Švietimo profsąjungų atsakas tėvams: kreipkitės į ministeriją arba samdykitės mokytojus patys

Mokytojų streikas, BNS nuotr.

Gytis Pankūnas

Lietuvoje įsisiūbavus mokytojų streikams, mokinių tėvai sunerimo dėl savo atžalų, mat kai kurioje mokyklose ugdymo procesas nevyksta jau kelias savaites. LRT.lt kalbinti švietimo profesinių sąjungų vadovai tėvams pataria dėl susidariusios situacijos kreiptis į Švietimo ir mokslo ministeriją (ŠMM) arba patiems samdytis mokytojus, kurie pakeistų streikuojančius jų kolegas.

Viena tokių ugdymo įstaigų, kurioje mokytojai streikuoja jau ne pirmą savaitę – Vilniaus Žemynos progimnazija. Trečiadienį su LRT.lt susisiekusi Asta, kurios du vaikai mokosi šioje progimnazijoje, sakė, kad mokykloje streikas vyksta jau trečią savaitę.

Pasak moters, iš maždaug 1100 mokinių į progimnaziją šiuo metu ateina tik keli šimtai, mat iš 80 pedagogų joje streikuoja daugiau negu 60. Astos teigimu, Žemynos progimnazijos mokinių tėvai ne juokais sunerimę dėl to, kad yra sustojęs ugdymo procesas mokykloje.

„Yra tokios kalbos, kad, jeigu mokytojams nepavyks susitarti su Švietimo ir mokslo ministerija, tai streikas gali trukti iki vasario mėnesio. Niekas nekalba apie streiko nutraukimą ir pamokų atnaujinimą iš viso“, – baiminosi pašnekovė.

Anot jos, tėvai nutarė, kad nuo pirmadienio savo atžalas vėl ves į mokyklą. Tiesa, kaip pripažino Asta, nėra aišku, ar pamokos vyks ir kas jas galėtų organizuoti.

Šitoje situacijoje pradėjo kentėti vaikai. Mes, tėvai, labai palaikome mokytojus, tegul jie streikuoja, bet šioje situacijoje savivaldybė, mokyklos vadovybė, Švietimo ir mokslo ministerija turi pasirūpinti vaikų mokslu, pamokomis. [...] Apie streiką buvo pranešta. Tegul savivaldybė siunčia pakaitinius mokytojus. Sako, kad neturi. Tegul siunčia mokytojus iš pedagoginio universiteto. Tegul sukasi iš situacijos.

Esu prieš tai, kad vaikams per matematikos pamoką būtų leidžiama eiti į kompiuterių klasę ir žaisti kompiuterinius žaidimus. Aš noriu, kad mano vaikai per matematikos pamoką spręstų matematinius uždavinius. Tegul mokosi pagal programą ar ne pagal programą, bet kad vaikai nebūtų sukišami į aktų salę žiūrėti filmukų arba siunčiami žaisti kompiuterinių žaidimų“, – kalbėjo dviejų vaikų motina.

Ji teigė, kad dėl sustojusio mokymo proceso ir patys tėvai yra tarsi įsprausti į kampą.

„Tarkime, mano vienam vaikui yra 10 metų, o kitam – 11-ka. Aš, pagal įstatymus, savo vaikų vienų namuose negaliu palikti, taigi juos privalau vesti į mokyklą, bet mokykloje jie nėra mokomi“, – atkreipė dėmesį moteris.

Mokytojų streikas Vilniaus Žemynos progimnazijoje, BNS nuotr.

Turi du patarimus

Derybose su ŠMM dalyvaujančios ir mokytojų streikus organizuojančios Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininko pavaduotoja Erika Leiputė-Stundžienė, LRT.lt paklausta, kokią išeitį pasiūlytų dėl savo vaikų susirūpinusiems tėvams, nedaugžodžiavo. Jos manymu, tėvai, siekdami, kad jų atžalos ir toliau būtų mokomos, turėtų kreiptis į ŠMM.

