Lietuviškojo aukso rinkėjai: „Kai lūžta medžiai, skraido stogai, mes sėdim namie ir džiaugiamės“

Dana Lukauskienė

Pajūryje siautėjantis uraganinis vėjas vieniems – pavojinga stichija, kitiems – galimybė rasti gintaro, mat po audrų Baltija jo itin dosni. Štai visai neseniai baltutėlis pajūrio smėlis juodavo nuo į pakrantę išmesto jūros dumblo ir palangiškiai skubėjo pajūrin ieškoti geltonojo lietuviško aukso.

Kuomet siaučia vėtra, atrodo iš namų nė kojos nekeltum, nes žemė su dangumi maišosi, yra geriausias oras gintaro rinkėjams. Danguolė Kur. (FB) nuotr. 

Ne visiems nusišypso laimė

Patyrę gintarų gaudytojai seka orų prognozes, jie nekantriai laukia stipresnio vėjo. Kuomet siaučia vėtra, atrodo, iš namų nė kojos nekeltum, nes žemė su dangumi maišosi, tačiau tai yra geriausias laikas gintaro rinkėjams. „Kai lūžta medžiai, skraido stogai, mes sėdim namie ir džiaugiamės“, – juokavo paplūdimyje sutikti gintaro rinkėjai. Užgrūdintiems palangiškiams nė tamsa, nė šaltis nebaisus. Juk svarbiausia – šilta apranga. Visų gintaro rinkėjų svajonė – rasti kuo didesnį gabalą, tačiau ne visiems nusišypso tokia laimė. Tad patyrę gintarų gaudytojai į paplūdimį stengiasi patekti vos tik nuslūgsta audra. Stiprus vėjas, didžiulės bangos ir pakrantėje susikaupusių dumblių sankaupos nurodo, jog pagaliau atėjo tinkamiausias laikas.

Tinkamiausias gintaro gaudymo momentas – kuomet baltutėlis paplūdimio smėlis pasidengia juodų dumblų mase. Virginijos Reliugaitės (FB) nuotr.

Palanga – išskirtinė vieta ne tik savo vasaros šurmuliu ir poilsiautojų gausa vasarą, bet ir unikaliomis dovanomis rudenį ar ankstyvą pavasarį – natūraliu gintaru, kuriuo įsismarkavusi Baltija gali apdovanoti. Vasarą tiesiog nėra bangų, jos neišstumia gintarų. Kuo ilgiau jūra šėlsta, banguoja, tuo geriau. Atsiranda srovės, kurios viską išjudina ir vėliau gintarą pristumia arčiau kranto“, – pasakojo pajūryje pakalbintas besidarbuojantis Darius.

Užplūsta nepaprastas jausmas

Vienus tenkina ankstus rytas, dar saulei neprašvitus, kitiems patinka gintarauti tamsoje, be to, kiekvienas turi savitą gintaro gaudymo techniką. Vieni ieško Baltijos jūros dovanų ant kranto, atokiau nuo vandens, o kiti nesibaimina įsibristi į bangas. Pasak Palangos paplūdimyje pakalbintų gintaro gaudytojų, dideli lietuviškojo aukso gabalai yra retenybė. Tačiau daugelį jų tenkina ir smulkučiai, nedidukai gabalėliai. Juk svarbiausia, kad šis gamtinis mineralas savo pačių rankomis juoduose dumbliuose atkapstytas. Daugelis jų papildo namų kolekcijas, su kuriomis nesinori išsiskirti. Net mažiausias surinktas gabalėlis primena tą pakankamai ekstremalų laiką paplūdimyje, kuomet aplinkui nieko nėra – tik tu ir šniokščianti jūra. Anot gintaro gaudytojų, suradus kiek didesnį gintaro gabalėlį, užplūsta nepaprastas jausmas.

