Švietimo profsąjungų atsakas tėvams: kreipkitės į ministeriją arba samdykitės mokytojus patys

Mokytojų streikas, BNS nuotr.

Gytis Pankūnas

Lietuvoje įsisiūbavus mokytojų streikams, mokinių tėvai sunerimo dėl savo atžalų, mat kai kurioje mokyklose ugdymo procesas nevyksta jau kelias savaites. LRT.lt kalbinti švietimo profesinių sąjungų vadovai tėvams pataria dėl susidariusios situacijos kreiptis į Švietimo ir mokslo ministeriją (ŠMM) arba patiems samdytis mokytojus, kurie pakeistų streikuojančius jų kolegas.

Viena tokių ugdymo įstaigų, kurioje mokytojai streikuoja jau ne pirmą savaitę – Vilniaus Žemynos progimnazija. Trečiadienį su LRT.lt susisiekusi Asta, kurios du vaikai mokosi šioje progimnazijoje, sakė, kad mokykloje streikas vyksta jau trečią savaitę.

Pasak moters, iš maždaug 1100 mokinių į progimnaziją šiuo metu ateina tik keli šimtai, mat iš 80 pedagogų joje streikuoja daugiau negu 60. Astos teigimu, Žemynos progimnazijos mokinių tėvai ne juokais sunerimę dėl to, kad yra sustojęs ugdymo procesas mokykloje.

„Yra tokios kalbos, kad, jeigu mokytojams nepavyks susitarti su Švietimo ir mokslo ministerija, tai streikas gali trukti iki vasario mėnesio. Niekas nekalba apie streiko nutraukimą ir pamokų atnaujinimą iš viso“, – baiminosi pašnekovė.

Anot jos, tėvai nutarė, kad nuo pirmadienio savo atžalas vėl ves į mokyklą. Tiesa, kaip pripažino Asta, nėra aišku, ar pamokos vyks ir kas jas galėtų organizuoti.

Šitoje situacijoje pradėjo kentėti vaikai. Mes, tėvai, labai palaikome mokytojus, tegul jie streikuoja, bet šioje situacijoje savivaldybė, mokyklos vadovybė, Švietimo ir mokslo ministerija turi pasirūpinti vaikų mokslu, pamokomis. [...] Apie streiką buvo pranešta. Tegul savivaldybė siunčia pakaitinius mokytojus. Sako, kad neturi. Tegul siunčia mokytojus iš pedagoginio universiteto. Tegul sukasi iš situacijos.

Esu prieš tai, kad vaikams per matematikos pamoką būtų leidžiama eiti į kompiuterių klasę ir žaisti kompiuterinius žaidimus. Aš noriu, kad mano vaikai per matematikos pamoką spręstų matematinius uždavinius. Tegul mokosi pagal programą ar ne pagal programą, bet kad vaikai nebūtų sukišami į aktų salę žiūrėti filmukų arba siunčiami žaisti kompiuterinių žaidimų“, – kalbėjo dviejų vaikų motina.

Ji teigė, kad dėl sustojusio mokymo proceso ir patys tėvai yra tarsi įsprausti į kampą.

„Tarkime, mano vienam vaikui yra 10 metų, o kitam – 11-ka. Aš, pagal įstatymus, savo vaikų vienų namuose negaliu palikti, taigi juos privalau vesti į mokyklą, bet mokykloje jie nėra mokomi“, – atkreipė dėmesį moteris.

Mokytojų streikas Vilniaus Žemynos progimnazijoje, BNS nuotr.

Turi du patarimus

Derybose su ŠMM dalyvaujančios ir mokytojų streikus organizuojančios Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininko pavaduotoja Erika Leiputė-Stundžienė, LRT.lt paklausta, kokią išeitį pasiūlytų dėl savo vaikų susirūpinusiems tėvams, nedaugžodžiavo. Jos manymu, tėvai, siekdami, kad jų atžalos ir toliau būtų mokomos, turėtų kreiptis į ŠMM.

