7 patarimai, kaip tapti šaunia mama neperžengiant ribos

Mamos noras tapti geriausia dukters drauge mergaitei gali ir pakenkti, svetainėje „Psychology Today“ įspėja psichoterapeutė Adena Bank Lees. Jos teigimu, geriausios draugės terminas dažniausiai vartojamas paauglystėje, bet motina nėra dukters bendraamžė, o vaikams svarbu žinoti, kas vadovauja ir yra atsakingas.

Ar blogai norėti tapti geriausia dukters drauge?

Tam tikrose situacijose šis noras pasiteisina, bet neretai gali ir pakenkti, nes tokios pastangos daro neigimą poveikį mergaitės emocijų ir santykių vystymuisi. Draugystė su jumis gali dukteriai sukurti įspūdį, kad ji atsakinga už jūsų poreikius ir jausmus. Dėl to ateityje mergaitė gali prisiimti problemų sprendėjos ir globėjos vaidmenį nepaisydama savo poreikių ir pernelyg susitelkdama į kitus.

Jai reikia motinos. Motina negali tuo pat metu būti ir drauge. Be to, neturėdama motinos duktė neturės pavyzdžio, ką reiškia būti suaugusia moterimi.

Ką reiškia būti geriausia drauge? Šis terminas dažniausiai vartojamas paauglystėje. Geriausios draugės dalijasi asmeniška informacija ir saugo viena kitos paslaptis. Motina nėra dukters bendraamžė. Ji – suaugusi moteris, o duktė – vaikas. Vaikai privalo žinoti, kas vadovauja ir yra atsakingas. Taip jie jaučiasi saugūs, stiprėja pasitikėjimas savimi ir vystosi sveiki santykiai.

Motinos vaidmuo yra būti autoritetu. Ji turi teisę priimti sprendimus šeimoje ir už šeimą. Ji atsakinga už dukters ugdymą ir privalo saugoti jos užnugarį, kad ir kas nutiktų. Šie santykiai nėra ir neturi būti abipusiai.

Slaptumas ir privatumas

Sveikuose motinos ir dukters santykiuose svarbu įgyti ir išsaugoti dukters pasitikėjimą. Dėl to būtina gebėti atskirti, kuri informacija yra slapta, o kuri – asmeniška.

Asmeniška informacija yra niekieno reikalas. Ji nekelia pavojaus saugumui. Pavyzdžiui, vaikui arba paaugliui asmeniška informacija gali būti įsimylėjimas arba nuoskauda nutrūkus draugystei.

O paslaptis neatsiejama nuo baimės ir gėdos. Neišsakyta ji gali pakenkti sveikatai ir saugumui. Pavyzdžiui, jūsų duktė prisipažįsta, kad žaloja save ir prašo pažadėti niekam apie tai neprasitarti. Saugoti tokią paslaptį ir nesikreipti pagalbos būtų absurdiška, ar ne? Jei nesate vienintelė globėja, duktė turi būtų įsitikinusi, kad judvi esate „jungtinis vykdomasis komitetas“, kuris dalijasi gyvybiškai svarbia informacija dėl jos saugumo ir gerovės.

Teiginys, kad kilus pavojui pasidalysite šia informacija su kitu asmeniu (pvz., tėvu ar kitu globėju) ir kreipsitės pagalbos, tik sustiprina jūsų įsipareigojimą ir autoritetą. Tai reiškia, kad paslapčių būti negali.

Įsivaizduokite, kokią naštą užkrautumėte dukteriai patikėdama jai savo paslaptis, tarkim, santuokinius nesklandumus, depresiją, vienatvės jausmą. Vaikai ir paaugliai dar nemoka ir neturi spręsti tokių problemų.

Ar galėsime būti geriausiomis draugėmis jai užaugus?

Dukteriai bręstant jūsų bendravimas natūraliai ims panašėti į draugystę, bet motinos ir dukters ryšys amžiui nepavaldus. Šie vaidmenys užprogramuoja santykius visiems laikams. Dalytis su dukterimi asmeniška informacija ir tikėtis, kad ji pasirūpins jūsų poreikiais, nedera ir yra pernelyg didelė našta jai. Dėl savo problemų turite kreiptis į bendraamžius arba psichoterapeutus.

