User views view_news rubric_id news_rubric_id 5

Po mitingo prie Seimo LRT atakuota socialiniame tinkle

Reuters/Scanpix nuotr.

Ineta Nedveckė

Per dieną – dešimtys puslapio vertinimų viena žvaigždute ir daug panašaus, kartais net identiško turinio komentarų. Jeigu aptikote taip įvertintą feisbuko puslapį, jo administratoriams greičiausiai teko susidurti su virtualios erdvės linčo teismu. Pabūti tokio teismo teisiamųjų suole antradienį galimybę turėjo ir LRT.

O tokio susidorojimo esmė paprasta – autoritetingas asmuo feisbuko grupėse ragina įvertinti konkretų puslapį žemiausiu reitingu dėl kažkokios priežasties. O tokį raginimą aptikęs vartotojas, kaip aiškina socialinių tinklų rinkodaros ekspertai, dažnai neanalizuoja situacijos, netikrina faktų ir pasiduoda minios jausmui.

Vadina tipine isterija

„Tai yra visiškai tipinė isterija. [...] Didžioji dalis vartotojų nuomonę apie ką nors susiformuoja ne konstruktyviai, analizuodami, tikrindami faktus ir panašiai, o matydami kitų komentarus“,– LRT.lt komentavo vienas iš „Choco Agency“ partnerių Tomas Nemura.

T. Nemura, K. Čachovskij/DELFI nuotr.

Dešimčių žemiausių puslapio vertinimų banga LRT feisbuko puslapyje nusirito antradienį, antroje dienos pusėje, po raginimo tai padaryti vienoje iš socialinio tinklo grupių. Jos narius vienija nepritarimas Vaiko teisių apsaugos sistemai. Grupei priklauso beveik 48 tūkst. narių.

Visuomeninis transliuotojas daugiausia komentarais anglų kalba kaltintas neobjektyvumu ir vaikų atiminėjimo iš šeimų skatinimu. Daugelio komentarų prie vertinimų tekstas yra identiškas.

„Daugelis Lietuvos ir pasaulio žiniasklaidos priemonių nebuvo palikę atsiliepimų platformos savo paskyrose, o LRT stengiasi išnaudoti kuo daugiau galimybių kontaktuoti su auditorija, deja, tuo buvo pasinaudota piktybiškai ir bandant paveikti žurnalistų darbą“, – akcentavo LRT skaitmeninių projektų vadovė Lina Patskočimaitė. Reaguojant į tokius veiksmus, LRT feisbuko puslapio vertinimo funkcija laikinai išjungta.

Pasak L. Patskočimaitės, didelės įtakos bendram puslapio vertinimui tai nepadarė, nes iš viso visuomeninio transliuotojo puslapis turi apie 3300 vertinimų ir bendras reitingas kito nuo 4,3 iki 3,9. 

Įrašo, raginančio neigiamai vertinti LRT feisbuko puslapį, autorių papiktino tai, kad LRT žurnalistė, sekmadienį tiesioginiame eteryje pranešusi apie Vaiko teisių apsaugos sistemai nepritariančių aktyvistų protestą, minėjo, kad į jį atvyko 500 žmonių (pasak renginio organizatorių, protestuotojų buvo 4 tūkstančiai).

Praėjus maždaug 15 minučių nuo renginio pradžios, tiesioginiame eteryje ji kalbėjo: „Pasikonsultavau su policijos pareigūnais, kurie geriau įpratę skaičiuoti žmonių minias, tai, jų teigimų, žmonių yra maždaug iki 500. [...] Mitingas prasidėjo visai neseniai, kaip minėjau, žmonių apie 500, bet jų po truputį čia vis daugiau dar plaukia“, – kalbėjo ji.

Trečiadienį Lietuvos policijos atstovas Ramūnas Matonis sakė, kad „policijos pareigūnai, nustatydami žmonių susibūrimo renginyje skaičių, apskaičiuoja jį vertindami bendrą aplinkos vaizdą, žmonių koncentraciją, jų tankumą. Atsižvelgiama į tai, ar žmonės su plakatais ar be jų, kiek yra žalios vejos, ar žmonės tankiai, ar retai sustoję. Kalbant apie praėjusį mitingą, vykusį savaitgalį, jame dirbusių pareigūnų vertinimu, dalyvių buvo apie 1500. Šis skaičius pateikiamas apytikris ir negali būti vertinamas kaip absoliučiai tikslus.“

Naudoja linčo teismams

„Socialinio marketingo“ kūrybos ir procesų vadovas Aidis Dalikas kalbėjo, kad galimybę vertinti puslapius interneto vartotojai pradėjo naudoti kaip įrankį surengti linčo teismą ir nubausti.

