Lyg per karą: vienoje lovoje – dvi ligonės

Gediminas Pilaitis

Šilalės rajono gyventoja 80-metė Emilija Šukienė, kuriai po kelio sąnario keitimo operacijos buvo skirta reabilitacija Palangoje, liko priblokšta. Moteris pasijuto kaip karo lauko ligoninėje – jai teko gulėti vienoje lovoje su kita paciente.

Šilalės rajone daug metų laiškininke dirbusią, penkis vaikus užauginusią E.Šukienę kankino kojos skausmai. Medikai jai rekomendavo greičiau keisti sudilusį kairio kelio sąnarį, bet atsirado kitokių bėdų.

Klaipėdos jūrininkų ligoninėje pensininkei buvo atlikta širdies vožtuvo keitimo operacija. Atsigavusios moters po metų laukė kitas išbandymas – Klaipėdos universitetinėje ligoninėje jai buvo pakeistas kelio sąnarys.

Po operacijos E.Šukienė buvo pergabenta į Palangos reabilitacijos ligoninę (PRL) atgauti jėgų, pailsėti.

Įvertinę moters sveikatos būklę reabilitologai skyrė gydomųjų ir atpalaiduojamųjų procedūrų.Kai iki gydymo programos pabaigos buvo likusios keturios dienos, reabilitacijos ligoninės gydytoja Audronė Staugienė šilališkei staiga pranešė, kad ji perkraustoma į kitas patalpas.

Atsidūrė svečių viešbutyje

Ligoninėse pacientai guldomi į medicinines lovas, kurių aukštis reguliuojamas ir rankomis, ir elektriniais jungikliais.

Įsikibę į ranktūrius virš galvos sunkiai judantys žmonės gali pasiversti ant šono, pakilti iš gultų. Atramos įrengtos ir tualetuose.

Palangos reabilitacijos ligoninės palatose, taupant plotą, visos lovos yra pristumtos prie sienų, o tai nepatogu po kelio ir klubo sąnarių keitimo operacijų čia gydomiems pacientams.

Todėl juos kambariuose apgyvendinančios slaugytojos pirmiausia klausia, kokios kojos sąnariai buvo operuoti – kairės ar dešinės. Paskui parenkamos tokios lovos, kad žmonėms būtų lengviau iš jų lipti sveika koja.

E.Šukienė buvo perkelta į viršutiniuose PRL aukštuose įrengtų apartamentų kompleksą, kur už kambarius, gydomąsias procedūras reikia mokėti. Slaugytojos ten pernešė ir jos daiktus.

Iš reabilitacijos palatos patekusi į viešbutį E.Šukienė nesidžiaugė. Jokių gyvenimą lengvinančių buities įtaisų ji ten neišvydo – erdvesniame kambaryje stovėjo žema dvigulė lova ir siaura sofa.

Patarė stiprinti rankas

Šilališkė nustėro sužinojusi, kad tokioje lovoje gulės ne viena – į tą patį kambarį iš kitos palatos buvo perkelta 58 metų kretingiškė, kuriai irgi buvo atlikta kelio sąnario keitimo operacija.

Moteris nustebino ir neįgalių žmonių poreikiams nepritaikytas tualetas.

Klozetas – iki pusės blauzdos, be laikiklių šonuose, į kuriuos įsikimba po kojų sąnarių keitimo operacijų kurį laiką tik su vaikštynėmis ir ramentais judantys arba vežimėliais riedantys pacientai.

„Niekas manęs neklausė, ar noriu gulėti vienoje lovoje su nepažįstamu žmogumi.

Perkėlė į kambarį, pernešė visus daiktus – negi aiškinsiesi, jeigu medikai taip nusprendė“, – pasakojo E.Šukienė.

Abi ant kojų dar tvirtai nestovinčios ligoninės pacientės gydytojai A.Staugienei pasiskundė, kad joms sunku ropštis iš dvigulės lovos, atkreipė dėmesį ir į žemą klozetą – prašė jį paaukštinti.

