengsime nugaros problemų. Lygiai taip pat nereiškia, kad žmogų, nuo gimimo turintį padidintą vienokį ar kitokį linkį, vargins skausmai“, – teigia gydytojas.

J. Aggergaard/Unsplash nuotr.

Dažnai tėvai, besirūpindami vaikų laikysena, bando juos įpratinti sėdėti atrėmus pečius į kėdės atlošą ir kojas sulenkus devyniasdešimt laipsnių kampu, tačiau, pasak R. Machteno, nei suaugęs žmogus, nei moksleivis tokioje pozicijoje neišbus ilgiau penkiolikos minučių.

Geriausia laikysena – nuolatos besikeičianti, tad nereikėtų riboti mažamečių sėdėjimo įpročių, o dar blogiau – naudoti įvairiausius įtvarus ar diržus be gydytojo sutikimo.

Daug svarbiau susirūpinti moksleivio kuprine. Specialistai rekomenduoja, kad ji nesvertų daugiau nei dešimt procentų jos savininko svorio, o šių rekomendacijų nepaisydami moksleiviai ne tik patiria diskomfortą, bet ir padidina stuburo deformacijų riziką.

R. Machtenas sako, kad nereikėtų ranka numoti ir į tai, kur pasiskirsto kuprinės svoris, geriausia, kad jis būtų kuo žemiau, priešingu atveju pečių srityje gali atsirasti skausmas.

Rawpixel/Unsplash nuotr.

Laikysenai pritaikytos kuprinės – bevertės

„Visi turime skirtingas kūno formas, nėra universalios kuprinės, kuri prisitaikytų prie kiekvieno žmogaus nugaros“, – sako gydytojas. R. Machteno teigimu, geriau venkime sunkų svorį užkrauti ant vieno peties, kaip yra pratę daryti dauguma žmonių.

„Gerokai didesnę reikšmę turi besivystančio vaiko savijauta, jo emocinė būklė. Nuolatos mokykloje kritikuojamas vaikas turi didesnę riziką patirti lėtinius skausmus nei tas, kuris linkęs netaisyklingai sėdėti. Sunkumai mokykloje, per mažas fizinis aktyvumas labiausiai didina sveikatos problemas, kurios ateityje tik sunkėja“, – įspėja R. Machtenas.

Šiandien populiaru manyti, kad žalojame stuburą ištisas valandas sėdėdami palinkę prie elektronikos prietaisų, tačiau R. Machtenas sako, kad problemos nemato.

A.Neel/Unsplash nuotr.

„Prisimenu prieš penkis dešimtmečius darytą nuotrauką, kurioje užfiksuoti prie laikraščio palinkę žmonės. Nemanau, kad laikysenos problema yra nauja. Visais laikais buvome pratę užsisėdėti vienoje pozicijoje“, – teigia gydytojas.

Pasak R. Machteno, laikysena – tarsi kvėpavimas. Galime jį sulaikyti, kvėpuoti dažniau, tačiau užteks akimirkos nukreipti mūsų dėmesį ir grįšime prie senesnių įpročių. Mūsų kūnas pasirenka jam patogiausią padėtį.

Vis dėlto, jei tikslas – pagerinti estetinę išvaizdą, turime palaikyti raumenų tonusą sportuodami.

Dažniausiai į gydytoją kreipiasi žmonės, išsigandę neįprasto skausmo. Ilgą laiką jie būna prisitaikę prie jau įprastu tapusio diskomforto, tačiau vos pasikeitus pojūčiams nugaroje, pacientai suskuba kreiptis pagalbos.

Procedūrą iškenčia ne visi

Nugaros skausmais pacientai skundžiasi beveik taip pat dažnai, kaip peršalimu, tačiau apsigauna manydami, kad problema susijusi su stuburu. Neretai jiems skauda raumenis ir visi negalavimai pranyksta einant į masažus bei lankantis pas kineziterapeutą, o idealiausiu variantu – visa tai derinant. Kai kuriems skausmams pašalinti prireikia vieno vizito, esant kitoms problemoms prireikia iki keturių savaičių. Svarbu neleisti skausmui įsisenėti.

S. Webb/Unsplash nuotr.

Kineziterapeutas ir masažuotojas Vaidas Neniškis siūlo išeitį – gydomuosius masažus, tačiau tie, kurie mano, kad jų metu patirs malonių pojūčių, smarkiai apsirinka. Tai skausminga procedūra, kurią ištverti pasiryžę tik rimtų nugaros problemų turintys pacientai. Jautresniems žmonėms pakyla kūno temperatūra, oda pakeičia spalvą ir pasidaro bloga.

„Net praėjus penkioms dienoms nuo vizito pas specialistą, kūnas išlieka jautrus menkiausiam prisilietimui“, – įspėja V. Neniškis.

Kita vertus, gydomieji masažai išgydo net tuos, kurie kenčia skausmą dešimtį ar daugiau metų. Per tiek laiko problema tampa įsisenėjusi ir įvyksta audinių degeneracija, tačiau daugeliu atvejų pakanka vos penkių vizitų, kad žmogui sumažėtų ilgus metus kankinę skausmai, o prie gydomojo masažo priderinus reguliarius fizinius pratimus, galima tikėtis geriausio ilgalaikio rezultato.

