„Sodra“ tikrins gydytojų sprendimus, ar pagrįstai nustatytas neįgalumas

Ernestas Naprys

Seime svarstant socialinio draudimo biudžetą įtraukta nuostata, kad „Sodra“ nuo kitų metų turės teisę tikrinti gydytojų priimtus sprendimus dėl neįgalumo grupės nustatymo. Pasak „Sodros“ atstovų, apstu atvejų, kai niekuomet nesirgę žmonės gauna I grupės neįgalumą. Juos vertins nepriklausoma komisija – nustačius piktnaudžiavimą išmokos bus atimtos. Dar Seimo nariai linkę pakoreguoti individualios veiklos apmokestinimą, kad jis nedidėtų.

Seimo socialinių reikalų ir darbo komitetas svarsto kitų metų „Sodros“ biudžetą ir tarifus, kurie įsigalios po mokesčių ir pensijų reformos. Biudžete kitąmet numatomas 412 milijonų eurų perteklius, kuris bus kaupiamas rezerve. „Nuo 2019 m. sausio pirmos dienos yra perskirstomos įmokos tarp darbdavio ir darbuotojo, dėl to keičiasi tarifai. Nebebus pervedama į privačius pensijų fondus lėšų, atsiranda galimybė grįžti į „Sodrą“, arba likti pensijų fonduose“, – teigia Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė.

Anot jos, tik motinystės socialinio draudimo biudžetas nebus padengtas, jame pritrūks 25,8 milijono eurų, visos kitos draudimo rūšys bus subalansuotos. Dvi naujovės, pasiūlytos Seime: individualios veiklos apmokestinimas socialiniu draudimu bus taikomas nuo 90 proc. apmokestinamųjų pajamų. Kita naujovė – „Sodrai“ siūloma suteikti galimybę tikrinti piktnaudžiaujančių gydytojų sprendimus.

Linkę mažinti individualios veiklos apmokestinimą

„Sodros“ laikinasis vadovas Ježy Miskis pristatė, kad Seime pateikti pasiūlymai kiek sumažinti siūlomą individualios veiklos apmokestinimą.

„Pagal pirminį siūlymą socialinio draudimo įmokos būtų mokamos nuo 100 proc. pajamų. Dabar yra pateikti projektai, kad individualios veiklos atveju mokama nuo 90 proc. pajamų. Visi kiti – nuo 50 proc. Taip pat siūloma nustatyti vadinamąsias lubas ties 43 vidutiniais darbo užmokesčiais“, – sako J. Miskis.

Jis skaičiuoja, kad dėl siūlomų pasikeitimų „Sodros“ biudžetas pasikeistų nestipriai – netektų apie 6 mln. eurų, tai statistinės paklaidos ribose esanti suma. Tačiau dėl tokio sprendimo individualios veikos apmokestinimas kitąmet nedidėtų, išskyrus maždaug 200 asmenų, kurių metinės pajamos siektų daugiau nei 100 tūkst. eurų, tačiau ir jiems tenkantis mokesčių padidėjimas sudarytų vidutiniškai 160 eurų.

BNS nuotr.

„Sodra“ tikrins gydytojų sprendimus dėl neįgalumo

Seimas iš esmės linkęs spręsti problemą dėl neįgalumo nustatymo – nuo kitų metų „Sodra“ iš savo biudžeto finansuotų ir organizuotų gydytojų sprendimų patikrinimą įtartiniausiais atvejais. „Reikalinga Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos kontrolė, kad būtų nustatyta, ar išmokų gavėjai iš tikrųjų serga tam tikromis ligomis. Dėl tos priežasties prašome įtvirtinti nuostatą, kad „Sodra“ turėtų galimybę pagal rizikos sistemą atrinkti asmenis, kurie yra rizikingi, ir matome, kad jie gali neatitikti tam tikro neįgalumo lygio“, – sako „Sodros“ atstovas.

Anot jo, atrinkti asmenys būtų tikrinami tam tikroje komisijoje, ir ši priemonė būtų skirta prevenciškai atgrasyti gydytojus nuo neteisėtų sprendimų. „Čia pirminė gydytojų kontrolė – ar visi sprendimai ir dokumentai užpildyti teisingai, ir ar pacientas tikrai serga ta liga. Nes matome atvejų, kad gauna I invalidumo grupę, nors niekuo anksčiau nesirgo“, – sako „Sodros“ atstovas. Jis aiškina, kad pacientą iš naujo vertintų nepriklausoma komisija, būtų atlikti visi reikalingi tyrimai:

„Jei reikia, magnetinio rezonanso tyrimas, rentgenas ar kt., tam kad būtų gauta teisinga objektyvi išvada.“ Seimo socialinės apsaugos ir darbo komiteto pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė patikino, kad ši problema yra labai aktuali, ir tai turi veikti kaip prevencija. Tokį trūkumą nurodė, anot jos, ir Valstybės kontrolė.