„Bet ji tik nusišypsojo ir pasakė – gyvenate puikiuose apartamentuose, jums reikia stiprinti ir rankas“, – tokį pokalbį su Palangos reabilitacijos ligoninės medike prisiminė E.Šukienė.

Brolio pagalbos neprašė

Tame pačiame kambaryje su E.Šukiene gyvenusi kretingiškė – vieno Lietuvos medikų pasaulyje gerai žinomo gydytojo, o dabar politiko sesuo.

Kiti pacientai, sužinoję, kad kretingiškei neužteko vietos palatoje, stebėjosi, ragino ją apie priverstinį iškeldinimą į viešbutį pranešti įtakingam broliui, esą jis viską galėtų mikliai sutvarkyti.

Tačiau kuklumo nestokojanti moteris numojo ranka – nepanoro trikdyti brolio, kuris turi svarbesnių reikalų. Juolab kad ir artimieji jos netgi primygtinai prašė nevelti brolio į šią istoriją.

Palangos reabilitologai galbūt net ir nežinojo, kad jų paslaugų prireikė ligoninėje gydomai garsaus kolegos, visuomenės veikėjo ir filantropo artimai giminaitei?

„Kaip nežinos, juk brolis domėjosi sesers sveikata, buvo ją aplankęs ligoninėje. Vos tik pasirodė koridoriuje, gydytojos ir slaugytojos kaipmat jį atpažino, puolė glėbesčiuotis. Vienas kažkuo nepatenkintas pacientas irgi prie jo prišoko ir suriko: „Gelbėk Lietuvos mediciną“, – apie tai, ką Palangos ligoninėje savo akimis matė, pasakojo E.Šukienė.

Šilališkės duktė pašiurpo

Paguldytos į vieną lovą moterys iškentėjo visus nepatogumus. Joms būtų buvę kur kas liūdniau, jeigu labiau poilsiui, o ne gydymui pritaikytuose apartamentuose būtų tekę gyventi kelias savaites.

Ne savo noru iš palatų perkeltoms į viešbučio kambarį pacientėms už jį mokėti nereikėjo.

Sužinojusi, kad E.Šukienė reabilitacijos ligoninėje viena lova dalijasi su kita tokio pat likimo paciente, pašiurpo Klaipėdoje gyvenanti jos duktė medikė Lina Šukytė-Korsakė.

Daug metų vienos Klaipėdos ligoninės laboratorijoje dirbančiai, privačiame gydymo ir diagnostikos centre pacientus konsultuojančiai, paskaitas studentams skaitančiai moteriai galvoje netelpa mintis, kad šiais laikais Lietuvoje pacientai po sunkių operacijų dar guldomi į vieną lovą.

„Suprasčiau, jeigu gyventume sumaištyje, karo sąlygomis. Palatose kartais apgyvendinami giminystės saitais susieti artimieji, padedantys slaugyti sunkius ligonius. O čia į vieną lovą paguldyti visiškai nepažįstami žmonės“, – reabilitologų sprendimais stebėjosi L.Šukytė-Korsakė.

Atsiprašė dėl nepatogumų

Atvykusi pasiimti motinos klaipėdietė užsuko į ligoninės vadovės Romantės Aleknavičienės kabinetą.

Moteris prisipažino norėjusi ne bartis, o sužinoti, kaip ši pernai PRL direktore paskirta medikė vertina situaciją, ar norėtų, kad jos artimieji, patekę į gydymo įstaigas, atsidurtų vienoje lovoje su svetimais žmonėmis.

„Žinoma, nenorėčiau, bet taip jau atsitiko, atsiprašome dėl patirtų nepatogumų“, – apgailestavo daugiau kaip dešimtmetį Palangos reabilitacijos ligoninėje dirbanti R.Aleknavičienė.