Maži gabalėliai atspindi šviesą

„Palankiausias metas ieškoti gintaro yra ruduo, žiema, ankstyvas pavasaris. Vakarais – pasiėmus ultravioletinės šviesos žibintus, gintaras puikiai matomas pakrantėse. Jis atspindi šviesą, tad prisirinkti jo visiškai nesunku. Laikas prie jūros niekada nenueina veltui. Čia bendrauji su gamta, eini pajūriu: kopos, bangos, ošia jūra – gražu, smagu. Jeigu pasiseka surasti gintarų – puiku, jei ne – tai bent gamtoj pabūni“, – pasakojo palangiškis Tautvydas Lubys, kuriam smagiausia gintarą rinkti su savo drauge. Deja, tą vakarą, kuomet pajūryje rengėme reportažą, draugė buvo užimta, tad į paplūdimį Tautvydas išsiruošė vienas.


Gintarų rinkimas T. Lubiui – galimybė pabūti niekur neskubant. „V.P.“ nuotr.

„Mano gyvenimo tempas didžiulis. Bėgi, leki, vos spėji. Renginių vedimas, bendravimas su žmonėmis pareikalauja nemažai jėgų. Tad gintaro rinkimas man puiki galimybė sulėtinti tempą, pabūti su savimi, visiškoje tyloje, klausantis tik vėjo ir jūros šniokštimo. Po visų vasaros šurmulių labai reikalinga tyla ir ramybė. Palangos pajūris man geriausias žiemą, nes čia absoliuti ramybė“, – atviravo visiškoje tamsoje gintarą rinkdamas Tautvydas Lubys.

Jis prasitarė, kad kol kas esąs tik gintaro rinkimo mėgėjas, renkąs tik smulkiausius gabalėlius, čia ateina vėjui kiek aprimus. O štai tikri profesionalai stengiasi į paplūdimį nukakti kuo greičiau, vos tik audra nuslūgsta. Kai kurie jų iš to pragyvena.

Rodė pririnkęs saują gintarų

Gintarautojai sako, kad Baltijos jūros pakrantėje galima per vieną kartą surinkti arba pagauti net kelis šimtus gramų nedidelių gintaro gabalėlių. Jei tikrai pasiseka, kartkartėmis pavyksta aptikti ir stambesnį laimikį – kelis šimtus gramų sveriantį grynuolį. Deja, pastarieji tampa vis retesni, be to, gintaro ištekliai nėra begaliniai.

Štai Tautvydas Lubys tąvakar rodė, jog pavyko pririnkti mažyčių gintarėlių saują. Tautvydas atviravo, kad jam malonu kaupti jo paties rastus gintarus – jais neprekiaująs, labiau stengiasi dėl savęs ar draugų, kuriems visada malonu padovanoti tikrą nešlifuotą gintarą. Vaikinas prasitarė, kad jam labiausiai patinka gintarą rinkti sutemus, mat tuomet su ultravioletinių spindulių prožektoriumi, gintarai iškart pamatomi. Jis specialios gaudyklės gintarui neturėjo, tiesiog kapstė dumblius. Tautvydo nuomone, geriausiai gintarus rinkti atokiau nuo vandens, nes palei jūrą jie neužsilaiko, bangos juos išmeta tolėliau į krantą.

Seniausias gydomasis mineralas

Shutterstock nuotr.

Gintaras, randamas Baltijos jūros pakrantėje, – seniausias žinomas gydomasis mineralas.

Senovėje mineralas buvo naudojamas religinėse apeigose, nes puikiai dega ir skleidžia malonų kvapą. Daugelis tautų jį nešiojo kaip apsaugą nuo prakeikimų bei nužiūrėjimų.

Sakoma, kad gintaras ne tik laimės ir sveikatos akmuo, bet ir meilės talismanas, galintis pritraukti prie savininko jo susižavėjimo objektą.

Šiandien gintaras tebenaudojamas gydant bronchitą, skydliaukę, šlapimo pūslės, skrandžio ligas. Taip pat kosmetikos gamybai Rusijos Kaliningrado srityje, Lenkijos miestuose Lodzėje ir Krokuvoje, kur gintaras panaudojamas įvairių preparatų sudėtyje.

Dažnai moterys, turinčios skydliaukės problemų, skuba įsigyti gydomąjį nešlifuoto natūralaus gintaro vėrinį. Gintaro karoliai, liesdamiesi prie odos, kaupia elektrostatinį krūvį, o oksiduotame paviršiuje kaip tik yra daugiausiai gintaro rūgšties.