„Tai yra medikų problema, nepagrįstai yra nuvertinama ir neįgalumo nustatymo tarnyba. Tai yra siūlymas, įvertinant ir Teisės departamento pastabas – daryti patikrinimus. Tam numatant 100 tūkst. eurų. Paskaičiavome, kiek galėtų kainuoti tokių medikų klaidų patikrinimas“, – sako R. Šalaševičiūtė. Ji skaičiuoja, kad „pinigai nemaži“, kitąmet už 100 tūkst. eurų būtų galima patikrinti apie 100 pacientų.

J. Miskis papildė, kad „Sodra“ jau yra suplanavusi tokias lėšas biudžete. Anot jo, visose aplinkinėse valstybėse socialinio draudimo fondai turi galimybę kontroliuoti sprendimus dėl išmokų, tik Lietuvoje tokios galimybės nebuvo. Anot jo, „Sodra“ šiuo metu tikrina trumpalaikių ligos atvejų sprendimus, ir kasmet patikrinami tūkstančiai asmenų. „Mes prognozuojame, kad pirmiausia šita kontrolė suveiks labiausiai prevenciškai, nes gydytojai žino šiuo metu, kad niekas jų išrašomų dokumentų ir sprendimų negali patikrinti“, – teigė „Sodros“ atstovai. 6 komiteto nariai pritarė šiam sprendimui, prieš buvo 2, o susilaikė 1. Galutinį sprendimą turės priimti Seimas.

Jei nesutiks tikrintis – atims išmokas

Parengtoje valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisoje nurodoma, kad dalyvauti papildomame sveikatos ištyrime, kurį organizuotų „Sodra“, būtų privaloma. „Neįvykdžius nurodymo, ligos išmoka, netekto darbingumo pensija ar kita išmoka, mokama iš Fondo biudžeto ar valstybės biudžeto būtų neskiriama, o jeigu ji paskirta – sustabdomas jos mokėjimas“, – taip siūloma taisyti įstatymą.

„Sodra“, kontroliuodama neįgalumo lygio, laikinojo nedarbingumo ar darbingumo lygio nustatymo pagrįstumą ir teisėtumą, turės teisę pasitelkti asmens sveikatos priežiūros įstaigų, teikiančių antrinio bei tretinio lygio specializuotas asmens sveikatos priežiūros paslaugas.

„Gavus gydytojų specialistų išvadas, Fondo administravimo įstaiga sprendžia dėl kreipimosi į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą dėl naujo sprendimo dėl asmens neįgalumo lygio ar darbingumo lygio, jo priežasties, atsiradimo laiko ar termino priėmimo. Tuo atveju, kai priimamas naujas sprendimas, sprendimo termino pradžia yra Fondo administravimo įstaigos kreipimosi į Tarnybą diena“, – vertinama įstatymo projekte.