Ilgametė ligoninės slaugos administratorė Snieguolė Žadeikytė irgi nuleido galvą – teigė netgi nežinojusi, kad dvi pacientės kurį laiką vartėsi dvigulėje lovoje. Apie tai jos niekas neinformavo.

„Lietuvos ryto“ paklausta, ar dažnai apgyvendinti gydymui nepritaikytose patalpose pacientai guldomi į vieną lovą, S.Žadeikytė tvirtino, kad tokie atvejai labai reti, tiesiog išskirtiniai.

„Kartais taip gali atsitikti, kai palatose pritrūksta vietų“, – aiškino slaugytojų sektoriaus vadovė.

Sutvirtėję tampa svečiais

Išskirtiniais atvejais atgauti jėgas apartamentuose, pasak S.Žadeikytės, siūloma ne visiems, o tik sustiprėjusiems pacientams, tokiems, kurie jau gali pakilti iš lovų – vaikšto ir patys apsitarnauja: „Visada pasiklausiame, ar žmonės sutinka iš palatų keltis į svečių kambarius.“

Kodėl reabilitacijos ligoninės apartamentų tualetuose neįrengtos atramos, laikikliai, kurių galima įsigyti kone visose prekybos tinklo „Senukai“ parduotuvėse, ar ši įstaiga jais neaprūpinama?

„Visko turime – ir vaikštynių, ir ramentų. Tų laikiklių taip pat yra“, – tiek tepasakė S.Žadeikytė.

E.Šukienė jokių priekaištų dėl jai taikytų fizinės medicinos ir reabilitacijos procedūrų nereiškė kinezeterapeutėms, slaugytojoms, psichologams, bendrosios praktikos, kitų sričių specialistams.

„Esu dėkinga Klaipėdos universitetinės ligoninės chirurgui Tadui Stančikui.

Reabilitologai irgi puikūs – dorai atlieka savo pareigas, dėmesingi pacientams.

Patyriau tik vieną nepatogumą – man ir kaimynei nebuvo smagu gulėti vienoje lovoje“, – kalbėjo garbaus amžiaus šilališkė.

Verslas sukelia problemų?

Palangos reabilitacijos ligoninė kasmet priima apie 4000 pacientų ne tik iš Lietuvos, bet ir užsienio valstybių – Švedijos, JAV, Didžiosios Britanijos, Latvijos, Rusijos.

Viršutinių aukštų apartamentuose įkurdintiems užsieniečiams dažniausiai teikiamos mokamos paslaugos.

Šiuo metu kambarį užėmusiam asmeniui dienos paslaugos kaina siekia 69 eurus, o vasarą reikia mokėti 76 eurus.

Labiau verta viename kambaryje gyventi dviejų asmenų šeimai: nuo rugsėjo iki birželio pabaigos nakvynė ir paslaugos jiems kainuoja 99 eurus, o liepą ir rugpjūtį – 109 eurus.

Atlygis už komercines paslaugas sudaro apie 10 proc. ligoninės biudžeto pajamų. Bet ar tikslinga išlaikyti svečių ne visada užpildomus apartamentus, jeigu palatose ne visada užtenka vietos po sunkių operacijų iš ligoninių atgabentiems pacientams, kuriems reabilitacija būtina?

„Mes kaip tik svarstėme šią problemą. Jeigu pacientų srautas iš ligoninių ir toliau gausės, galvosime, ką reikėtų padaryti“, – aiškino R.Aleknavičienė.

Nustėrę ir patys medikai

L.Šukytė-Korsakė apie tai, kaip jos motinos sveikata buvo stiprinama Palangoje, papasakojo draugams, pasidalijo mintimis socialiniuose tinkluose: „Aš tik vieną mamą turiu, ji yra nuovokus žmogus – viską supranta, moka naudotis kompiuteriu, feisbuku.

