Gauti gydymą susirgus krūties vėžiu – vis dar loterija: kiekvieną savaitę miršta 11 moterų

Inga Saukienė

Krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga, o jos sergamumo mastai vis didėja. Pasaulyje kasmet nustatoma per milijoną naujų krūties vėžio atvejų, Lietuvoje ši liga diagnozuojama daugiau nei 1500 moterų, apie 600 sergančiųjų miršta. Mat apie 30 proc. moterų liga progresuoja iki metastazavusio krūties vėžio, kuris nustatomas, kai navikas išplinta iš krūties į kitus organus. Pasaulinės metastazavusio krūties vėžio dienos proga tiek sergančios, tiek sveikos moterys surėmė pečius šiuolaikinio krūties vėžio gydymo vardan. Jos taria: kiekviena diena brangi.

Gydymo prieinamumas priklauso nuo vėžio tipo „Kas savaitę Lietuvoje tyliai netenkame apie vienuolika krūties vėžiu sergančių moterų, kurios galėtų sėkmingai dirbti, gimdyti vaikus, gyventi pilnavertį gyvenimą ir džiaugtis juo. Turime daug gražių iniciatyvų, kuriomis stengiamasi pažaboti šią ligą.

Turime rožinį autobusiuką, sudarantis galimybę moterims pasitikrinti krūtis tiesiog jame. Per praėjusią savaitę sostinės Gedimino prospekte iš visų atsitiktinai į jį užsukusių moterų trims nustatytas krūties vėžys“, – teigė asociacijos Onkologija.lt narė Ieva Kašauskaitė-Petrauskienė.

Pasak jos, diagnostika – labai svarbus pirmasis žingsnis. Toliau reikia kalbėti apie tai, kokios yra gydymo galimybės. Pasaulyje atsiranda daug efektyvių būdų krūties vėžiui gydyti. Deja, Lietuvoje situacija yra tokia, kad moterims, susirgusioms krūties vėžiu, gydymas yra tarsi loterija.

„Jeigu nesusergi tam tikros rūšies krūties vėžio tipu, o vėžys, žinia, turi daug veidų, inovatyvus gydymas tau gali būti neprieinamas.Todėl turime žinoti, kas yra prieinama pasaulyje, ir viltis, kad kažkada visa tai bus prieinama ir pas mus“, – teigė pranešėja.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Spaudos konferenciją „Kiekviena diena brangi“

Aktyvios moterys tapo sergančiųjų ambasadorėmis

Būtent todėl gimė idėja suburti aktyvias, žinomas Lietuvos moteris, kurios garsiai kalbėtų apie minėtas problemas. Šios moterys pačios yra sveikos ir galbūt niekada nesusidūrė ir niekada nesusidurs su onkologine liga, tačiau jos solidarizuojasi su tomis, kurios šiandien serga. Taip atsirado bukletas su visų jų nuotraukomis ir motyvuojančiu prierašu.

„Dažnai susirgusi moteris stengiasi pasislėpti, nenori rodyti savo veido viešai. Šios moterys rodo savo veidus ir sutiko būti šių nedrįstančiųjų viešai pasirodyti advokatėmis ir ambasadorėmis. Jos supranta problemą, jos visada gali pasirašyti po bet kokiu prašymu, jos susivienijusios su tomis, kurioms reikia pagalbos ir inovatyvaus gydymo, kuris joms suteiktų šansą gyventi. Mūsų tikslas – kad Lietuva, kaip ir kitos Europos valstybės, suvoktų, jog privalo suteikti moterims geriausią egzistuojantį gydymą.

Viltis, kaip žinoma, miršta paskutinė. Ji neserga vėžiu. Kaip ir geranoriškumas ir išmintis. Todėl šiandien, kai drauge su visu pasauliu minime Pasaulinę metastazavusio krūties vėžio žinomumo dieną, mes, tapusios simbolinėmis advokatėmis, tų, kurios šiandien serga, tikimės būti išgirstos. Tikimės, kad Lietuvos moterų noras gyventi bus svarbesnis už ambicijas, biurokratizmą ir politikavimą“, – tikino I.Kašauskaitė-Petrauskienė.

