Gydytojas pataria kenčiantiems nugaros skausmus: laikysena – nesvarbi

J. Postuma/Unsplash nuotr.

Klystame manydami, kad tiesi nugara daro įtaką nugaros skausmui, LRT RADIJO laidoje „Sveikata“ teigia Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas Romanas Machtenas. Be to, priduria jis, negalavimus lemia visai kitos priežastys, tad galime atsipalaiduoti ir neįsprausti savęs į nepatogias kūno padėtis.

Nugaros skausmai – viena dažniausių problemų, dėl kurios nerimauja pacientai. Prastos kokybės čiužinys, sėdimas darbas ar mažas fizinis aktyvumas – visa tai laikui bėgant susilpnina raumenis, tad svarbu pradėti spręsti problemą dar vaikystėje. R. Machtenas teigia, kad geriausio rezultato pasieksime, jei neužsibūsime vienoje kūno pozicijoje ir dažnai keisime nugaros padėtį.

Geriausia laikysena – nuolatos besikeičianti

„Tyrimai rodo, kad laikysena nėra tokia svarbi, kaip įprasta manyti. Žinoma, turime atkreipti dėmesį į tai, kaip sėdime ar stovime, tačiau nėra teisingos padėties, kuri garantuotų, kad ateityje išvengsime nugaros problemų. Lygiai taip pat nereiškia, kad žmogų, nuo gimimo turintį padidintą vienokį ar kitokį linkį, vargins skausmai“, – teigia gydytojas.

J. Aggergaard/Unsplash nuotr.

Dažnai tėvai, besirūpindami vaikų laikysena, bando juos įpratinti sėdėti atrėmus pečius į kėdės atlošą ir kojas sulenkus devyniasdešimt laipsnių kampu, tačiau, pasak R. Machteno, nei suaugęs žmogus, nei moksleivis tokioje pozicijoje neišbus ilgiau penkiolikos minučių.

Geriausia laikysena – nuolatos besikeičianti, tad nereikėtų riboti mažamečių sėdėjimo įpročių, o dar blogiau – naudoti įvairiausius įtvarus ar diržus be gydytojo sutikimo.

Daug svarbiau susirūpinti moksleivio kuprine. Specialistai rekomenduoja, kad ji nesvertų daugiau nei dešimt procentų jos savininko svorio, o šių rekomendacijų nepaisydami moksleiviai ne tik patiria diskomfortą, bet ir padidina stuburo deformacijų riziką.

R. Machtenas sako, kad nereikėtų ranka numoti ir į tai, kur pasiskirsto kuprinės svoris, geriausia, kad jis būtų kuo žemiau, priešingu atveju pečių srityje gali atsirasti skausmas.

Rawpixel/Unsplash nuotr.

Laikysenai pritaikytos kuprinės – bevertės

„Visi turime skirtingas kūno formas, nėra universalios kuprinės, kuri prisitaikytų prie kiekvieno žmogaus nugaros“, – sako gydytojas. R. Machteno teigimu, geriau venkime sunkų svorį užkrauti ant vieno peties, kaip yra pratę daryti dauguma žmonių.

„Gerokai didesnę reikšmę turi besivystančio vaiko savijauta, jo emocinė būklė. Nuolatos mokykloje kritikuojamas vaikas turi didesnę riziką patirti lėtinius skausmus nei tas, kuris linkęs netaisyklingai sėdėti. Sunkumai mokykloje, per mažas fizinis aktyvumas labiausiai didina sveikatos problemas, kurios ateityje tik sunkėja“, – įspėja R. Machtenas.

Šiandien populiaru manyti, kad žalojame stuburą ištisas valandas sėdėdami palinkę prie elektronikos prietaisų, tačiau R. Machtenas sako, kad problemos nemato.

A.Neel/Unsplash nuotr.

„Prisimenu prieš penkis dešimtmečius darytą nuotrauką, kurioje užfiksuoti prie laikraščio palinkę žmonės. Nemanau, kad laikysenos problema yra nauja. Visais laikais buvome pratę užsisėdėti vienoje pozicijoje“, – teigia gydytojas.