LRT.lt

Sveikata Nugaros Skausmai gydytojas Patarimai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
57 peržiūros vasario mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Kriminalai
Klaipėdos apskr. VPK Viešosios tvarkos tarnybos Prevencijos skyriaus pareigūnai ir toliau vykdo įvairias prevencines priemones Klaipėdos apskrityje, atlikdami kontrolinius pirkimus, kurių metu siekiama nustatyti ar prekeiviai nepažeidžia įstatymų. Vasario 20 d. pareigūnai lankėsi keliose Kretingos, Palangos bei Klaipėdos miesto parduotuvėse, kur tikrinta ar nepažeidžiamas alkoholio kontrolės įstatymas – šiuokart parduotuvėse pažeidimų nenustatyta. Tačiau t...
Kriminalai
2019-02-11, apie 23 val., Klaipėdoje, Laukininkų g., buvo sugadinta kavinės lauko terasa. Atpažinusiuosius asmenis nuotraukose maloniai prašome susisiekti su tyrėja telefonu 8-700 62042 arba e. paštu [email protected]
Gamta
Tarptautinio paplūdimio kokybės ženklo – mėlynosios vėliavos – Klaipėda ir šiemet sieks dviem paplūdimiams: Smiltynės I ir Melnragės II paplūdimiui. Dalyvavimui mėlynosios vėliavos programoje, šiandien, vasario 21 d. posėdyje, pritarė miesto savivaldybės taryba. Abu šie paplūdimiai mėlynosiomis vėliavomis buvo įvertinti ir pernai, o Smiltynės paplūdimys ja buvo apdovanotas ir 2017-aisiais. „Mėlynoji vėliava – tai ne tik simbolis, reiškiantis, kad paplūdimy...
Švietimas
Nuo 2019 m. rugsėjo 1 d. Klaipėdos mieste pradės veikti Jūrų kadetų mokykla. Planuojama, kad mokykla veiks pastate, esančiame Sportininkų g. 13 (buvusio Klaipėdos universiteto Tęstinių studijų instituto patalpos). Šiuo metu formuojamos 5–8 klasės. Jūrų kadetų mokykloje ugdymas bus vykdomas pagal bendrąsias ugdymo programas, į kurias bus integruoti jūrų kadetų ugdymo sampratos elementai. Mokiniams kartu su pagrindiniu išsilavinimu bus teikiami jūreivystės,...
Įvykiai
Lietuvos oro uostai įgyvendino didelio masto atsinaujinimą, kurio metu įprastus partneriams siūlytus reklamos sprendimus pakeitė efektyviomis skaitmeninėmis priemonėmis, kurioms ateityje numatomas didelis potencialas augti. Visuose trijuose šalies oro vartuose pradėjo veikti modernūs vaizdo ekranai, o sostinės oro vartų keleiviai jau išvydo, kaip atrodo didžiausia Lietuvoje vaizdo siena.  Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostuose iš viso įdiegta daugiau nei...
Laisvalaikis
„Vaizdo klipo idėja atsirado paprastai, prisiminėm, kad turim daug vaikystės prisiminimų, užfiksuotų ir užsilikusių juostinėse kasetėse, kadangi patys vis dar papuolam į tą kartą, kurią tėvai filmavo VHS kameromis. Visas albumas yra apie mus, tampančius suaugusiais, o vaizdo klipas puikiai įprasmina tai, ko mes dabar šiek tiek pasigendam savyje: džiaugsmo, judrumo, atvirų, šiltų santykių, polėkio gyventi ir pažinti pasaulį“ – sako grupės nariai.    Kartu s...
Laisvalaikis
Giedriaus Kuprevičiaus opera, su kuria Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras prieš metus sutiko Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, vasario 28 d. 19 val. Žvejų rūmuose vėl pasakos pamokančią didingos, tačiau nesugebėjusios istorijos verpetuose atsilaikyti tautos istoriją. Operos partitūroje G. Kuprevičius įrašė dedikaciją: „Išnykusių atminimui, gyvųjų perspėjimui“. „Esu lietuvis, baltų genties palikuonis, manyje dar rusena pagoniška žarija. Nerimauju,...
Laisvalaikis
Vos tik grįžę iš trumpų atostogų saulėtoje Kolumbijoje, Jurgis Didžiulis ir Erica Jennings pristato „eurovizinės“ dainos „Sing!“ vaizdo klipą, kuris turi netgi dvi pabaigas! „Klipo pabaiga – nė kiek nesurežisuota. Paskutinio užfilmavimo metu įsilinksminusi komanda, džiaugdamasi sėkminga filmavimo pabaiga, ėmė dainuoti toliau, o mes tiesiog prisijungėme. Turbūt tai geriausiai atskleidžia šios dainos galią – ji užveda dainuoti. Esame labai laimingi, kad prak...
Kriminalai
Klaipėdos m. policija prašo pagalbos ieškant dingusios nepilnametės mergaitės. Rūta J. gimusi 2006 m. iš namų Klaipėdoje išėjo 2019-02-13 d. ir negrįžo iki šiol.Mergaitės duomenys: ūgis apie 162 cm., vidutinio kūno sudėjimo, tamsių ilgų plaukų, mėlynų akių, liežuvyje turi auskarą. Dėvėjo juodą striukę, avėjo juodus sportinius batus, vilkėjo juodos spalvos džinsus. Galinčius suteikti bet kokios informacijos, prašome susisiekti su tyrėja Orinta Venclovaite,...