15min.lt

Sodra
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
72 peržiūros gruodžio mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Dalia Plikūnė Nei Registrų centro istorijos, nei istorijos dėl vaiko teisių, nei prasidėję mokytojų streikai nepajudino stabiliai aukšto „valstiečių“ ir premjero Sauliaus Skvernelio reitingų. Konservatoriams ir „valstiečiams“ abipusė kova padeda išlaikyti į juos nukreiptą dėmesį ir atotrūkį nuo kitų partijų. Kaip rodo naujienų portalo DELFI užsakymu visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ lapkričio 19-30 dienomis atlikta apklausa,...
Įvykiai
Dėl teisės atstovauti Lietuvai 2019-ųjų „Eurovizijoje“ varžysis 49 atlikėjai ir grupės. Pirmasis LRT rengiamos nacionalinės atrankos koncertas – iš karto po Naujųjų, sausio 5 d. 21 val. per LRT. Tarp dalyvių – gerai žinomi veidai, jau ne kartą bandę laimę nacionalinėje atrankoje, talentų šou nugalėtojai ir dar tik kylantys vardai: 1. Audrius Petrauskas V. Radžiūno/LRT nuotr. 2. Gabriela Ždanovičiūtė 3. Grupė „Twosome“ V. Radžiūno/LRT nuotr. 4. Grupė „Gloss...
Įvykiai
Vaiko pinigai priklauso kiekvienam Lietuvoje gyvenančiam vaikui, nepriklausomai nuo to, kokioje ES šalyje jų tėčiai ar mamos dirba. Taip Eltai teigė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) Piniginės paramos ir būsto skyriaus vadovė Svetlana Kulpina. Pasak specialistės, apie socialinės paramos reglamento taikymą ir kaip mokėti Vaiko pinigus, kai tėvai dirba užsienyje, surengti mokymai savivaldybių specialistams. Turint omenyje emigracijos mastus, š...
Laisvalaikis
„Šventiniu laikotarpiu nemaža dalis gyventojų renkasi apsipirkimą el. parduotuvėse, tuo pačiu daugėja ir suklastotų elektroninių parduotuvių, kurių tikslas ‒ išvilioti žmonių duomenis ir pinigus“, – sako Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) prie Krašto apsaugos ministerijos direktorius Rytis Rainys. NKSC informuoja, kad netikros elektroninės parduotuvės vaizdas dažniausiai nesukelia įtarimų, adresas ar pavadinimas gali būti panašūs į žinomų ele...
Sportas
Pasaulio plaukimo trumpame baseine čempionate Kinijoje penktadienį 50 m laisvu stiliumi rungties finale startuos Simonas Bilis, o kiek vėliau dėl vietos finale rungsis Rūta Meilutytė.  Dar vieną Lietuvos rekordą pasiekęs 25-erių panevėžietis šios rungties pusfinalyje distanciją įveikė per 21,03 sek., savo plaukime užėmė trečią vietą, bendroje – penktą bei pateko į rungties finalą. Dėl medalio jis kovos 14.03 val., kai startuos antrame takelyje. Šalies reko...
Įvykiai
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (toliau – Tarnyba) skyrė 17 000 eurų baudą prekybos tinklą „Maxima“ valdančiai MAXIMA LT, UAB. Skelbdama prekių kainas ir nuolaidas bendrovė pažeidė Lietuvos Respublikos nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo įstatymo nuostatas, skelbiama pranešime žiniasklaidai. Tarnyba sulaukė vartotojų prašymų dėl skirtingose „Maxima“ parduotuvėse galimai vykdomos nesąžiningos komercinės veiklos – nepritaikomų p...
Įvykiai
Šiuo prieššventiniu laikotarpiu darbų apimtys ir tempai auga, iki metų galo skubama užbaigti turimas užduotis. Intensyvėja veikla prekybos, aptarnavimo srityse, atsiranda su šventiniu periodu susiję, specifinio pobūdžio laikini darbai: vyksta Kalėdinės mugės, prekiaujama eglutėmis, fejerverkais, kitais kalėdiniais bei naujamečiais atributais. Atsižvelgdama į šio laikotarpio ypatumus, Valstybinė darbo inspekcija (VDI) pranešime žiniasklaidai primena tiek da...
Įvykiai
Lietuvoje gruodžio pradžioje buvo 2 mln. 794 tūkst. nuolatinių gyventojų. Remiantis Statistikos departamento duomenimis, tai - 1540 gyventojų mažiau nei lapkričio pradžioje. Per metus (šių metų gruodį, palyginti su 2017 m. gruodžiu) nuolatinių Lietuvos gyventojų skaičius sumažėjo beveik 16,5 tūkst. ELTA primena, kad šių metų sausio 1 d. Lietuvoje gyveno 2 mln. 808 tūkst. nuolatinių gyventojų, tačiau rugsėjį nuolatinių gyventojų skaičius Lietuvoje sumažėjo...
Įvykiai
Šiemet nė vienas prekybos centras Lietuvoje nedirbs pirmąją Kalėdų dieną, gruodžio 25-ąją, taip pat kai kurios parduotuvės nedirbs ir sausio 1 d. Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Berta Čaikauskaitė Eltai sakė, kad Kalėdos yra viena gražiausių metų švenčių, kada kartu turi susiburti visa šeima ir artimieji. „Norime, kad ir mūsų darbuotojai galėtų visapusiškai pasimėgauti šiltomis akimirkomis ir šventine nuotaika. Šiais metais priėmėme sprendimą vi...