Po mitingo prie Seimo LRT atakuota socialiniame tinkle

Reuters/Scanpix nuotr.

Ineta Nedveckė

Per dieną – dešimtys puslapio vertinimų viena žvaigždute ir daug panašaus, kartais net identiško turinio komentarų. Jeigu aptikote taip įvertintą feisbuko puslapį, jo administratoriams greičiausiai teko susidurti su virtualios erdvės linčo teismu. Pabūti tokio teismo teisiamųjų suole antradienį galimybę turėjo ir LRT.

O tokio susidorojimo esmė paprasta – autoritetingas asmuo feisbuko grupėse ragina įvertinti konkretų puslapį žemiausiu reitingu dėl kažkokios priežasties. O tokį raginimą aptikęs vartotojas, kaip aiškina socialinių tinklų rinkodaros ekspertai, dažnai neanalizuoja situacijos, netikrina faktų ir pasiduoda minios jausmui.

Vadina tipine isterija

„Tai yra visiškai tipinė isterija. [...] Didžioji dalis vartotojų nuomonę apie ką nors susiformuoja ne konstruktyviai, analizuodami, tikrindami faktus ir panašiai, o matydami kitų komentarus“,– LRT.lt komentavo vienas iš „Choco Agency“ partnerių Tomas Nemura.

T. Nemura, K. Čachovskij/DELFI nuotr.

Dešimčių žemiausių puslapio vertinimų banga LRT feisbuko puslapyje nusirito antradienį, antroje dienos pusėje, po raginimo tai padaryti vienoje iš socialinio tinklo grupių. Jos narius vienija nepritarimas Vaiko teisių apsaugos sistemai. Grupei priklauso beveik 48 tūkst. narių.

Visuomeninis transliuotojas daugiausia komentarais anglų kalba kaltintas neobjektyvumu ir vaikų atiminėjimo iš šeimų skatinimu. Daugelio komentarų prie vertinimų tekstas yra identiškas.

„Daugelis Lietuvos ir pasaulio žiniasklaidos priemonių nebuvo palikę atsiliepimų platformos savo paskyrose, o LRT stengiasi išnaudoti kuo daugiau galimybių kontaktuoti su auditorija, deja, tuo buvo pasinaudota piktybiškai ir bandant paveikti žurnalistų darbą“, – akcentavo LRT skaitmeninių projektų vadovė Lina Patskočimaitė. Reaguojant į tokius veiksmus, LRT feisbuko puslapio vertinimo funkcija laikinai išjungta.

Pasak L. Patskočimaitės, didelės įtakos bendram puslapio vertinimui tai nepadarė, nes iš viso visuomeninio transliuotojo puslapis turi apie 3300 vertinimų ir bendras reitingas kito nuo 4,3 iki 3,9. 

Įrašo, raginančio neigiamai vertinti LRT feisbuko puslapį, autorių papiktino tai, kad LRT žurnalistė, sekmadienį tiesioginiame eteryje pranešusi apie Vaiko teisių apsaugos sistemai nepritariančių aktyvistų protestą, minėjo, kad į jį atvyko 500 žmonių (pasak renginio organizatorių, protestuotojų buvo 4 tūkstančiai).

Praėjus maždaug 15 minučių nuo renginio pradžios, tiesioginiame eteryje ji kalbėjo: „Pasikonsultavau su policijos pareigūnais, kurie geriau įpratę skaičiuoti žmonių minias, tai, jų teigimų, žmonių yra maždaug iki 500. [...] Mitingas prasidėjo visai neseniai, kaip minėjau, žmonių apie 500, bet jų po truputį čia vis daugiau dar plaukia“, – kalbėjo ji.

Trečiadienį Lietuvos policijos atstovas Ramūnas Matonis sakė, kad „policijos pareigūnai, nustatydami žmonių susibūrimo renginyje skaičių, apskaičiuoja jį vertindami bendrą aplinkos vaizdą, žmonių koncentraciją, jų tankumą. Atsižvelgiama į tai, ar žmonės su plakatais ar be jų, kiek yra žalios vejos, ar žmonės tankiai, ar retai sustoję. Kalbant apie praėjusį mitingą, vykusį savaitgalį, jame dirbusių pareigūnų vertinimu, dalyvių buvo apie 1500. Šis skaičius pateikiamas apytikris ir negali būti vertinamas kaip absoliučiai tikslus.“

Naudoja linčo teismams

„Socialinio marketingo“ kūrybos ir procesų vadovas Aidis Dalikas kalbėjo, kad galimybę vertinti puslapius interneto vartotojai pradėjo naudoti kaip įrankį surengti linčo teismą ir nubausti.