„Pirmiausia, mano galva, (mokinių tėvai – LRT.lt) turėtų kreiptis į valdžios atstovus, kad pradėtų derybas ir susitartų su mokytojais dėl jų keliamų reikalavimų, kad visi galėtų greičiau grįžti į ugdymo procesą. Reikia kreiptis į ministeriją“, – akcentavo E. Leiputė-Stundžienė.

„Manau, kad kuo greičiau turėtų prasidėti derybos, nes mokytojai irgi labai nori grįžti ir mokyti vaikus“, – pridūrė profsąjungos atstovė.

Tuo metu LRT.lt kalbintas Lietuvos švietimo profesinės sąjungos, neorganizuojančios ir nedalyvaujančios mokytojų streikuose, pirmininkas Audrius Jurgelevičius teigė, kad tėvai, norėdami, kad nesikartotų streikai mokyklose, visų pirma, turėtų remti mokytojus.

„Tėveliai mokytojus turėtų palaikyti ne tik tada, kai mokytojų bėdos atsisuka tiesiogiai prieš juos, o ir tada, kada mokytojai dejuoja, skundžiasi, kelia problemas. Paprastai mokytojų keliamos problemos nėra labai siauros, jos nėra susijusios vien su mokytojų interesais. Galima į tas keliamas problemas žiūrėti iš šalies – laimingas mokytojas, laimingas ir mokinys“, – aiškino A. Jurgelevičius.

Anot profsąjungos vadovo, jis pats nedirbtų vietoje streikuojančio mokytojo ir savo kolegoms pavaduoti kitų mokytojų nesiūlytų. Tiesa, A. Jurgelevičiaus pažymėjo, kad viena iš išeičių, kuri leistų tęsti ugdymo procesą mokytojų streiko metu, galėtų būti pedagogų samdymas tėvų lėšomis.

Galima surasti tėvelių, mokančių istoriją, matematiką, geografiją, bet visi suprantame, kad tai bus tik pakaitalas ir vargu, ar jis bus kokybiškas. [...]

Galima surasti mokytojus. Bet nežinau, kiek Lietuvoje yra apskritai galimybių surasti mokytoją mokyklai nuolatiniam darbui, o čia juk kalbame apie neapibrėžtą laikotarpį. Nebent galima būtų surasti mokytojus 10-tokams tokiuose dalykuose, kuriuose artėja egzaminai, tarkime, matematika. Susimeti po 10 eurų ir samdai žmogų“, – apie galimas išeitis tėvams kalbėjo A. Jurgelevičius.

