7 patarimai, kaip tapti šaunia mama neperžengiant ribos

Mamos noras tapti geriausia dukters drauge mergaitei gali ir pakenkti, svetainėje „Psychology Today“ įspėja psichoterapeutė Adena Bank Lees. Jos teigimu, geriausios draugės terminas dažniausiai vartojamas paauglystėje, bet motina nėra dukters bendraamžė, o vaikams svarbu žinoti, kas vadovauja ir yra atsakingas.

Ar blogai norėti tapti geriausia dukters drauge?

Tam tikrose situacijose šis noras pasiteisina, bet neretai gali ir pakenkti, nes tokios pastangos daro neigimą poveikį mergaitės emocijų ir santykių vystymuisi. Draugystė su jumis gali dukteriai sukurti įspūdį, kad ji atsakinga už jūsų poreikius ir jausmus. Dėl to ateityje mergaitė gali prisiimti problemų sprendėjos ir globėjos vaidmenį nepaisydama savo poreikių ir pernelyg susitelkdama į kitus.

Jai reikia motinos. Motina negali tuo pat metu būti ir drauge. Be to, neturėdama motinos duktė neturės pavyzdžio, ką reiškia būti suaugusia moterimi.

Ką reiškia būti geriausia drauge? Šis terminas dažniausiai vartojamas paauglystėje. Geriausios draugės dalijasi asmeniška informacija ir saugo viena kitos paslaptis. Motina nėra dukters bendraamžė. Ji – suaugusi moteris, o duktė – vaikas. Vaikai privalo žinoti, kas vadovauja ir yra atsakingas. Taip jie jaučiasi saugūs, stiprėja pasitikėjimas savimi ir vystosi sveiki santykiai.

Motinos vaidmuo yra būti autoritetu. Ji turi teisę priimti sprendimus šeimoje ir už šeimą. Ji atsakinga už dukters ugdymą ir privalo saugoti jos užnugarį, kad ir kas nutiktų. Šie santykiai nėra ir neturi būti abipusiai.

Slaptumas ir privatumas

Sveikuose motinos ir dukters santykiuose svarbu įgyti ir išsaugoti dukters pasitikėjimą. Dėl to būtina gebėti atskirti, kuri informacija yra slapta, o kuri – asmeniška.

Asmeniška informacija yra niekieno reikalas. Ji nekelia pavojaus saugumui. Pavyzdžiui, vaikui arba paaugliui asmeniška informacija gali būti įsimylėjimas arba nuoskauda nutrūkus draugystei.

O paslaptis neatsiejama nuo baimės ir gėdos. Neišsakyta ji gali pakenkti sveikatai ir saugumui. Pavyzdžiui, jūsų duktė prisipažįsta, kad žaloja save ir prašo pažadėti niekam apie tai neprasitarti. Saugoti tokią paslaptį ir nesikreipti pagalbos būtų absurdiška, ar ne? Jei nesate vienintelė globėja, duktė turi būtų įsitikinusi, kad judvi esate „jungtinis vykdomasis komitetas“, kuris dalijasi gyvybiškai svarbia informacija dėl jos saugumo ir gerovės.

Teiginys, kad kilus pavojui pasidalysite šia informacija su kitu asmeniu (pvz., tėvu ar kitu globėju) ir kreipsitės pagalbos, tik sustiprina jūsų įsipareigojimą ir autoritetą. Tai reiškia, kad paslapčių būti negali.

Įsivaizduokite, kokią naštą užkrautumėte dukteriai patikėdama jai savo paslaptis, tarkim, santuokinius nesklandumus, depresiją, vienatvės jausmą. Vaikai ir paaugliai dar nemoka ir neturi spręsti tokių problemų.

Ar galėsime būti geriausiomis draugėmis jai užaugus?

Dukteriai bręstant jūsų bendravimas natūraliai ims panašėti į draugystę, bet motinos ir dukters ryšys amžiui nepavaldus. Šie vaidmenys užprogramuoja santykius visiems laikams. Dalytis su dukterimi asmeniška informacija ir tikėtis, kad ji pasirūpins jūsų poreikiais, nedera ir yra pernelyg didelė našta jai. Dėl savo problemų turite kreiptis į bendraamžius arba psichoterapeutus.

