6 požymiai, kad esate išsekę – ne šiaip pavargę

Jei antrą valandą dienos bandote numaldyti žiovulį, o vakarais nebepasižiūrite mėgstamo serialo, nes paprasčiausiai užmiegate, ko gero esate pervargę. Tačiau pervargimas dar nėra išsekimas, pastarąjį išduodantys ženklai yra ne tik nuovargis. Labai svarbu žinoti skirtumus, nes išsekimas yra labai pavojinga būsena.

Miegas nepakankamai vertinamas kaip vienas iš būtinų sveikatos aspektų, – sako „Take Shape for Life“ medicinos direktorius dr. Wayne‘as Scottas Andersenas. – Kai miegą aukojame dėl kitų dalykų, pasekmės atsiliepia daugeliui gyvenimo sričių. Išsekimas siejamas su apetito reguliavimo problemomis, širdies ligomis, uždegimų paūmėjimu, be to, 50 proc. padidina virusinės infekcijos riziką.“

Neseniai atlikti tyrimai taip pat atrado sąsajų tarp išsekusių imuninių ląstelių (miego stokos epizodai alina imuninę sistemą) ir dirgliosios žarnos sindromo simptomų.

Tad jei jaučiatės pavargę ir jums būdingi keli toliau išvardyti simptomai, greičiausiai, esate išsekę, tad pats laikas susirūpinti savo sveikata ir skirti laiko kokybiškam miegui.

6 ženklai, parodantys, kad esate visiškai išsekę

1. Perdžiūvusios lūpos.

Jei jūsų lūpos perdžiūvusios, oda šerpetoja ir jums dažnai skauda galvą, gali būti kalta dehidratacija. Tai dažnai pasitaikanti problema šalto klimato zonose.

O dehidratacija dažnai būna susijusi su išsekimu. „Kuo didesnė dehidratacija, tuo labiau išsekę jaučiamės, – sako sertifikuotas miego sutrikimų ekspertas Michaelas J. Breusas. – Jei jus nuolat troškina arba jei jūsų oda ir lūpos perdžiūvusios, greičiausiai, skysčių trūkumas organizme toks pažengęs, kad sukelia išsekimą.“

Vanduo veikia tiek sistemų mūsų organizme, kad neįmanoma išlaikyti energijos lygio, jei negeriame jo užtektinai, aiškina jis.

„Žmonės pamiršta atsigerti, nes tiesiog apie tai negalvoja. Mūsų organizmai skirtingi, bet aš visada sakau pacientams, kad reikia gerti tiek vandens, kad šlapimas taptų skaidrus“, – sako M. J. Breusas.

2. Sunku aiškiai mąstyti.

Smegenims reikia miego taip pat, kaip automobiliui reikia degalų – juk tuščiu baku niekur nenuvažiuosi. Be kitų dalykų, miego metu organizmas stabilizuoja cheminės pusiausvyros sutrikimus, atnaujina smegenų dalis, kontroliuojančias nuotaiką ir elgesį, apdoroja per dieną surinktus prisiminimus ir žinias, sako dr. Wayne‘as Scottas Andersenas.

Ypač svarbus 90-ies minučių laikotarpis, kuris vadinamas greitojo miego ciklu. Kai jis sutrikdomas, kitą dieną mąstymas gali būti sulėtėjęs.

„Jums gali sunkiai sektis išlaikyti atmintyje faktus, nes smegenys miego metu apdoroją per dieną gautą informaciją“, – pasakė dr. W. S. Andersenas. Išsekęs žmogus gali pamiršti svarbius dalykus, pavyzdžiui, rimtą susirinkimą darbe, arba jaustis neadekvačiai suirzęs, sako dr. W. S. Andersenas.

3. Nesiseka sporto treniruotėse.

Sporto treniruotėse nepavyksta pasiekti tokių rezultatų kaip anksčiau? Išsekimas neigiamai atsiliepia visoms gyvenimo sritims – taip pat ir fizinei veiklai, sako dr. W. S. Andersenas.

„Treniruotės reikalauja protinio susitelkimo ir fizinės veiklos, – sako dr. W. S. Andersenas. – Jei proto veikla sulėtėjusi, nes nesate gerai pailsėję, jūsų gebėjimas sutelkti kūną veiklai bus labai ribotas – ir tai tik viena iš daugelio prasto miego pasekmių.“

Kitas akivaizdus išsekimo ženklas: jūs negalite net prisiversti eiti į sporto salę.

„Mūsų kūnai užprogramuoti rasti lengviausią išeitį – tai buvo naudinga prieš dešimt tūkstančių metų, kai išgyventi buvo sunku. Šiandien tai reiškia, kad viena naktis be miego gali nulemti kelias savaites be sporto ir nesveiką mitybą“, – sako dr. W. S. Andersenas.

4. Jaučiate didelį stresą (ir bandote tai ignoruoti).

Stresas gali sukelti įtampą, kuri neleidžia sudėti bluosto, bet tai, kaip jūs jį reaguojate, gali paskatinti išsekimo sukeltą nemigą, teigiama žurnale „Sleep“ paskelbtame tyrime.