Kodėl verta kovoti už kiekvieną dieną

Projekto šūkis „Kiekviena diena brangi“ – tarsi atsakas biurokratams, kurie, svarstydami apie galimybę šioms moterims taikyti šiuolaikišką gydymą, komentuoja: „Neverta leisti pinigų gydymui, kuris nepadės pasveikti, o tik prailgins gyvenimą.“ Šios moterys kartu su tomis, kurios kovoja už kiekvieną dar vieną dieną, sako: „Verta!“

Verta, nes sergančioms moterims kiekviena dovanota gyvenimo diena – tai dar viena galimybė apkabinti savo vaikus, pažvelgti į akis mylimam žmogui, aplankyti tėvus, išvysti auksinį rudenį.

Pasak Nacionalinės krūties vėžio asociacijos prezidentės Aušros Bružienės, visos Europos pacientų organizacijos, tarp kurių ir Europos vėžio koalicija „Europa Donna“, skiria labai daug dėmesio, kad metastazavusiu krūties vėžiu sergančios moterys gautų reikiamą gydymą, paslaugas ir paramą, nes kol kas išplitusiu krūties vėžiu sergančių moterų poreikiai nebuvo pakankamai išgirsti.

Deja, ne vienoje šalyje, taip pat ir Lietuvoje, moterys vis dar turi kovoti už gydymą, kuris buvo pripažintas efektyviu kovojant su šia liga.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aušra Bružienė

„Šiemet spalio 13 d. Druskininkuose startavo projektas „Ir gyvenimas tęsiasi“. Mes važiuosime į mažus Lietuvos miestelius skleisti moterims švietėjišką žodį apie ligą, kuri gali bet kada pasibelsti į namus, kurią tenka priimti kaip šeimos narį ir gyventi su ja. Tačiau su šia liga galima dirbti, auginti vaikus, mano atveju – susilaukti anūkų, ir tikrai džiaugtis gyvenimu.

Norime pasakyti moterims, kurias palietė ši liga, kad niekada nenusimintų, o pasveikusios visą laiką atsimintų, kad jos gali būti vėl gražios, tokios pačios, tik turi žinoti, kad vėžys yra draugas, kuris niekada tavęs nepaliks, nei dieną, nei naktį, ir kurį turi globoti“, – teigė A.Bružienė.

Svarbi ne tik gyvenimo trukmė, bet ir kokybė

Medikai jau seniai kalba apie tai, tobulėjant gydymo galimybėms, pasaulyje vis daugiau dėmesio skiriama ne tik gyvenimo trukmei prailginti, bet ir moters gyvenimo kokybei užtikrinti ligos metu.

Kitaip tariant, ne tik siekiama prailginti išgyvenamumą, bet kad tie gyvenimo metai būtų, kiek įmanoma, kokybiškesni, kad moteris galėtų gyventi įprastinį asmeninį, socialinį ir profesinį gyvenimą.

Deja, ne visi vaistai mus pasiekia taip greitai, kaip jų reikėtų. Nors teoriškai, kai naujas vaistas registruojamas Europos Sąjungoje, jis turėtų būti prieinamas visoms moterims, gyvenančioms ES, šių vaistų atėjimas į Lietuvą dėl ekonominių priežasčių vėluoja.

Viltis miršta paskutinė

Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos kanclerė Odeta Vitkūnienė, renginio metu komentuodamas šią situaciją pabrėžė norinti kalbėti ne kaip biurokratė – kas buvo padaryta gera ar bloga.

„Esu sužavėta, kad pasirinkta tokia unikali ir šventa vieta – Šv.Kotrynos bažnyčia – kalbėti apie tokią šventą temą – žmogaus gyvybę. Vėžio tema yra palietusi ir mane asmeniškai. Sirgo mano geriausia draugė ir mes kartu turėjome įveikti šią ligą. Šiandien mano draugė yra pakeitusi požiūrį į gyvenimą, sukūrusi socialinį tinklą ir dalijasi savo patirtimi, kuri tikrai sunki ir skaudi.