LRT.lt

Švietimo Profsąjungos tėvai,ministerija streikas mokytojas
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Sveikata
Ilgai lauktas pavasaris vis dažniau džiugina mus šiluma ir kviečia mėgautis pirmaisiais saulės spinduliais, tačiau Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto doktorantė, Infekcinių ligų ir dermatovenerologijos klinikos gydytoja Inga Kisielienė perspėja, kad saulė gali būti ne tik maloni, bet ir kenksminga. Vienas svarbiausių odos priežiūros būdų yra apsauga nuo saulės, tačiau ar tikrai žinome, kaip saugotis? Atšilus orams, dermatologai vis garsiau kalb...
Laisvalaikis
Keptas ėriukas, kiaušiniais įdaryti tartai ar džiovintų vaisių pyragai – tai lietuviams vis dar neatrasti Velykų patiekalai, kuriais didžiuojasi įvairios Europos šalys. „Per Velykas dažnas lietuvis ruošia cepelinus, balandėlius, o desertui patiekia šakočius. Ir nors tai yra neatsiejama lietuviškosios virtuvės dalis, šiemet kviečiu pasižvalgyti po kitas Europos šalis ir atrasti kiek kitokią Velykų virtuvę“, – teigia šefas Gian Luca Demarco ir dalinasi įžval...
Lietuvoje
Tradicinis vasaros festivalis, rengiamas Thomo Manno kultūros centro, Nidoje vyksta jau daugiau nei du dešimtmečius. Kiekvienų metų programa formuojama pagal tam tikrą temą, iškeliančią aktualius visuomenei klausimus. Norėdamas skatinti jaunimo sąmoningumą bei dalyvavimą kultūriniame gyvenime, Thomo Manno kultūros centro kuratoriumas trečius metus iš eilės skelbia esė konkursą festivalio tema. Šiųmečio dvidešimt trečiojo Thomo Manno festivalio tema –  „Tėv...
Įvykiai
Klaipėdos rotušėje – Klaipėdos „Amber Queen“ komandos sportininkų vizitas. Lietuvos vyrų tinklinio čempionate aukso medalius iškovojusius uostamiesčio sportininkus pasveikino Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas ir Klaipėdos miesto savivaldybės Sporto ir kūno kultūros skyriaus vedėja Rasa Rumšienė. „Amber Queen“ tinklininkai Lietuvos čempionų titulą iškovojo finale nugalėję Kelmės ekipą. „Dabar kartelę užsikėlėte ypatingai aukštai. Nuo šiol kovoti...
Laisvalaikis
Draudimas nuo vasario 1 d. žvejoti lydekas, kuris yra nustatytas Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėmis, šiemet balandžio 20-ąją jau nebegalios, nes ši paskutinė draudimo diena yra šeštadienis. Taigi balandžio 20 d. jau galima žvejoti lydekas, taip pat žvejoti masalui naudojant žuvelę. Pagal minėtąsias taisykles balandžio 20-ąją turėtų įsigalioti žuvų apsaugai neršto metu skirti draudimai: draudimas žvejoti 400 m zonoje aplink Dabintos pusiasalį Kaun...
Įvykiai
Rugpjūčio 1 d. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų kieme jūsų laukia didingas ir unikalus renginys: neregėta muzikos, šokio ir vizualizacijų spektaklio Atgimstantis žmogus premjera. Pasirodymą nuspalvins ir nepaliks jūsų abejingais Renesanso epochos meno šedevrų 3D vaizdo projekcijos. „Projekto kūrybinė komanda, suburta iš Baroko operos orkestro muzikantų, klasikinio baleto šokėjų, profesionalių vaizdo projekcijų kūrėjų ir išmaniųjų technologi...
Įvykiai
2019 m. birželio 30 - liepos 7 dienomis geros muzikos ekspertai ,,Bardai LT” kvies susiburti jaunuosius dainų autorius.  Rūdiškėse, amatų mokykloje ,,Sodžiaus meistrai” vyks ,,Jaunųjų dainų autorių stovykla”, kurioje ištikimai, jau septynerius metus iš eilės savo meistriškumu ir patirtimi dalinasi kompozitoriai Andrius Kulikauskas bei Aras Žvirblys, aktoriai, bardai Giedrius Arbačiauskas ir Gediminas Storpirštis. Savaitę trunkančioje stovykloje – dainų aut...
Gamta
VĮ Valstybinių miškų urėdijos duomenimis, šiais metais iki balandžio 9 d. Lietuvos miškuose užregistruoti 27 miško gaisrai, apėmę bendrą 60 hektarų plotą. Miškininkai ragina gyventojus nedeginti pernykštės žolės. Tai kelia didžiulį pavojų aplinkai – augalams, gyvūnams, patiems žmonėms ir jų turtui. Ugnis nuo degančių pievų netrunka įsiplieksti ir miškuose.  Pasak miškininkų, viename degančio miško hektare žūva 6–7 mln. dirvožemyje gyvenančių mikroorganizmų...
Laisvalaikis
Į Lietuvos jūrų muziejų šiemet pavasaris atėjo anksčiau. Jau nuo trečiadienio – balandžio 3 dienos – mėnesiu anksčiau nei įprastai muziejus pradeda dirbti visą savaitę (išskyrus pirmadienį ir antradienį). Ir tam yra svari priežastis – Jūrų muziejus šiemet švenčia 40-metį!  Muziejuje – naujovės ir patogumai lankytojui Jubiliejiniai metai – ypatingi: itin gausu renginių, edukacinių programų, įtraukiančių veiklų. Kiekvieną balandžio savaitgalį visose muzieja...