Šiais laikais tėvai gyvena ilgiau ir kartais nebegali savimi pasirūpinti. Tuomet vaidmenys apsiverčia, todėl vaikai tampa globėjais, o tėvai – išlaikytiniais. Vaikams tenka priimti sprendimus dėl kasdienės globos, finansų, būsto ir t. t. Tam tikrais atvejais tai neišvengiama ir tuomet įtampai suvaldyti reikia itin daug paramos.

Ketan Rajput/Unsplash nuotr.

Liguistos priežastys, kodėl norima draugauti su dukterimi

Vienatvė. Jūsų santuoka ar santykiai klostosi prastai. Jūsų sutuoktinis ir (arba) draugai nesuteikia jums reikiamos emocinės ir psichologinės paramos. Galbūt auginate vaikus viena ir neturite itin daug draugų, su kuriais galėtumėte pasikalbėti apie savo negandas ir atsakomybes.

Vaikystėje nepatenkinti poreikiai. Norėjote artimiau bendrauti su motina ir bandote atsigriebti su dukterimi. O gal būtent tokie buvo jūsų santykiai su motina ir nesuvokiate žalingo jų poveikio.

Baimė jaustis nemylima ar palikta. Matydama, kaip duktė pyksta ir su amžiumi natūraliai tolsta, manote, kad ji jus palieka arba jūsų nemyli.

Negebėjimas būti „griežta mama“ nustačius ribas ar natūralias logiškas pasekmes.

7 dalykai, kurie padės tapti šaunia mama

1. Aiškiai atliekate savo vaidmenį ir nuosekliai tinkamai rūpinatės saugumu ir struktūravimu.

2. Dėl savo poreikių kreipiatės į bendraamžius ir (arba) psichoterapeutus.

3. Žinote, kuo domisi jūsų duktė (pvz., muzika, technologijomis), ir kalbatės apie tai. (Visiškai normalu drauge nueiti į koncertą.)

4. Atvirai ir be išankstinių nuostatų bendraujate jautriomis temomis, pvz., apie seksą, narkotikus ir santykius.

5. Gebate įžvelgti platų dukters emocijų spektrą ir jas toleruoti, ypač pyktį ir prieštaringus jausmus jūsų atžvilgiu.

6. Kuo daugiau juokiatės ir smaginatės su dukterimi.

7. Dėl visų išvardytų dalykų ir jūsų kompanijoje, ir namuose duktė ir jos draugės jaučiasi jaukiai.

LRT.lt / Patricia Prudente/Unsplash nuotr.