Šiais laikais tėvai gyvena ilgiau ir kartais nebegali savimi pasirūpinti. Tuomet vaidmenys apsiverčia, todėl vaikai tampa globėjais, o tėvai – išlaikytiniais. Vaikams tenka priimti sprendimus dėl kasdienės globos, finansų, būsto ir t. t. Tam tikrais atvejais tai neišvengiama ir tuomet įtampai suvaldyti reikia itin daug paramos.

Ketan Rajput/Unsplash nuotr.

Liguistos priežastys, kodėl norima draugauti su dukterimi

Vienatvė. Jūsų santuoka ar santykiai klostosi prastai. Jūsų sutuoktinis ir (arba) draugai nesuteikia jums reikiamos emocinės ir psichologinės paramos. Galbūt auginate vaikus viena ir neturite itin daug draugų, su kuriais galėtumėte pasikalbėti apie savo negandas ir atsakomybes.

Vaikystėje nepatenkinti poreikiai. Norėjote artimiau bendrauti su motina ir bandote atsigriebti su dukterimi. O gal būtent tokie buvo jūsų santykiai su motina ir nesuvokiate žalingo jų poveikio.

Baimė jaustis nemylima ar palikta. Matydama, kaip duktė pyksta ir su amžiumi natūraliai tolsta, manote, kad ji jus palieka arba jūsų nemyli.

Negebėjimas būti „griežta mama“ nustačius ribas ar natūralias logiškas pasekmes.

7 dalykai, kurie padės tapti šaunia mama

1. Aiškiai atliekate savo vaidmenį ir nuosekliai tinkamai rūpinatės saugumu ir struktūravimu.

2. Dėl savo poreikių kreipiatės į bendraamžius ir (arba) psichoterapeutus.

3. Žinote, kuo domisi jūsų duktė (pvz., muzika, technologijomis), ir kalbatės apie tai. (Visiškai normalu drauge nueiti į koncertą.)

4. Atvirai ir be išankstinių nuostatų bendraujate jautriomis temomis, pvz., apie seksą, narkotikus ir santykius.

5. Gebate įžvelgti platų dukters emocijų spektrą ir jas toleruoti, ypač pyktį ir prieštaringus jausmus jūsų atžvilgiu.

6. Kuo daugiau juokiatės ir smaginatės su dukterimi.

7. Dėl visų išvardytų dalykų ir jūsų kompanijoje, ir namuose duktė ir jos draugės jaučiasi jaukiai.

LRT.lt / Patricia Prudente/Unsplash nuotr.