„Pirmiausia, mano galva, (mokinių tėvai – LRT.lt) turėtų kreiptis į valdžios atstovus, kad pradėtų derybas ir susitartų su mokytojais dėl jų keliamų reikalavimų, kad visi galėtų greičiau grįžti į ugdymo procesą. Reikia kreiptis į ministeriją“, – akcentavo E. Leiputė-Stundžienė.

„Manau, kad kuo greičiau turėtų prasidėti derybos, nes mokytojai irgi labai nori grįžti ir mokyti vaikus“, – pridūrė profsąjungos atstovė.

Tuo metu LRT.lt kalbintas Lietuvos švietimo profesinės sąjungos, neorganizuojančios ir nedalyvaujančios mokytojų streikuose, pirmininkas Audrius Jurgelevičius teigė, kad tėvai, norėdami, kad nesikartotų streikai mokyklose, visų pirma, turėtų remti mokytojus.

„Tėveliai mokytojus turėtų palaikyti ne tik tada, kai mokytojų bėdos atsisuka tiesiogiai prieš juos, o ir tada, kada mokytojai dejuoja, skundžiasi, kelia problemas. Paprastai mokytojų keliamos problemos nėra labai siauros, jos nėra susijusios vien su mokytojų interesais. Galima į tas keliamas problemas žiūrėti iš šalies – laimingas mokytojas, laimingas ir mokinys“, – aiškino A. Jurgelevičius.

Anot profsąjungos vadovo, jis pats nedirbtų vietoje streikuojančio mokytojo ir savo kolegoms pavaduoti kitų mokytojų nesiūlytų. Tiesa, A. Jurgelevičiaus pažymėjo, kad viena iš išeičių, kuri leistų tęsti ugdymo procesą mokytojų streiko metu, galėtų būti pedagogų samdymas tėvų lėšomis.

Galima surasti tėvelių, mokančių istoriją, matematiką, geografiją, bet visi suprantame, kad tai bus tik pakaitalas ir vargu, ar jis bus kokybiškas. [...]

Galima surasti mokytojus. Bet nežinau, kiek Lietuvoje yra apskritai galimybių surasti mokytoją mokyklai nuolatiniam darbui, o čia juk kalbame apie neapibrėžtą laikotarpį. Nebent galima būtų surasti mokytojus 10-tokams tokiuose dalykuose, kuriuose artėja egzaminai, tarkime, matematika. Susimeti po 10 eurų ir samdai žmogų“, – apie galimas išeitis tėvams kalbėjo A. Jurgelevičius.