Reabilituojamas žmogus – ne skuduras, kuri gali nutėkšti, kur pakliuvo. Net mano kolegos profesionalūs gydytojai apšalę, ir jie negali patikėti, kad šiais laikais taip galėjo atsitikti.“

L.Šukytė-Korsakė dar nenutarė, ar rašys skundą aukštesnėms sveikatos apsaugos įstaigoms, ar reikalaus kokios nors atsakomybės dėl kurorto ligoninėje motinos patirtų nepatogumų.

„Nebijokime, netylėkime susidūrę su panašiais faktais, jeigu norime, kad medikai su mūsų artimaisiais gydymo įstaigose elgtųsi oriai ir garbingai“, – save ir kitus drąsino klaipėdietė.

Gėdinga praktika – akibrokštas ir ministerijai

Alina Žilinaitė

Sveikatos apsaugos ministerijos Spaudos tarnybos patarėja ir laikinoji vedėja

„Apgailestaujame dėl šių dviejų pacienčių Palangos reabilitacijos ligoninėje patirtų nepatogumų. Tokios situacijos gydymo įstaigose netoleruotinos, žemina visos sveikatos apsaugos sistemos įvaizdį, skatina nepasitikėjimą medikais ir visa sistema.

Visi sveikatos apsaugos įstaigų pacientai turi teisę į privatumą ir kokybišką gydymą, tai jiems privalome suteikti.

Ligoninėse teikiamos nemokamos ir mokamos sveikatos priežiūros paslaugos.

Pritrūkus vietų nemokamose palatose medikai pacientus gali įkurdinti ir mokamuose apartamentuose, tačiau pirmiau juos reikia pritaikyti specialiesiems gydymo poreikiams.

Jeigu Palangoje reabilitacijos ligoninės pacientės iš tiesų buvo paguldytos į vieną lovą, tokie atvejai negali būti toleruojami.

Ministerija jau kreipėsi į šios ligoninės administraciją, kitas atsakingas institucijas prašydama paaiškinti tokią situaciją.“

Lrytas.lt /G.Pilaičio nuotr. 

