7 patarimai, kaip tapti šaunia mama neperžengiant ribos

Mamos noras tapti geriausia dukters drauge mergaitei gali ir pakenkti, svetainėje „Psychology Today“ įspėja psichoterapeutė Adena Bank Lees. Jos teigimu, geriausios draugės terminas dažniausiai vartojamas paauglystėje, bet motina nėra dukters bendraamžė, o vaikams svarbu žinoti, kas vadovauja ir yra atsakingas.

Ar blogai norėti tapti geriausia dukters drauge?

Tam tikrose situacijose šis noras pasiteisina, bet neretai gali ir pakenkti, nes tokios pastangos daro neigimą poveikį mergaitės emocijų ir santykių vystymuisi. Draugystė su jumis gali dukteriai sukurti įspūdį, kad ji atsakinga už jūsų poreikius ir jausmus. Dėl to ateityje mergaitė gali prisiimti problemų sprendėjos ir globėjos vaidmenį nepaisydama savo poreikių ir pernelyg susitelkdama į kitus.

Jai reikia motinos. Motina negali tuo pat metu būti ir drauge. Be to, neturėdama motinos duktė neturės pavyzdžio, ką reiškia būti suaugusia moterimi.

Ką reiškia būti geriausia drauge? Šis terminas dažniausiai vartojamas paauglystėje. Geriausios draugės dalijasi asmeniška informacija ir saugo viena kitos paslaptis. Motina nėra dukters bendraamžė. Ji – suaugusi moteris, o duktė – vaikas. Vaikai privalo žinoti, kas vadovauja ir yra atsakingas. Taip jie jaučiasi saugūs, stiprėja pasitikėjimas savimi ir vystosi sveiki santykiai.

Motinos vaidmuo yra būti autoritetu. Ji turi teisę priimti sprendimus šeimoje ir už šeimą. Ji atsakinga už dukters ugdymą ir privalo saugoti jos užnugarį, kad ir kas nutiktų. Šie santykiai nėra ir neturi būti abipusiai.

Slaptumas ir privatumas

Sveikuose motinos ir dukters santykiuose svarbu įgyti ir išsaugoti dukters pasitikėjimą. Dėl to būtina gebėti atskirti, kuri informacija yra slapta, o kuri – asmeniška.

Asmeniška informacija yra niekieno reikalas. Ji nekelia pavojaus saugumui. Pavyzdžiui, vaikui arba paaugliui asmeniška informacija gali būti įsimylėjimas arba nuoskauda nutrūkus draugystei.

O paslaptis neatsiejama nuo baimės ir gėdos. Neišsakyta ji gali pakenkti sveikatai ir saugumui. Pavyzdžiui, jūsų duktė prisipažįsta, kad žaloja save ir prašo pažadėti niekam apie tai neprasitarti. Saugoti tokią paslaptį ir nesikreipti pagalbos būtų absurdiška, ar ne? Jei nesate vienintelė globėja, duktė turi būtų įsitikinusi, kad judvi esate „jungtinis vykdomasis komitetas“, kuris dalijasi gyvybiškai svarbia informacija dėl jos saugumo ir gerovės.

Teiginys, kad kilus pavojui pasidalysite šia informacija su kitu asmeniu (pvz., tėvu ar kitu globėju) ir kreipsitės pagalbos, tik sustiprina jūsų įsipareigojimą ir autoritetą. Tai reiškia, kad paslapčių būti negali.

Įsivaizduokite, kokią naštą užkrautumėte dukteriai patikėdama jai savo paslaptis, tarkim, santuokinius nesklandumus, depresiją, vienatvės jausmą. Vaikai ir paaugliai dar nemoka ir neturi spręsti tokių problemų.

Ar galėsime būti geriausiomis draugėmis jai užaugus?

Dukteriai bręstant jūsų bendravimas natūraliai ims panašėti į draugystę, bet motinos ir dukters ryšys amžiui nepavaldus. Šie vaidmenys užprogramuoja santykius visiems laikams. Dalytis su dukterimi asmeniška informacija ir tikėtis, kad ji pasirūpins jūsų poreikiais, nedera ir yra pernelyg didelė našta jai. Dėl savo problemų turite kreiptis į bendraamžius arba psichoterapeutus.