LRT.lt

Švietimo Profsąjungos tėvai,ministerija streikas mokytojas
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
21 peržiūra gruodžio mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Kurorto muziejus kviečia džiaugsmingai ir šviesiai laukti šventų Kalėdų. Gruodžio 14 d. 18 val. muziejuje vyks koncertas „Džiazuojanti Kalėdų nuojauta“. Netikėtas improvizacijas klasikos ir džiazo temomis atliks Juozas Staniulis (smuikas) ir Saulius Šiaučiulis (fortepijonas). Tai - muzikos mėgėjams puikiai pažįstami klasikos, tradicinio džiazo ir netikėtų improvizacijų atlikėjai bei žodžio kišenėje neieškantys scenos virtuozai. Duetas skaičiuoja dvidešimtu...
Įvykiai
Vyriausybė posėdyje patvirtino savo poziciją, kuria nepritaria Seimo narių siūlomoms Darbo kodekso pataisoms, kuriomis siekiama paskelbti Vėlines (lapkričio 2 d.) nedarbo diena. Vyriausybės nutarimą parengusi Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teigia, kad, įgyvendinus įstatymo projekto nuostatą, būtų neigiamų ekonominių padarinių, kurie apsunkintų valstybės įsipareigojimų vykdymą. Dėl papildomos švenčių dienos padidėtų darbuotojų, gaunančių mėnesinę...
Įvykiai
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) yra pasirengusi mokesčių pasikeitimams nuo kitų metų, teigia jos vadovė Edita Janušienė. Pasak jos, nors rinkoje nerimo dėl būsimų permainų yra, mokesčių inspektoriai yra pasirengę atsakyti į visus klausimus. „Turbūt kiekviena reforma atneša tam tikros sumaišties ir nerimo, bet į tai žiūrėti šiek tiek atsitraukus ir ramiau. Tik konstruktyvus dialogas gali kažką išspręsti“, – interviu BNS sakė E. Janušienė. Anot jos, šių...
Laisvalaikis
Kiekvienais metais kompanija „Google“ paviešina populiariausių paieškų sąrašus. Juose matomi rezultatai atskleidžia, kas pastaraisiais metais sulaukė daugiausiai tautiečių dėmesio, rašoma pranešime spaudai. Tad kokiems renginiams bei įvykiams lietuvaičiai skyrė daugiausiai laiko ir pastangų ieškant, koks žymus žmogus labiausiai kurstė smalsumą, kuris kino filmas tapo dažniausiai ieškomu paieškos laukelyje? Štai kokius rezultatus atskleidžia „Google“ 2018 m...
Įvykiai
Lauryna Vireliūaitė Ginčijantis dėl kitų metų biudžeto ir streikuojančių mokytojų reikalavimų valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad mokytojų atlyginimai augo ir augs labiausiai viešajame sektoriuje. 15min patikrino, ar tai tiesa? Praėjusią savaitę Seime aršiai diskutuota apie mokytojų, reikalaujančių didesnių algų, uždarbį. „Valstiečių“ pirmininkas ta proga pareiškė, kad streikuojančių mok...
Įvykiai
Siūloma įpareigoti studentus, kurių studijas finansuoja valstybė, išdirbti ne mažiau kaip 3 metus Lietuvoje per 10 metų laikotarpį, jei valstybė sudaro sąlygas įsidarbinti pagal įgytą specialybę. Tokią Mokslo ir studijų įstatymo pataisą įregistravo Seimo nariai „tvarkiečiai“ Valentinas Bukauskas, Remigijus Žemaitaitis, Vytautas Kamblevičius, Kęstutis Bartkevičius, Juozas Imbrasas, Ona Valiukevičiūtė, Algimantas Dumbrava. Pagal siūlomą projektą, „studijuoja...
Įvykiai
Justina Ilkevičiūtė Nuo kitų metų pensijai kaupsime kitaip nei tai darėme iki šiol. Visi jaunesni nei 40 metų dirbantieji bus savaime be atsiklausimo įtraukti į kaupimą pensijų fonduose, tačiau per pusę metų galės atsisakyti kaupti, pateikę prašymą „Sodrai“, o tie kurie kaupė iki šiol – kreipęsi į savo pensijų kaupimo bendrovę. Gyventojų laukia svarbus sprendimas – kaupti dabar ir prisidėti prie „Sodros“ senatvės pensijos, kuri šiuo metu vidutiniškai sieki...
Laisvalaikis
Dana Lukauskienė Šiemet Palangos moksleivių klubo Sportinių šokių kolektyvas, vadovaujamas Daivos ir Pauliaus Sangavičių, mini trisdešimties metų veiklos jubiliejų. Jau gruodžio 22 dieną Palangos sporto arenoje įvyks šventinis koncertas miesto visuomenei ir svečiams, skirtas gražiai kolektyvo veiklos sukakčiai paminėti. Koncerte dalyvaus buvę ir esami kolektyvo šokėjai, svečiai. Į iškilmingą šokio, muzikos ir prisiminimų šventę kviečiami visi, norintys pag...
Įvykiai
Gruodžio 20 d. nuo 12 val. visoje Lietuvoje vyks tradicinė iniciatyva „Parsinešk Kalėdas į savo namus“, kurios metu VĮ Valstybinių miškų urėdijos miškininkai  gyventojams dovanos eglės šakas. Taip miškus prižiūrintys specialistai ragina ugdyti atsakingumą – miškuose nekirsti jaunų eglučių, nelaužyti jų šakų bei skatina tausojantį ir ekologišką vartojimą. Palangoje eglių šakos nuo 12 val. bus dalijamos Senojo turgaus g. 2 „Kalėdinių eglučių pasiūla yra didž...