Medicinoje naudojama laki gintaro rūgštis teigiamai veikia kvėpavimo organus; stimuliuoja nervų sistemą, skatina atstatomuosius procesus, gerai veikia širdį ir inkstus.

Gydant skaudančią ausį esą reikia pasmilkyti gintaru – jis deginamas, leidžiant dūmams pasiekti ausį ir dar geriau – jos vidų.

Lietuvoje populiarėja čiulptukai, pagaminti iš natūralaus gintaro, kurie esą padeda vaikams kalantis dantukams – mažina karščiavimą, skausmą, ramina. Šie produktai naudojami nuo seno ir vertinami geriau nei šiuo laikotarpiu vaikams siūlomos plastikiniai, mediniai ar guminiai pakaitai.

Vokietijoje, Ispanijoje ir Prancūzijoje kūdikiai nešioja gintarinius karoliukus. Jais prekiaujama ne tik parduotuvėse, bet ir vaistinėje. Manoma, kad pirmiausia jie padeda neskausmingai išdygti dantims ir išaugto juos tvirtesnius. 

Gintaro rūgštį rekomenduojama vartoti ir kaip profilaktinę priemonę ir nuo virusinių susirgimų. Ji teigiamai veikia ląstelių energijos apykaitą, padidina organizmo imunitetą. Preparatą rekomenduojama vartoti tiek ligos gydymui, tiek ir profilaktiškai.

Karoliai šunims ir katėms – ne turtuolių išmonė. Tokie keturkojams skirti papuošalai apsaugo juos nuo blusų. Gintaras įelektrina gyvūnų plaukus ir taip išnaikina parazitus.

Žymus Senovės Romos gydytojas Kalistratas rašė, esą gintaras saugąs žmogų nuo beprotystės, sutrintas su medumi gydąs gerklės, ausų ir akių ligas, geriamas su vandeniu skrandžio ligas. Tikėta, kad gintaras gelbsti nuo liaukų tinimo, gerklės ir gomurio skausmų ar tiesiog kaip raminamoji antispazminė ar stiprinti žmogaus dvasią priemonė.

Farmacininkai tvirtindavo, kad kuo smulkesnis gintaras, tuo geriau jis padeda, lengviau organizmas „ištraukia“ gydančiąją medžiagą. Dėl šios priežasties gintaras pradėtas smulkinti, malti. Gintaro miltelių vaistininkai įmaišydavo į trinamuosius tepalus, iš jų darydavo ištraukas.