„Kartu su socialiniais tinklais žmonės atrado funkciją sutelktai reikšti savo nepasitenkinimą ne visai pagal tiesioginę paskirtį. Tai naudojama kaip galimybė kažką nubausti arba kažkam parodyti savo nepasitenkinimą.

Dažniausiai tai naudojama tokiems linčo projektams, kai kokia kavinė su klientu negerai elgiasi ir tada kiti nori parodyti, kad irgi jos nepalaiko; kai įmonė neteisingai arba teisingai, bet nepalankiai sprendžia kažkokią kliento problemą. Tada draugai, pažįstami ar visai nepažįstami, bet palaikantys jų idėją, kviečiami balsuoti viena žvaigždute tarsi pakenkiant verslui ir taip parodant, kad „mes esame padėties šeimininkai“, – sakė jis.

A. Dalikas, „Facebook“ nuotr.

Ilgainiui vertinimas taip nepasitikima

Komentuodamas šią situaciją, T. Nemura kalbėjo, kad vertinimų reakciją tokioje situacijoje sukelti buvo gana paprasta.

„Čia tikrai yra viena iš tų temų, kai tą isteriją sukelti yra pakankamai lengva – klausimas yra jautrus, potencialiai aktualus visiems, tai tarsi liečia kiekvieną. Klausimas, kas ir kiek gilinasi ir kas už to stovi, yra visiškai atskiras“, – sakė vienas iš „Choco Agency“ partnerių.

„Socialinio marketingo“ kūrybos ir procesų vadovo teigimu, tokių feisbuko puslapių vertinimo atvejų daugėja. Ir tai turi ir dar vieną pasekmę – žmonės vis dažniau nenori pasikliauti internetiniais vertinimais. 

Pasak jo, kritiškam socialinio tinko vartotojui turėtų užkliūti, jeigu puslapis turi daug 4–5 žvaigždučių ir laviną 1 žvaigždutės vertinimų „Akivaizdu, kad tai nėra kasdienė problema, su kuo susiduria klientai (blogas aptarnavimas ar dar kažkas), bet tiesiog tikslingai šmeižiama ar baudžiama. Iš esmės žmonės pradeda nebekreipti į tai dėmesio“, – kalbėjo jis.

Minėdami verslą, kuriam dažniausiai su tokiomis vertinimo „akcijomis“ tenka susidurti, ekspertai kalbėjo apie maitinimo įstaigas. Abiem atmintin įsirėžė atvejis, kai vieną kavinę 1 žvaigždute pradėjo vertinti veganai, nes ši jiems negalėjo pasiūlyti veganiško maisto.

„Ko tokiose situacijose nereikėtų tikėtis, tai konstruktyvaus elgesio. Niekas nesigilina. Užtenka vieno isteriškai nusiteikusio veikėjo, parašančio kokį komentarą kokioje nors grupėje, ir turite rezultatą. Net netikrina, neklausia ir nesigilina“, – aiškino T. Nemura.

Kaip kalbėjo A. Dalikas, tokios vertinimo bangos trunka 2–3 dienas. O dažnai vertinimuose netgi galima matyti skirtingas puses palaikančiųjų kovą – vieni vertina tik 1 žvaigždute, kiti – tik 5.

„Dažniausiai tai yra minios instinktas, linčas. Tikrai nėra objektyvus procesas. Dažniausiai yra taip: kažkas padarė, kažkas pasakė, aš to žmogaus nuomone daugiau ar mažiau pasitikiu ir dabar visi nueisime ir įvertinsime viena žvaigždute“, – sakė A. Dalikas.

Įmonėms, susidūrusioms su panašia problema, socialinių tinklų rinkodaros specialistai patarė kuriam laikui išjungti vertinimo galimybę, bet palikti galimybę siųsti žinutes, rašyti komentarus ar ant puslapio sienos.