Šauni Mama patarimai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
28 peržiūros sausio mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Laisvalaikis
Prancūzų kino festivalis „Žiemos ekranai” jau keturioliktąjį kartą pakvietė susipažinti su festivalio programa, svečiais bei pakalbėti apie prancūzišką kultūrą. Prancūzų instituto Lietuvoje direktorius Jean-Marie Sani atskleidė, kad šiais metais be pagrindinės programos žiūrovai galės išvysti ir dvi retrospektyvas. Režisieriaus, lyginamo su Alfredu Hitchcock'u,  Henri-Georges'o Clouzot filmų retrospektyva bei, aktorės, kuriai pernai būtų suėję 80 metų, Rom...
Laisvalaikis
Vandeniui – egzotiškos jūrų gėrybės, Jaučiui – šviežios daržovės, Liūtui – gerai keptas bei sotus antrekotas, Mergelei – lengvas sveikuoliškas užkandis, o Šauliui – itališkos virtuvės gardėsiai. 2019-ieji Kiaulės metai žada skalsius bei sočius metus, todėl pabandykime prie vieno stalo susodinti visus 12 Zodiako ženklų ir pažiūrėkime, kokį maistą jiems patariama rinktis šiemet.   Aviną valdo ugnis, todėl aštrus maistas šiemet ne tik atneš sėkmę ir gerą savi...
Įvykiai
Laisvės gynėjų diena – sausio 13 d. minima Lietuvos atmintina diena. Keliama Lietuvos valstybės vėliava. 1991 metais šią dieną įvykęs masinis taikus Lietuvos piliečių pasipriešinimas Sovietų Sąjungos vadovybės bandymui jėga paimti į savo rankas Vilniaus televizijos bokštą, Radijo ir televizijos komiteto pastatą, Parlamento pastatą ir kitus valstybiniam perversmui reikšmingus objektus, perimti jų kontrolę. Užimti atvyko specialiai parengta, sunkiąja karine...
Laisvalaikis
Oficialiai patvirtinta – Jurgis Didžiulis ir Erica Jennings kartu sieks atstovauti Lietuvai „Eurovizijos“ konkurse. Žinomų dainininkų pora šiandien publikai pirmą kartą pristato gyvai atliktą bendrą savo dainą „Sing!“, su kuria ketina užkariauti populiariausio dainų konkurso pasaulyje žiūrovų simpatijas. „Tikime savo potencialu, nes daina „Sing!“ yra galinga, kaip galinga yra pati idėja ir galingas yra visas sumanymas. Daina gali labai daug. Ji tampa dar g...
Įvykiai
Vitalija Mockevičiūtė, sausio 11 dieną švenčianti penkiasdešimtmetį, yra viena iš įdomiausių viduriniosios kartos aktorių. Iš pažiūros lyg ir niekuo neišsiskirianti, ji savyje slepia neįkainojamą aktorystės talentą. Šiandien ją galima pavadinti talentingiausia komedinio amplua aktore. Būti komiku, kai pasaulis nejuokingas, nėra paprasta. Tam reikalingas neįtikėtinas budrumas aplinkai, pastabumas mažiausiai detalei ir, svarbiausia, apsiskaitymas, be kurio j...
Įvykiai
„Wizz Air“, sparčiausiai auganti aviakompanija Europoje, skelbia žiemos išpardavimą ir siūlo 20 proc.* pigesnius šiandien užsakytus skrydžius. Vietas skrydžiui galima rezervuoti bendrovės interneto svetainėje arba naudojantis „Wizz Air“ mobiliąja programėle. Pasiūlymas galioja iki kovo mėnesio pabaigos.  Žiemos sezonui beveik įpusėjus atsipalaiduoti norintiems keleiviams, kuriems nusibodo stingdanti temperatūra, šiandien puiki proga pasinaudoti „Wizz Air“...
Įvykiai
Minint prieš dvidešimt aštuonerius metus iškovotą pilietinę pergalę prieš agresorių, 2019 metų sausio 11 d. lygiai 8.00 valandą ryto visoje Lietuvoje languose dešimčiai minučių bus uždegamos vienybės, pergalės ir atminties žvakutės. Virš 1500 mokyklų, valstybės institucijų, įstaigų ir organizacijų Lietuvoje ir užsienyje jau atsiliepė į Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti kvietimą  dalyvauti Laisvės...
Laisvalaikis
Pagal šiais laikais paplitusią versiją, vos gimus Jėzui Kristui ir danguje suspindus Betliejaus žvaigždei, jį aplankė trys Rytų karaliai, ir kiekvienas iš jų atnešė jam po dovaną. Iš tiesų Naujajame testamente rašoma, jog į Jeruzalę atvykę išminčiai iš Rytų – jie ieškoję apytiksliai dvejų metų berniuko, kuriam gimus danguje įsižiebė žvaigždė, judėjusi per dangų ir vedusi juos link Jėzaus Kristaus namų.  Manoma, jog iš tiesų išminčiai buvo astrologai. Stebė...
Įvykiai
Technologijų pasaulis yra nenuspėjamas. Tai, kas kartais atrodo sunkiai įsivaizduojama, vieną dieną netikėtai gali atkeliauti į kiekvieno iš mūsų namus. Kasmet sulaukiame naujų technologinių sprendimų, kurie neabejotinai pakeičia mūsų kasdienį gyvenimą, todėl pažvelkime, kokia ateitis mūsų laukia. Pristatome ryškiausias ateinančių 2019 metų technologines tendencijas. 5G era Ekspertų teigimu naujos kartos mobiliojo interneto 5G ryšys yra net iki 100 kartų g...