Parengta pagal tv3.lt

Pajūris Baltijos Jūra gintaras Rinkimas Gintaro
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
56 peržiūros gruodžio mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Lauryna Vireliūaitė Ginčijantis dėl kitų metų biudžeto ir streikuojančių mokytojų reikalavimų valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad mokytojų atlyginimai augo ir augs labiausiai viešajame sektoriuje. 15min patikrino, ar tai tiesa? Praėjusią savaitę Seime aršiai diskutuota apie mokytojų, reikalaujančių didesnių algų, uždarbį. „Valstiečių“ pirmininkas ta proga pareiškė, kad streikuojančių mok...
Įvykiai
Siūloma įpareigoti studentus, kurių studijas finansuoja valstybė, išdirbti ne mažiau kaip 3 metus Lietuvoje per 10 metų laikotarpį, jei valstybė sudaro sąlygas įsidarbinti pagal įgytą specialybę. Tokią Mokslo ir studijų įstatymo pataisą įregistravo Seimo nariai „tvarkiečiai“ Valentinas Bukauskas, Remigijus Žemaitaitis, Vytautas Kamblevičius, Kęstutis Bartkevičius, Juozas Imbrasas, Ona Valiukevičiūtė, Algimantas Dumbrava. Pagal siūlomą projektą, „studijuoja...
Įvykiai
Justina Ilkevičiūtė Nuo kitų metų pensijai kaupsime kitaip nei tai darėme iki šiol. Visi jaunesni nei 40 metų dirbantieji bus savaime be atsiklausimo įtraukti į kaupimą pensijų fonduose, tačiau per pusę metų galės atsisakyti kaupti, pateikę prašymą „Sodrai“, o tie kurie kaupė iki šiol – kreipęsi į savo pensijų kaupimo bendrovę. Gyventojų laukia svarbus sprendimas – kaupti dabar ir prisidėti prie „Sodros“ senatvės pensijos, kuri šiuo metu vidutiniškai sieki...
Laisvalaikis
Dana Lukauskienė Šiemet Palangos moksleivių klubo Sportinių šokių kolektyvas, vadovaujamas Daivos ir Pauliaus Sangavičių, mini trisdešimties metų veiklos jubiliejų. Jau gruodžio 22 dieną Palangos sporto arenoje įvyks šventinis koncertas miesto visuomenei ir svečiams, skirtas gražiai kolektyvo veiklos sukakčiai paminėti. Koncerte dalyvaus buvę ir esami kolektyvo šokėjai, svečiai. Į iškilmingą šokio, muzikos ir prisiminimų šventę kviečiami visi, norintys pag...
Įvykiai
Gruodžio 20 d. nuo 12 val. visoje Lietuvoje vyks tradicinė iniciatyva „Parsinešk Kalėdas į savo namus“, kurios metu VĮ Valstybinių miškų urėdijos miškininkai  gyventojams dovanos eglės šakas. Taip miškus prižiūrintys specialistai ragina ugdyti atsakingumą – miškuose nekirsti jaunų eglučių, nelaužyti jų šakų bei skatina tausojantį ir ekologišką vartojimą. Palangoje eglių šakos nuo 12 val. bus dalijamos Senojo turgaus g. 2 „Kalėdinių eglučių pasiūla yra didž...
Įvykiai
Nuo kitų metų kovo 1 d. Seimas 10 proc., iki 1 832 eurų, padidino akcizų tarifą etilo alkoholiui. Už Akcizų įstatymo pataisas antradienį balsavo 92 Seimo nariai, 5 buvo prieš, 16 parlamentarų susilaikė.  „Mažėja apsinuodijimų alkoholiu ir psichozės, vadinasi, šitos priemonės veikia“, - dėkodamas kolegoms už jo iniciatyvos palaikymą sakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.  Tuo tarpu Seimo narys konservatorius Mykolas Majauskas mano, kad toks Sei...
Įvykiai
Dovanos sustiprina žmonių ryšius, nuspalvina šventę. Daugeliui žmonių jos pažadina jausmą, kad yra svarbūs, reikalingi, mylimi. Ypač ši socialinio ryšio svarba pastebima Lietuvoje: regis, mažai kam tiek rūpi per Kalėdas savo artimuosius apiberti dovanomis kaip mūsų šalies gyventojams. Ką daryti, kad prieššventinis stresas neužgožtų Kalėdų džiaugsmo? Labiausiai džiugina parodytas dėmesys „Esame pastebėję, kad dauguma įmonių kalėdinių dovanų sprendimus priim...
Įvykiai
Ineta Nedveckė, Gytis Pankūnas Seimas antradienį planuoja patvirtinti kitų metų biudžetą. Opozicinės frakcijos ragino jo priėmimą atidėti bent savaitei – išgirsti sekmadienio protesto reikalavimus, derėtis su mokytojais, kad bent į dalį jų būtų atsižvelgta kitų metų biudžete. Tačiau valdantieji tokių raginimų nepaklausė ir šiandien sprendžia, kaip Lietuva gyvens kitąmet. „Tegu kalba skaičiai“, – projektą iš Seimo tribūnos pristatinėjo finansų ministras Vil...
Įvykiai
Gytis Pankūnas Premjeras Saulius Skvernelis teigia kreipęsis į specialiąsias tarnybas dėl Kremliaus įtakos didžiausiais opozicinei partijai – Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams (TS-LKD).  Antradienį Seime, prieš biudžeto svarstymą, žurnalistams S. Skvernelis teigė, kad ir toliau laikosi savo pareikštos nuomonės, kad Kremlius daro įtaką konservatoriams. „Laikausi kiekvieno savo žodžio, kurį pasakiau“, – pažymėjo premjeras. Jis patvirtino, ka...