LRT.lt

Mitingas Seimas LRT atakuota Socialinis Tinklas
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
9 peržiūros vasario mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Kriminalai
Klaipėdos apskr. VPK Viešosios tvarkos tarnybos Prevencijos skyriaus pareigūnai ir toliau vykdo įvairias prevencines priemones Klaipėdos apskrityje, atlikdami kontrolinius pirkimus, kurių metu siekiama nustatyti ar prekeiviai nepažeidžia įstatymų. Vasario 20 d. pareigūnai lankėsi keliose Kretingos, Palangos bei Klaipėdos miesto parduotuvėse, kur tikrinta ar nepažeidžiamas alkoholio kontrolės įstatymas – šiuokart parduotuvėse pažeidimų nenustatyta. Tačiau t...
Kriminalai
2019-02-11, apie 23 val., Klaipėdoje, Laukininkų g., buvo sugadinta kavinės lauko terasa. Atpažinusiuosius asmenis nuotraukose maloniai prašome susisiekti su tyrėja telefonu 8-700 62042 arba e. paštu [email protected]
Gamta
Tarptautinio paplūdimio kokybės ženklo – mėlynosios vėliavos – Klaipėda ir šiemet sieks dviem paplūdimiams: Smiltynės I ir Melnragės II paplūdimiui. Dalyvavimui mėlynosios vėliavos programoje, šiandien, vasario 21 d. posėdyje, pritarė miesto savivaldybės taryba. Abu šie paplūdimiai mėlynosiomis vėliavomis buvo įvertinti ir pernai, o Smiltynės paplūdimys ja buvo apdovanotas ir 2017-aisiais. „Mėlynoji vėliava – tai ne tik simbolis, reiškiantis, kad paplūdimy...
Švietimas
Nuo 2019 m. rugsėjo 1 d. Klaipėdos mieste pradės veikti Jūrų kadetų mokykla. Planuojama, kad mokykla veiks pastate, esančiame Sportininkų g. 13 (buvusio Klaipėdos universiteto Tęstinių studijų instituto patalpos). Šiuo metu formuojamos 5–8 klasės. Jūrų kadetų mokykloje ugdymas bus vykdomas pagal bendrąsias ugdymo programas, į kurias bus integruoti jūrų kadetų ugdymo sampratos elementai. Mokiniams kartu su pagrindiniu išsilavinimu bus teikiami jūreivystės,...
Įvykiai
Lietuvos oro uostai įgyvendino didelio masto atsinaujinimą, kurio metu įprastus partneriams siūlytus reklamos sprendimus pakeitė efektyviomis skaitmeninėmis priemonėmis, kurioms ateityje numatomas didelis potencialas augti. Visuose trijuose šalies oro vartuose pradėjo veikti modernūs vaizdo ekranai, o sostinės oro vartų keleiviai jau išvydo, kaip atrodo didžiausia Lietuvoje vaizdo siena.  Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostuose iš viso įdiegta daugiau nei...
Laisvalaikis
„Vaizdo klipo idėja atsirado paprastai, prisiminėm, kad turim daug vaikystės prisiminimų, užfiksuotų ir užsilikusių juostinėse kasetėse, kadangi patys vis dar papuolam į tą kartą, kurią tėvai filmavo VHS kameromis. Visas albumas yra apie mus, tampančius suaugusiais, o vaizdo klipas puikiai įprasmina tai, ko mes dabar šiek tiek pasigendam savyje: džiaugsmo, judrumo, atvirų, šiltų santykių, polėkio gyventi ir pažinti pasaulį“ – sako grupės nariai.    Kartu s...
Laisvalaikis
Giedriaus Kuprevičiaus opera, su kuria Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras prieš metus sutiko Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, vasario 28 d. 19 val. Žvejų rūmuose vėl pasakos pamokančią didingos, tačiau nesugebėjusios istorijos verpetuose atsilaikyti tautos istoriją. Operos partitūroje G. Kuprevičius įrašė dedikaciją: „Išnykusių atminimui, gyvųjų perspėjimui“. „Esu lietuvis, baltų genties palikuonis, manyje dar rusena pagoniška žarija. Nerimauju,...
Laisvalaikis
Vos tik grįžę iš trumpų atostogų saulėtoje Kolumbijoje, Jurgis Didžiulis ir Erica Jennings pristato „eurovizinės“ dainos „Sing!“ vaizdo klipą, kuris turi netgi dvi pabaigas! „Klipo pabaiga – nė kiek nesurežisuota. Paskutinio užfilmavimo metu įsilinksminusi komanda, džiaugdamasi sėkminga filmavimo pabaiga, ėmė dainuoti toliau, o mes tiesiog prisijungėme. Turbūt tai geriausiai atskleidžia šios dainos galią – ji užveda dainuoti. Esame labai laimingi, kad prak...
Kriminalai
Klaipėdos m. policija prašo pagalbos ieškant dingusios nepilnametės mergaitės. Rūta J. gimusi 2006 m. iš namų Klaipėdoje išėjo 2019-02-13 d. ir negrįžo iki šiol.Mergaitės duomenys: ūgis apie 162 cm., vidutinio kūno sudėjimo, tamsių ilgų plaukų, mėlynų akių, liežuvyje turi auskarą. Dėvėjo juodą striukę, avėjo juodus sportinius batus, vilkėjo juodos spalvos džinsus. Galinčius suteikti bet kokios informacijos, prašome susisiekti su tyrėja Orinta Venclovaite,...