Reabilitacija Audronė Staugienė Palangos reabilitacijos ligoninė
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
260 peržiūrų gruodžio mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Kurorto muziejus kviečia džiaugsmingai ir šviesiai laukti šventų Kalėdų. Gruodžio 14 d. 18 val. muziejuje vyks koncertas „Džiazuojanti Kalėdų nuojauta“. Netikėtas improvizacijas klasikos ir džiazo temomis atliks Juozas Staniulis (smuikas) ir Saulius Šiaučiulis (fortepijonas). Tai - muzikos mėgėjams puikiai pažįstami klasikos, tradicinio džiazo ir netikėtų improvizacijų atlikėjai bei žodžio kišenėje neieškantys scenos virtuozai. Duetas skaičiuoja dvidešimtu...
Įvykiai
Vyriausybė posėdyje patvirtino savo poziciją, kuria nepritaria Seimo narių siūlomoms Darbo kodekso pataisoms, kuriomis siekiama paskelbti Vėlines (lapkričio 2 d.) nedarbo diena. Vyriausybės nutarimą parengusi Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teigia, kad, įgyvendinus įstatymo projekto nuostatą, būtų neigiamų ekonominių padarinių, kurie apsunkintų valstybės įsipareigojimų vykdymą. Dėl papildomos švenčių dienos padidėtų darbuotojų, gaunančių mėnesinę...
Įvykiai
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) yra pasirengusi mokesčių pasikeitimams nuo kitų metų, teigia jos vadovė Edita Janušienė. Pasak jos, nors rinkoje nerimo dėl būsimų permainų yra, mokesčių inspektoriai yra pasirengę atsakyti į visus klausimus. „Turbūt kiekviena reforma atneša tam tikros sumaišties ir nerimo, bet į tai žiūrėti šiek tiek atsitraukus ir ramiau. Tik konstruktyvus dialogas gali kažką išspręsti“, – interviu BNS sakė E. Janušienė. Anot jos, šių...
Laisvalaikis
Kiekvienais metais kompanija „Google“ paviešina populiariausių paieškų sąrašus. Juose matomi rezultatai atskleidžia, kas pastaraisiais metais sulaukė daugiausiai tautiečių dėmesio, rašoma pranešime spaudai. Tad kokiems renginiams bei įvykiams lietuvaičiai skyrė daugiausiai laiko ir pastangų ieškant, koks žymus žmogus labiausiai kurstė smalsumą, kuris kino filmas tapo dažniausiai ieškomu paieškos laukelyje? Štai kokius rezultatus atskleidžia „Google“ 2018 m...
Įvykiai
Lauryna Vireliūaitė Ginčijantis dėl kitų metų biudžeto ir streikuojančių mokytojų reikalavimų valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad mokytojų atlyginimai augo ir augs labiausiai viešajame sektoriuje. 15min patikrino, ar tai tiesa? Praėjusią savaitę Seime aršiai diskutuota apie mokytojų, reikalaujančių didesnių algų, uždarbį. „Valstiečių“ pirmininkas ta proga pareiškė, kad streikuojančių mok...
Įvykiai
Siūloma įpareigoti studentus, kurių studijas finansuoja valstybė, išdirbti ne mažiau kaip 3 metus Lietuvoje per 10 metų laikotarpį, jei valstybė sudaro sąlygas įsidarbinti pagal įgytą specialybę. Tokią Mokslo ir studijų įstatymo pataisą įregistravo Seimo nariai „tvarkiečiai“ Valentinas Bukauskas, Remigijus Žemaitaitis, Vytautas Kamblevičius, Kęstutis Bartkevičius, Juozas Imbrasas, Ona Valiukevičiūtė, Algimantas Dumbrava. Pagal siūlomą projektą, „studijuoja...
Įvykiai
Justina Ilkevičiūtė Nuo kitų metų pensijai kaupsime kitaip nei tai darėme iki šiol. Visi jaunesni nei 40 metų dirbantieji bus savaime be atsiklausimo įtraukti į kaupimą pensijų fonduose, tačiau per pusę metų galės atsisakyti kaupti, pateikę prašymą „Sodrai“, o tie kurie kaupė iki šiol – kreipęsi į savo pensijų kaupimo bendrovę. Gyventojų laukia svarbus sprendimas – kaupti dabar ir prisidėti prie „Sodros“ senatvės pensijos, kuri šiuo metu vidutiniškai sieki...
Laisvalaikis
Dana Lukauskienė Šiemet Palangos moksleivių klubo Sportinių šokių kolektyvas, vadovaujamas Daivos ir Pauliaus Sangavičių, mini trisdešimties metų veiklos jubiliejų. Jau gruodžio 22 dieną Palangos sporto arenoje įvyks šventinis koncertas miesto visuomenei ir svečiams, skirtas gražiai kolektyvo veiklos sukakčiai paminėti. Koncerte dalyvaus buvę ir esami kolektyvo šokėjai, svečiai. Į iškilmingą šokio, muzikos ir prisiminimų šventę kviečiami visi, norintys pag...
Įvykiai
Gruodžio 20 d. nuo 12 val. visoje Lietuvoje vyks tradicinė iniciatyva „Parsinešk Kalėdas į savo namus“, kurios metu VĮ Valstybinių miškų urėdijos miškininkai  gyventojams dovanos eglės šakas. Taip miškus prižiūrintys specialistai ragina ugdyti atsakingumą – miškuose nekirsti jaunų eglučių, nelaužyti jų šakų bei skatina tausojantį ir ekologišką vartojimą. Palangoje eglių šakos nuo 12 val. bus dalijamos Senojo turgaus g. 2 „Kalėdinių eglučių pasiūla yra didž...