Pasak R. Machteno, laikysena – tarsi kvėpavimas. Galime jį sulaikyti, kvėpuoti dažniau, tačiau užteks akimirkos nukreipti mūsų dėmesį ir grįšime prie senesnių įpročių. Mūsų kūnas pasirenka jam patogiausią padėtį.

Vis dėlto, jei tikslas – pagerinti estetinę išvaizdą, turime palaikyti raumenų tonusą sportuodami.

Dažniausiai į gydytoją kreipiasi žmonės, išsigandę neįprasto skausmo. Ilgą laiką jie būna prisitaikę prie jau įprastu tapusio diskomforto, tačiau vos pasikeitus pojūčiams nugaroje, pacientai suskuba kreiptis pagalbos.

Procedūrą iškenčia ne visi

Nugaros skausmais pacientai skundžiasi beveik taip pat dažnai, kaip peršalimu, tačiau apsigauna manydami, kad problema susijusi su stuburu. Neretai jiems skauda raumenis ir visi negalavimai pranyksta einant į masažus bei lankantis pas kineziterapeutą, o idealiausiu variantu – visa tai derinant. Kai kuriems skausmams pašalinti prireikia vieno vizito, esant kitoms problemoms prireikia iki keturių savaičių. Svarbu neleisti skausmui įsisenėti.

S. Webb/Unsplash nuotr.

Kineziterapeutas ir masažuotojas Vaidas Neniškis siūlo išeitį – gydomuosius masažus, tačiau tie, kurie mano, kad jų metu patirs malonių pojūčių, smarkiai apsirinka. Tai skausminga procedūra, kurią ištverti pasiryžę tik rimtų nugaros problemų turintys pacientai. Jautresniems žmonėms pakyla kūno temperatūra, oda pakeičia spalvą ir pasidaro bloga.

„Net praėjus penkioms dienoms nuo vizito pas specialistą, kūnas išlieka jautrus menkiausiam prisilietimui“, – įspėja V. Neniškis.

Kita vertus, gydomieji masažai išgydo net tuos, kurie kenčia skausmą dešimtį ar daugiau metų. Per tiek laiko problema tampa įsisenėjusi ir įvyksta audinių degeneracija, tačiau daugeliu atvejų pakanka vos penkių vizitų, kad žmogui sumažėtų ilgus metus kankinę skausmai, o prie gydomojo masažo priderinus reguliarius fizinius pratimus, galima tikėtis geriausio ilgalaikio rezultato.