Šiais laikais tėvai gyvena ilgiau ir kartais nebegali savimi pasirūpinti. Tuomet vaidmenys apsiverčia, todėl vaikai tampa globėjais, o tėvai – išlaikytiniais. Vaikams tenka priimti sprendimus dėl kasdienės globos, finansų, būsto ir t. t. Tam tikrais atvejais tai neišvengiama ir tuomet įtampai suvaldyti reikia itin daug paramos.

Ketan Rajput/Unsplash nuotr.

Liguistos priežastys, kodėl norima draugauti su dukterimi

Vienatvė. Jūsų santuoka ar santykiai klostosi prastai. Jūsų sutuoktinis ir (arba) draugai nesuteikia jums reikiamos emocinės ir psichologinės paramos. Galbūt auginate vaikus viena ir neturite itin daug draugų, su kuriais galėtumėte pasikalbėti apie savo negandas ir atsakomybes.

Vaikystėje nepatenkinti poreikiai. Norėjote artimiau bendrauti su motina ir bandote atsigriebti su dukterimi. O gal būtent tokie buvo jūsų santykiai su motina ir nesuvokiate žalingo jų poveikio.

Baimė jaustis nemylima ar palikta. Matydama, kaip duktė pyksta ir su amžiumi natūraliai tolsta, manote, kad ji jus palieka arba jūsų nemyli.

Negebėjimas būti „griežta mama“ nustačius ribas ar natūralias logiškas pasekmes.

7 dalykai, kurie padės tapti šaunia mama

1. Aiškiai atliekate savo vaidmenį ir nuosekliai tinkamai rūpinatės saugumu ir struktūravimu.

2. Dėl savo poreikių kreipiatės į bendraamžius ir (arba) psichoterapeutus.

3. Žinote, kuo domisi jūsų duktė (pvz., muzika, technologijomis), ir kalbatės apie tai. (Visiškai normalu drauge nueiti į koncertą.)

4. Atvirai ir be išankstinių nuostatų bendraujate jautriomis temomis, pvz., apie seksą, narkotikus ir santykius.

5. Gebate įžvelgti platų dukters emocijų spektrą ir jas toleruoti, ypač pyktį ir prieštaringus jausmus jūsų atžvilgiu.

6. Kuo daugiau juokiatės ir smaginatės su dukterimi.

7. Dėl visų išvardytų dalykų ir jūsų kompanijoje, ir namuose duktė ir jos draugės jaučiasi jaukiai.

LRT.lt / Patricia Prudente/Unsplash nuotr.