Tyrimo metu tyrėjai apklausė apie 2900 vyrų ir moterų. Dalyviai turėjo atsakyti į klausimus apie stresą savo gyvenime, pavyzdžiui, kaip ilgai jis juos veikė, kokio intensyvumo, ir kaip jie pakėlė įtampą. Praėjus metams tyrėjai išsiaiškino, kad žmones, kurie stresą bandė įveikti atitraukdami nuo jo savo dėmesį, persijungdami į kitus dalykus arba mėgindami visiškai jį ignoruoti, daug dažniau kankino lėtinė nemiga – tai yra, kai mėnesį ar ilgiau jie turėdavo tris bemieges naktis per savaitę.

Taip gali užsisukti ydingas streso ir išsekimo ratas, kai vienas maitina kitą.

Tyrėjai rekomenduoja su stresu dorotis taikant dėmesingo įsisąmoninimo (angl. mindfulness) technikas.

5. Valgote daugiau nesveiko maisto nei paprastai.

Reguliariai pagaunate save prie užkandžių automato?

„Kuo labiau išsekę esame, tuo labiau norisi riebaus, daug angliavandenių turinčio maisto“, – sako M. J. Breusas.

Išsekusio žmogaus organizme dažniausiai būna daug streso hormono kortizolio. Tam, kad kortizolio sumažėtų, smegenys dažnai nori serotonino.

„Serotoninas yra raminantis hormonas. Lengviausiai jis gaunamas valgant maisto produktus, kuriuose gausu angliavandenių ir riebalų“, – aiškina M. J. Breusas.

Tačiau nuo viso to šlamštmaisčio, kurio prisikemšame, mūsų organizmas dar labiau išsenka. „Nuo perdirbto maisto su aukštu glikemijos indeksu, tokio kaip saldieji gazuoti dėrimai, saldainiai ar bandelės, smarkiai išauga cukraus ir insulino kiekis kraujyje, – sako dr. W. S. Andersenas. – Išaugus insulino kiekiui cukrus staigiai krenta, todėl smegenys ima reikalauti daugiau maisto, kuriame gausu cukraus, riebalų ir kalorijų.“ Taip užsisuka ydingas ratas.

Vietoj nesveiko maisto dr. W. S. Andersenas rekomenduoja valgyti žemą glikemijos indeksą turinčius produktus, tokius kaip vaisiai ir viso grūdo produktai, kurie padeda stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje, todėl insulino kiekis nebesvyruoja kaip pašėlęs.

6. Prastai miegate bent kartą per savaitę.

Ko gero žinote, kad chroniška nemiga nulemia išsekimą. Bet ar žinojote, kad net ir vieną naktį nepamiegojus nepertraukiamu miegu visa kita diena pasmerkta nesėkmei?

Leidinyje apie miegą „Sleep Medicine“ buvo paskelbtas tyrimas. Tyrimo metu 61 dalyvis vieną naktį miegojo aštuonias valandas. Kitą naktį jų poilsį sutrikdė keturi telefono skambučiai. Kaskart jų buvo prašoma atlikti tam tikrą užduotį prie kompiuterio, ir tik tada grįžti toliau miegoti. Tyrėjai atrado, kad po vienos nakties fragmentuoto miego dalyvių nuotaika buvo dag blogesnė, jie prasčiau sutelkė dėmesį. Tai parodo, kad pertraukiamas miegas organizmui toks pat žalingas kaip išsekimas nuo nemigos.

Net jei jūs miegate nepertraukiamu miegu, galbūt miegoti nueinate vėliau nei turėtumėte.

Miego atidėliojimas yra reali problema. Tyrime, kurio rezultatai buvo paskelbti leidinyje „Frontiers in Medicine“, mokslininkai atrado, kad tomis naktimis, kai tyrimo dalyviai nenueidavo miegoti laiku, jie miegodavo trumpiau, jų miegas buvo prastesnės kokybės. Be to, kitą dieną jie jausdavosi labai pavargę.

„Apsiskaičiuokite laiką, kada reikia eiti miegoti, kad išmiegotumėte septynias valandas, ir laikykitės grafiko“, – pataria dr. W. S. Andersenas. – Likus pusvalandžiui iki miego sumažinkite stimuliavimą – išjunkite išmanųjį telefoną, televizorių ir kitus prietaisus.“

DELFI /© Shutterstock nuotr.