„Kartu su socialiniais tinklais žmonės atrado funkciją sutelktai reikšti savo nepasitenkinimą ne visai pagal tiesioginę paskirtį. Tai naudojama kaip galimybė kažką nubausti arba kažkam parodyti savo nepasitenkinimą.

Dažniausiai tai naudojama tokiems linčo projektams, kai kokia kavinė su klientu negerai elgiasi ir tada kiti nori parodyti, kad irgi jos nepalaiko; kai įmonė neteisingai arba teisingai, bet nepalankiai sprendžia kažkokią kliento problemą. Tada draugai, pažįstami ar visai nepažįstami, bet palaikantys jų idėją, kviečiami balsuoti viena žvaigždute tarsi pakenkiant verslui ir taip parodant, kad „mes esame padėties šeimininkai“, – sakė jis.

A. Dalikas, „Facebook“ nuotr.

Ilgainiui vertinimas taip nepasitikima

Komentuodamas šią situaciją, T. Nemura kalbėjo, kad vertinimų reakciją tokioje situacijoje sukelti buvo gana paprasta.

„Čia tikrai yra viena iš tų temų, kai tą isteriją sukelti yra pakankamai lengva – klausimas yra jautrus, potencialiai aktualus visiems, tai tarsi liečia kiekvieną. Klausimas, kas ir kiek gilinasi ir kas už to stovi, yra visiškai atskiras“, – sakė vienas iš „Choco Agency“ partnerių.

„Socialinio marketingo“ kūrybos ir procesų vadovo teigimu, tokių feisbuko puslapių vertinimo atvejų daugėja. Ir tai turi ir dar vieną pasekmę – žmonės vis dažniau nenori pasikliauti internetiniais vertinimais. 

Pasak jo, kritiškam socialinio tinko vartotojui turėtų užkliūti, jeigu puslapis turi daug 4–5 žvaigždučių ir laviną 1 žvaigždutės vertinimų „Akivaizdu, kad tai nėra kasdienė problema, su kuo susiduria klientai (blogas aptarnavimas ar dar kažkas), bet tiesiog tikslingai šmeižiama ar baudžiama. Iš esmės žmonės pradeda nebekreipti į tai dėmesio“, – kalbėjo jis.

Minėdami verslą, kuriam dažniausiai su tokiomis vertinimo „akcijomis“ tenka susidurti, ekspertai kalbėjo apie maitinimo įstaigas. Abiem atmintin įsirėžė atvejis, kai vieną kavinę 1 žvaigždute pradėjo vertinti veganai, nes ši jiems negalėjo pasiūlyti veganiško maisto.

„Ko tokiose situacijose nereikėtų tikėtis, tai konstruktyvaus elgesio. Niekas nesigilina. Užtenka vieno isteriškai nusiteikusio veikėjo, parašančio kokį komentarą kokioje nors grupėje, ir turite rezultatą. Net netikrina, neklausia ir nesigilina“, – aiškino T. Nemura.

Kaip kalbėjo A. Dalikas, tokios vertinimo bangos trunka 2–3 dienas. O dažnai vertinimuose netgi galima matyti skirtingas puses palaikančiųjų kovą – vieni vertina tik 1 žvaigždute, kiti – tik 5.

„Dažniausiai tai yra minios instinktas, linčas. Tikrai nėra objektyvus procesas. Dažniausiai yra taip: kažkas padarė, kažkas pasakė, aš to žmogaus nuomone daugiau ar mažiau pasitikiu ir dabar visi nueisime ir įvertinsime viena žvaigždute“, – sakė A. Dalikas.

Įmonėms, susidūrusioms su panašia problema, socialinių tinklų rinkodaros specialistai patarė kuriam laikui išjungti vertinimo galimybę, bet palikti galimybę siųsti žinutes, rašyti komentarus ar ant puslapio sienos.