Šauni Mama patarimai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
28 peržiūros lapkričio mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Konkursas
Norime Jums padovanoti 2 bilietus į Džordana Butkutė koncertą Palangoje, gruodžio 22 d.  Ką reikia padaryti norint laimėti? Aplankyti mus facebook'e  Palangos miesto laikraštis "Vakarinė Palanga"  Surasti renginį  Kalėdos su Džordana // Palanga ✅BŪTINAI įvykdyti visas 3 sąlygas!✅Paspausti LIKE po renginiu ir SHARE su draugais ;)✅PARAŠYTI mėgstamiausią Džordanos dainą✅PAŽYMĖTI su kuo norite eiti į koncertąDu nugalėtojus paskelbsime kitą ketvirtadienį.
Sportas
Jau lapkričio 18 dieną Kauno rajone startuos Lietuvos 3x3 krepšinio „Hoptrans Winter Open“ čempionatas. Garliavos sporto centre susirinks ne tik pajėgiausios Lietuvos 3x3 krepšinio komandos, bet ir svečiai iš užsienio bei vieni geriausių pasaulio dėjimų į krepšį meistrų. Pirmajame iš penkių „Hoptrans Winter Open“ etapų daugiausiai savo atstovų turės Lietuva. Garliavoje kausis 10 Lietuvos komandų (Panevėžio „Frosch“, Šakių „Gulbelė“, Trakų „Gealan Baltic“,...
Kultūra
Prieš dvidešimt metų, tuometinio Lietuvos liaudies kultūros centro iniciatyva (dabar Lietuvos nacionalinio kultūros centro), pritariant Lietuvos chorų sąjungai ir aukštųjų mokyklų chorų vadovams, buvo surengtas pirmasis Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų chorų festivalis Vilniuje. Festivalio sumanytojas ir įkūrėjas Saulius Liausa (dabartinis Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktorius), tuomet sakė, kad studentų chorai yra bene patys pajėgiausi mėgėj...
Įvykiai
Šiuo metu kas dešimtas Lietuvos gyventojas dirba savarankiškai, t.y. ne pagal darbo sutartį. Vienas didžiausių tokio darbo iššūkių – sunkumai norint gauti paskolą. Tad ką reikia žinoti, jei norėtumėte įsigyti būstą ar didesnį pirkinį su paskola, o pajamas gaunate iš individualios veiklos, pagal verslo liudijimą ar autorines sutartis? Pajamos vertinamos skirtingai „Sodros“ išrašas apie darbo užmokestį – būtent ši informacija yra viena pirmųjų, kurią kredito...
Laisvalaikis
Kelionės lėktuvais yra pakankamai malonus dalykas – galite grožėtis pasauliu visai kitu kampu. Tačiau daugybė žmonių prieš kildami į naują kelionę vis tiek padaro vieną labai prastą sprendimą, kuris gali sukelti skausmą, traumas ar net paskatinti įgulą jus išlaipinti. Ilgi skrydžiai lėktuvu iš tiesų nėra tokie blogi, kaip daugelis įsivaizduoja. Taip, vietos lėktuve nėra daug, nebent ryšitės pirkti verslo klasės bilietus, maistas nėra pats geriausias, o ir...
Įvykiai
Palanga pagal Savivaldybių gerovės indeksą užima aukštą 8 vietą tarp 60 šalies savivaldybių, o pagal kriterijų „Socialinis saugumas“ nusileidžia tik sostinei ir užima 2 vietą. Tokius duomenis šią savaitę pristatė išsamią savivaldybių gerovės analizę atlikęs Vilniaus politikos analizės institutas. Atliktos analizės rezultatai skelbia, kad Lietuvoje patraukliausia gyventi penkiuose didžiuosiuose miestuose, aplink juos ir pajūrio kurortuose, tarp kurių – ir...
Kultūra
Žaneta Skersytė Pagrindinis uostamiesčio kultūros židinys - Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras lyg magnetas traukia įvairių sričių kūrėjus. Ne tik artistai, bet ir daugelis teatro administracijos darbuotojų yra baigę muzikinius mokslus, puikiai šoka ar dainuoja. Ievos Lingytės nuotr. Teatro vadovės pavaduotojas Vytautas Kažukauskas irgi meistriškai groja akordeonu, o už šį gebėjimą yra dėkingas muzikuoti nuo mažens „spaudusiems“ tėvams. Savo karjeroje...
Įvykiai
Palangiškis menininkas Vytautas Kusas šaliai padovanojo naują rekordą – šią savaitę oficialiai užfiksuota, kad V. Kuso sukurta knyga „Būsenos“ yra mažiausia lietuviška knyga šalyje. Naujasis šio menininko rankomis sukurtas šalies rekordas – eilėraščių knyga „Būsenos“ – yra 8 milimetrų aukščio, 7 milimetrų pločio bei 2,5 milimetrų storio. Šioje 60 puslapių knygelėje pateikiami 34 V. Kuso eilėraščiai. Tekstas spausdintas spaustuvėje „Druka“. Poezijos knygą...
Įvykiai
Gytis Pankūnas Jeigu „valstiečiai“ apsigalvotų dėl prezidento rinkimų, „socialdarbiečiai“ galėtų pasiūlyti savo kandidatą į prezidentus, LRT.lt interviu teigia „socialdarbiečių“ pirmininko pavaduotoja, parlamentarė Irena Šiaulienė. Politikė neslepia tikinti, kad Lietuvos socialdemokratų darbo partija (LSDDP) iškovos teisę gauti valstybės dotaciją, o „valstiečiai“ koalicijos partnerius šiuo klausimu parems.  Seimo vicepirmininkė I. Šiaulienė iki šiol mano,...