Sveikata miegas poilsis
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
43 peržiūros lapkričio mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Sportas
Šiandien Vyriausiajame policijos komisariate vyko Klaipėdos apskr. VPK padalinių jėgos daugiakovės varžybos. Policijos pareigūnai rungėsi asmeninėse bei komandų 24 kg giros rovimo, 60 kg štangos stūmimo ir manekenų nešimo rungtyse. Asmeninėse varžybose stipriausias buvo Patrulių rinktinės Mobilaus būrio pareigūnas Žilvinas Jazbutis. II vietą užėmė Kretingos r. PK atstovas Martynas Meiliulis, o III – Mobilaus būrio pareigūnas Kazys Čepauskas. Tarp komandų n...
Įvykiai
Į Lietuvą vežamos pirmosios dvi kariuomenės perkamos pėstininkų kovos mašinos „Boxer“. Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento atstovas kapitonas Andrius Dilda BNS patvirtino, jog mašinos penktadienį bus išvežtos iš Vokietijos, o Lietuvą pasieks pirmadienį. „Lapkričio 19 dieną „Boxer“ turėtų būti atvežti į Kauną, Lietuvos kariuomenės Depų tarnybą, kur bus patikrinta jų būklė, pasirašyti reikiami dokumentai“, – sakė karininkas. 2017-ųjų...
Įvykiai
Nuo pirmadienio streikuojančios Vilniaus „Žemynos“ progimnazijos moksleivių tėvai šeštadienį rinksis į mokytojų palaikymo žygį. Kaip Eltai sakė dviejų Vilniaus Žemynos progimnazijos moksleivių mama Daiva Rumšienė, streikuojantys mokytojai labai aiškiai išdėstė savo reikalavimus Švietimo ir mokslo ministerijai (ŠMM), kurie nėra vykdomi. „Mūsų tikslas paremti streikuojančius mokytojus, paskatinti Švietimo ir mokslo ministeriją atsižvelgti į mokytojų reikalav...
Įvykiai
Ernestas Naprys Seime svarstant socialinio draudimo biudžetą įtraukta nuostata, kad „Sodra“ nuo kitų metų turės teisę tikrinti gydytojų priimtus sprendimus dėl neįgalumo grupės nustatymo. Pasak „Sodros“ atstovų, apstu atvejų, kai niekuomet nesirgę žmonės gauna I grupės neįgalumą. Juos vertins nepriklausoma komisija – nustačius piktnaudžiavimą išmokos bus atimtos. Dar Seimo nariai linkę pakoreguoti individualios veiklos apmokestinimą, kad jis nedidėtų. Seim...
Transportas
Didelio turistų susidomėjimo sulaukusį kelionės į Nidą katamaranu būdą 2014 m. pasiūliusi „Smiltynės perkėla“ susidūrė su sunkumais perkant naują laivą. Dėl išaugusio keleivių srauto nusprendus įsigyti didesnį ir patogesnį katamaraną, rudenį paskelbtą jo pirkimo konkursą teks kartoti iš naujo. Tačiau ir toliau bus dedamos visos pastangos, kad maršrutas būtų atnaujintas. Tarptautinis konkursas naujam laivui statyti buvo paskelbtas šį rugsėjį, o pagrindinė i...
Įvykiai
Europos Sąjungai atsisakant laiko sukiojimo, Lietuvoje kitą pirmadienį ir antradienį vyks viešos konsultacijos, kurį – vasaros ar žiemos – laiką pasirinkti kaip nuolatinį. Jų rezultatai bus panaudoti, tariantis su kaimyninėmis šalimis bei priimant galutinį sprendimą. Konsultacijose dalyvaus ministerijos bei suinteresuotos šalys, socialiniai partneriai, susisiekimo ir kitų sričių įmonės, pranešė Susisiekimo ministerija. Jų metu norima surinkti nuomones, arg...
Sveikata
Duonos lentynose pasiūla kaip niekada didelė – nuo klasikinio batono iki duonos su tokiais ingredientais kaip burokėliai ar saldžiosios bulvės. Tačiau kaip iš tikrųjų išsirinkti kokybišką produktą ir ko ieškoti jo etiketėje? Vilniaus universiteto profesorius ir mitybos specialistas dr. Rimantas Stukas teigia, kad svarbu atkreipti dėmesį į kelis svarbiausius aspektus – skaidulines medžiagas, baltymus bei pridėtinį cukrų ir druską. Būtent šie kriterijai padė...
Įvykiai
Tai buvo Vorkutos, Permės, Laptevų, Tomsko, Krasnojarsko, Magadano, Norilsko ir likusio Gulago Lietuvos tremtinių svajonė. Tai skausmo jūra, kuri užliejo visą Lietuvą 1941 m. birželio 14 d. Tą naktį iš Palangos ir apylinkių ištremta apie 30 tautos  šviesuolių – mokytojų, valstybės tarnautojų, karininkų. Bet tai buvo tik pradžia.  Minint Birželio 14 – ąją 1989 m. prie Birutės kalno aukuro. Tremtinė Veronika Šumskienė, politkalinys Gabrielius Milašius ir tre...
Įvykiai
Rūta Grigolytė Švedijos baldų gamybos kompanija „Ikea“ miškų valdos Lietuvoje per metus išaugo 25 proc., iki 20 tūkst. ha, nuo 15 tūkst. ha metų pradžioje, rašo „Verslo žinios“. Tai reiškia, kad „Ikea“ tapo didžiausia privačių miškų valdytoja Lietuvoje, aplenkusi „Euroforest“, 2018 m. pradžioje valdžiusią 15 tūkst. ha miško. Daugiausia stačio miško Baltijos šalyse „Ikea“ šiuo metu valdo Latvijoje, ten turi 90 tūkst. ha miško, arba tris kartus daugiau nei...