Šauni Mama patarimai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Išbandykite savo jėgas Nacionaliniame ekonomikos egzamine. Tai unikali iniciatyva skirta kiekvienam, norinčiam pagauti ekonomikos ritmą, pasitikrinti ekonomikos žinias ir geriau ją suprasti. Antrą kartą organizuojamas Nacionalinis ekonomikos egzaminas provokuoja mąstyti ir kviečia pastebėti, kiek daug ekonomikos yra mūsų kasdienybėje. Nacionalinis ekonomikos egzaminas vyks kovo 27 dieną, nuo 10 iki 19 valandos. Laikymas vyks internete – www.ekonomikosegzam...
Įvykiai
„GetJet Airlines“ aviakompanija naują skrydžių sezoną pasitinka gerokai atsinaujinusi. Bendrovė ir toliau pildo savo orlaivių parką, tad vasaros skrydžių sezoną pasitiks turėdama 15 lėktuvų. Be to, pasirašius ilgalaikę bendradarbiavimo sutartį su didžiausiais Lietuvos turo operatoriais ir pradėjus vykdyti užsakomuosius skrydžius, įmonės matomumas tapo itin svarbiu, tad „GetJet Airlines“ pristato atnaujintą savo logotipą, kuriuo jau pradėjo žymėti savo orla...
Testas!
Šiame paveikslėlyje paslėptos trys boružės ir trys vaiko veidai. Jūsų užduotis  juos rasti per 1 minutę. Atsakymą rasite apačioje. Mes paruošėme jums keletą išbandymų, keleta klasikinių užduočių. Kai kurioms iš jų reikės tik dėmesio, kitoms - dėmesingumo ir ar loginio mąstymo. Imsitės iššūkio?  Mūsų dėmesio testai pateikiami nuotraukose ir susideda iš skirtingų tipų užduočių: rasti klaidą, rasti skirtumus ir padaryti logiškas išvadas. Testo atsakymas
Įvykiai
Savaitgalį šalies parduotuvėse vykusi „Maisto banko” akcija pasižymėjo aktyviu aukojimu. Per dvi dienas nepasiturinčiųjų maitinimui savanoriai surinko 479 tūkst. eurų vertės maisto. „Toks rezultatas pranoksta pavasarių „Maisto banko“ akcijų rezultatus“, - džiaugiasi laikinoji „Maisto banko“ vadovė Kristina Tylaitė. 74 miestuose paaukoti maisto skurstantiesiems prašė savanoriai surinko 415 tūkst. įvairių ilgai negendančių maisto.“ „Maisto banko“ akcijos sav...
Laisvalaikis
Kelionių organizatoriai pastebi, jog būtent pavasaris yra antras populiariausias atostogų laikas, kuris poilsiautojų srautais nusileidžia tik vasarai. Ir tai ne nuostabu, mat pavasarį užsienio kurortuose galima pasimėgauti ne tik vasariška šiluma, bet ir poilsiu su visa šeima, kuomet mokyklinio amžiaus vaikai turi visą savaitę, laisvą nuo pamokų. Pasidovanoję išvyką į vieną populiariausių užsienio kurortų, įpusėjus balandžiui, galite nušauti du zuikius vie...
Įvykiai
juokdary išminčiaus širdim – uždangą nakties pakėlęs surinkęs karalių ašaras bėgantį laiką ir gėlą – nusimesk savo rūbą dulkėtą ir pabūk dar laimingas akimirksnį vėlų – kai visi užmiršo tave senojo teatro tyloj pasilikusį...   dar pabūk juokdary – dar iš laimės virpėdamas šok savo šokį – netikros mėnesienos šviesoj netikrų karalysčių karaliams...   Šį eilėraštį Birutė Mar parrašė lygiai prieš dvidešimt metų Teatro dienos proga. Birutė Mar – šiuo pavard...
Laisvalaikis
Muzikos gerbėjai trečiadienį vakare koncertų salėje „Compensa" Vilniuje mėgavosi „Prime Orchestra" surengtu simfoniniu šou „Pasauliniai hitai". Žiūrovai savo mėgstamus hitus išgirdo skambant visiškai kitaip nei yra įpratę - šiuolaikinė muzika susiliejo su klasika, o pasirodymą papuošė specialieji efektai. Šiuo metu „Prime Orchestra" intensyviai koncertuoja įvairiose šalyse. Vakar Vilniuje pasirodę muzikantai mūsų šalyje surengs ir antrą pasirodymą, kuris š...
Įvykiai
Kovo 20 ir 28 dienomis Klaipėdos apskrities viešojoje I. Simonaitytės bibliotekoje pirmą kartą organizuojamas I. Simonaitytės vardo moksleivių meninio skaitymo konkursas. I. Simonaitytė (1897-1978 m.) - garsi Klaipėdos krašto rašytoja, autobiografinių apysakų ir romanų kūrėja. Rašytojos literatūrinis palikimas priartina praeitį, praturtina ateitį, įkvepia mus didžiuotis savo kraštu. Ievos Simonaitytės vardo konkursas skirtas mokiniams nuo pirmos iki dvylik...
Kultūra
Dailininkas Artūras Šimonis sukūrė scenografiją bei kostiumus pirmajai lietuviškai vaikiškų operų trilogijai sukurtai Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre – „Bulvinė pasaka“ (2007 m.), „Makaronų opera“ (2014 m.) ir „Žvaigždžių opera“ (2018 m.). Teatrui save pašventęs dailininkas pasakoja, kad jo darbe svarbiausia numatyti žiūrovų reakciją, o smagiausia būna sulaukti jų atsiliepimų. Tačiau žvalgytis atgalios jis nėra linkęs.    Kokios vizualinės kalbo...