LRT.lt

Mitingas Seimas LRT atakuota Socialinis Tinklas
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Sveikata
Ilgai lauktas pavasaris vis dažniau džiugina mus šiluma ir kviečia mėgautis pirmaisiais saulės spinduliais, tačiau Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto doktorantė, Infekcinių ligų ir dermatovenerologijos klinikos gydytoja Inga Kisielienė perspėja, kad saulė gali būti ne tik maloni, bet ir kenksminga. Vienas svarbiausių odos priežiūros būdų yra apsauga nuo saulės, tačiau ar tikrai žinome, kaip saugotis? Atšilus orams, dermatologai vis garsiau kalb...
Laisvalaikis
Keptas ėriukas, kiaušiniais įdaryti tartai ar džiovintų vaisių pyragai – tai lietuviams vis dar neatrasti Velykų patiekalai, kuriais didžiuojasi įvairios Europos šalys. „Per Velykas dažnas lietuvis ruošia cepelinus, balandėlius, o desertui patiekia šakočius. Ir nors tai yra neatsiejama lietuviškosios virtuvės dalis, šiemet kviečiu pasižvalgyti po kitas Europos šalis ir atrasti kiek kitokią Velykų virtuvę“, – teigia šefas Gian Luca Demarco ir dalinasi įžval...
Lietuvoje
Tradicinis vasaros festivalis, rengiamas Thomo Manno kultūros centro, Nidoje vyksta jau daugiau nei du dešimtmečius. Kiekvienų metų programa formuojama pagal tam tikrą temą, iškeliančią aktualius visuomenei klausimus. Norėdamas skatinti jaunimo sąmoningumą bei dalyvavimą kultūriniame gyvenime, Thomo Manno kultūros centro kuratoriumas trečius metus iš eilės skelbia esė konkursą festivalio tema. Šiųmečio dvidešimt trečiojo Thomo Manno festivalio tema –  „Tėv...
Įvykiai
Klaipėdos rotušėje – Klaipėdos „Amber Queen“ komandos sportininkų vizitas. Lietuvos vyrų tinklinio čempionate aukso medalius iškovojusius uostamiesčio sportininkus pasveikino Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas ir Klaipėdos miesto savivaldybės Sporto ir kūno kultūros skyriaus vedėja Rasa Rumšienė. „Amber Queen“ tinklininkai Lietuvos čempionų titulą iškovojo finale nugalėję Kelmės ekipą. „Dabar kartelę užsikėlėte ypatingai aukštai. Nuo šiol kovoti...
Laisvalaikis
Draudimas nuo vasario 1 d. žvejoti lydekas, kuris yra nustatytas Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėmis, šiemet balandžio 20-ąją jau nebegalios, nes ši paskutinė draudimo diena yra šeštadienis. Taigi balandžio 20 d. jau galima žvejoti lydekas, taip pat žvejoti masalui naudojant žuvelę. Pagal minėtąsias taisykles balandžio 20-ąją turėtų įsigalioti žuvų apsaugai neršto metu skirti draudimai: draudimas žvejoti 400 m zonoje aplink Dabintos pusiasalį Kaun...
Įvykiai
Rugpjūčio 1 d. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų kieme jūsų laukia didingas ir unikalus renginys: neregėta muzikos, šokio ir vizualizacijų spektaklio Atgimstantis žmogus premjera. Pasirodymą nuspalvins ir nepaliks jūsų abejingais Renesanso epochos meno šedevrų 3D vaizdo projekcijos. „Projekto kūrybinė komanda, suburta iš Baroko operos orkestro muzikantų, klasikinio baleto šokėjų, profesionalių vaizdo projekcijų kūrėjų ir išmaniųjų technologi...
Įvykiai
2019 m. birželio 30 - liepos 7 dienomis geros muzikos ekspertai ,,Bardai LT” kvies susiburti jaunuosius dainų autorius.  Rūdiškėse, amatų mokykloje ,,Sodžiaus meistrai” vyks ,,Jaunųjų dainų autorių stovykla”, kurioje ištikimai, jau septynerius metus iš eilės savo meistriškumu ir patirtimi dalinasi kompozitoriai Andrius Kulikauskas bei Aras Žvirblys, aktoriai, bardai Giedrius Arbačiauskas ir Gediminas Storpirštis. Savaitę trunkančioje stovykloje – dainų aut...
Gamta
VĮ Valstybinių miškų urėdijos duomenimis, šiais metais iki balandžio 9 d. Lietuvos miškuose užregistruoti 27 miško gaisrai, apėmę bendrą 60 hektarų plotą. Miškininkai ragina gyventojus nedeginti pernykštės žolės. Tai kelia didžiulį pavojų aplinkai – augalams, gyvūnams, patiems žmonėms ir jų turtui. Ugnis nuo degančių pievų netrunka įsiplieksti ir miškuose.  Pasak miškininkų, viename degančio miško hektare žūva 6–7 mln. dirvožemyje gyvenančių mikroorganizmų...
Laisvalaikis
Į Lietuvos jūrų muziejų šiemet pavasaris atėjo anksčiau. Jau nuo trečiadienio – balandžio 3 dienos – mėnesiu anksčiau nei įprastai muziejus pradeda dirbti visą savaitę (išskyrus pirmadienį ir antradienį). Ir tam yra svari priežastis – Jūrų muziejus šiemet švenčia 40-metį!  Muziejuje – naujovės ir patogumai lankytojui Jubiliejiniai metai – ypatingi: itin gausu renginių, edukacinių programų, įtraukiančių veiklų. Kiekvieną balandžio savaitgalį visose muzieja...