LRT.lt

Sveikata Nugaros Skausmai gydytojas Patarimai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Sveikata
Ilgai lauktas pavasaris vis dažniau džiugina mus šiluma ir kviečia mėgautis pirmaisiais saulės spinduliais, tačiau Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto doktorantė, Infekcinių ligų ir dermatovenerologijos klinikos gydytoja Inga Kisielienė perspėja, kad saulė gali būti ne tik maloni, bet ir kenksminga. Vienas svarbiausių odos priežiūros būdų yra apsauga nuo saulės, tačiau ar tikrai žinome, kaip saugotis? Atšilus orams, dermatologai vis garsiau kalb...
Laisvalaikis
Keptas ėriukas, kiaušiniais įdaryti tartai ar džiovintų vaisių pyragai – tai lietuviams vis dar neatrasti Velykų patiekalai, kuriais didžiuojasi įvairios Europos šalys. „Per Velykas dažnas lietuvis ruošia cepelinus, balandėlius, o desertui patiekia šakočius. Ir nors tai yra neatsiejama lietuviškosios virtuvės dalis, šiemet kviečiu pasižvalgyti po kitas Europos šalis ir atrasti kiek kitokią Velykų virtuvę“, – teigia šefas Gian Luca Demarco ir dalinasi įžval...
Lietuvoje
Tradicinis vasaros festivalis, rengiamas Thomo Manno kultūros centro, Nidoje vyksta jau daugiau nei du dešimtmečius. Kiekvienų metų programa formuojama pagal tam tikrą temą, iškeliančią aktualius visuomenei klausimus. Norėdamas skatinti jaunimo sąmoningumą bei dalyvavimą kultūriniame gyvenime, Thomo Manno kultūros centro kuratoriumas trečius metus iš eilės skelbia esė konkursą festivalio tema. Šiųmečio dvidešimt trečiojo Thomo Manno festivalio tema –  „Tėv...
Įvykiai
Klaipėdos rotušėje – Klaipėdos „Amber Queen“ komandos sportininkų vizitas. Lietuvos vyrų tinklinio čempionate aukso medalius iškovojusius uostamiesčio sportininkus pasveikino Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas ir Klaipėdos miesto savivaldybės Sporto ir kūno kultūros skyriaus vedėja Rasa Rumšienė. „Amber Queen“ tinklininkai Lietuvos čempionų titulą iškovojo finale nugalėję Kelmės ekipą. „Dabar kartelę užsikėlėte ypatingai aukštai. Nuo šiol kovoti...
Laisvalaikis
Draudimas nuo vasario 1 d. žvejoti lydekas, kuris yra nustatytas Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėmis, šiemet balandžio 20-ąją jau nebegalios, nes ši paskutinė draudimo diena yra šeštadienis. Taigi balandžio 20 d. jau galima žvejoti lydekas, taip pat žvejoti masalui naudojant žuvelę. Pagal minėtąsias taisykles balandžio 20-ąją turėtų įsigalioti žuvų apsaugai neršto metu skirti draudimai: draudimas žvejoti 400 m zonoje aplink Dabintos pusiasalį Kaun...
Įvykiai
Rugpjūčio 1 d. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų kieme jūsų laukia didingas ir unikalus renginys: neregėta muzikos, šokio ir vizualizacijų spektaklio Atgimstantis žmogus premjera. Pasirodymą nuspalvins ir nepaliks jūsų abejingais Renesanso epochos meno šedevrų 3D vaizdo projekcijos. „Projekto kūrybinė komanda, suburta iš Baroko operos orkestro muzikantų, klasikinio baleto šokėjų, profesionalių vaizdo projekcijų kūrėjų ir išmaniųjų technologi...
Įvykiai
2019 m. birželio 30 - liepos 7 dienomis geros muzikos ekspertai ,,Bardai LT” kvies susiburti jaunuosius dainų autorius.  Rūdiškėse, amatų mokykloje ,,Sodžiaus meistrai” vyks ,,Jaunųjų dainų autorių stovykla”, kurioje ištikimai, jau septynerius metus iš eilės savo meistriškumu ir patirtimi dalinasi kompozitoriai Andrius Kulikauskas bei Aras Žvirblys, aktoriai, bardai Giedrius Arbačiauskas ir Gediminas Storpirštis. Savaitę trunkančioje stovykloje – dainų aut...
Gamta
VĮ Valstybinių miškų urėdijos duomenimis, šiais metais iki balandžio 9 d. Lietuvos miškuose užregistruoti 27 miško gaisrai, apėmę bendrą 60 hektarų plotą. Miškininkai ragina gyventojus nedeginti pernykštės žolės. Tai kelia didžiulį pavojų aplinkai – augalams, gyvūnams, patiems žmonėms ir jų turtui. Ugnis nuo degančių pievų netrunka įsiplieksti ir miškuose.  Pasak miškininkų, viename degančio miško hektare žūva 6–7 mln. dirvožemyje gyvenančių mikroorganizmų...
Laisvalaikis
Į Lietuvos jūrų muziejų šiemet pavasaris atėjo anksčiau. Jau nuo trečiadienio – balandžio 3 dienos – mėnesiu anksčiau nei įprastai muziejus pradeda dirbti visą savaitę (išskyrus pirmadienį ir antradienį). Ir tam yra svari priežastis – Jūrų muziejus šiemet švenčia 40-metį!  Muziejuje – naujovės ir patogumai lankytojui Jubiliejiniai metai – ypatingi: itin gausu renginių, edukacinių programų, įtraukiančių veiklų. Kiekvieną balandžio savaitgalį visose muzieja...