Sveikatos apsaugos ministerija skatina moteris tikrintis savo sveikatą, nes iš tiesų brangi kiekviena diena. Ir turime galvoti, kad brangi kiekviena susirgusi moteris, o valstybė turi garantuoti visapusišką sveikatos priežiūrą, taip pat ir inovatyvius vaistus“, – tikino tarnautoja.

Galima tik palinkėti, kad jos žodžiai eitų, kaip sakydavo mūsų proseneliai, tiesiai Dievui į ausį.

Viena iš ambasadorių, onkopsichologė Eglė Urbutienė, ypač gerai žino, kokią vertę šioms sunkiai sergančioms moteris turi kiekviena nauja diena:

„Esu daugybės sergančių ir sirgusių moterų liudininkė. Visos tos istorijos – unikalios, savitos, bet tarsi perrištos bendrų išgyvenimų siūlu. Po oda įsiskverbęs gyvenimo trapumo ir laikinumo pajautimas, baimė ir nerimas dėl savo gyvybės ir sveikatos, sielvartas dėl besikeičiančio kūno, nežinomybė dėl ateities, nenoras būti našta, didžiulis skausmas įsivaizduojant atsisveikinimą su mylimiausiais...

O greta – neišsenkanti kantrybė ir stiprybė, padedanti atlaikyti net ir ilgą gydymą ar ligos grėsmę, gebėjimas net sunkiausiomis akimirkomis puoselėti viltį, meilė ir dėkingumas šeimai, draugams ir begalinis noras skanauti kiekvieną akimirką ir padaryti viską, kad gyvenimo istorija tęstųsi“.

Susibūrusios moterys tikisi, kad jų ratas ateityje plėsis ir atsiras vis daugiau moterų, prisijungiančių prie šios iniciatyvos. Daugiau apie metastazavusį krūties vėžį gali rasti čia.

15min

Chemoterapija Krūties vėžys Onkologija Onkologinės ligos Vėžys
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
24 peržiūros sausio mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Laisvalaikis
Prancūzų kino festivalis „Žiemos ekranai” jau keturioliktąjį kartą pakvietė susipažinti su festivalio programa, svečiais bei pakalbėti apie prancūzišką kultūrą. Prancūzų instituto Lietuvoje direktorius Jean-Marie Sani atskleidė, kad šiais metais be pagrindinės programos žiūrovai galės išvysti ir dvi retrospektyvas. Režisieriaus, lyginamo su Alfredu Hitchcock'u,  Henri-Georges'o Clouzot filmų retrospektyva bei, aktorės, kuriai pernai būtų suėję 80 metų, Rom...
Laisvalaikis
Vandeniui – egzotiškos jūrų gėrybės, Jaučiui – šviežios daržovės, Liūtui – gerai keptas bei sotus antrekotas, Mergelei – lengvas sveikuoliškas užkandis, o Šauliui – itališkos virtuvės gardėsiai. 2019-ieji Kiaulės metai žada skalsius bei sočius metus, todėl pabandykime prie vieno stalo susodinti visus 12 Zodiako ženklų ir pažiūrėkime, kokį maistą jiems patariama rinktis šiemet.   Aviną valdo ugnis, todėl aštrus maistas šiemet ne tik atneš sėkmę ir gerą savi...
Įvykiai
Laisvės gynėjų diena – sausio 13 d. minima Lietuvos atmintina diena. Keliama Lietuvos valstybės vėliava. 1991 metais šią dieną įvykęs masinis taikus Lietuvos piliečių pasipriešinimas Sovietų Sąjungos vadovybės bandymui jėga paimti į savo rankas Vilniaus televizijos bokštą, Radijo ir televizijos komiteto pastatą, Parlamento pastatą ir kitus valstybiniam perversmui reikšmingus objektus, perimti jų kontrolę. Užimti atvyko specialiai parengta, sunkiąja karine...
Laisvalaikis
Oficialiai patvirtinta – Jurgis Didžiulis ir Erica Jennings kartu sieks atstovauti Lietuvai „Eurovizijos“ konkurse. Žinomų dainininkų pora šiandien publikai pirmą kartą pristato gyvai atliktą bendrą savo dainą „Sing!“, su kuria ketina užkariauti populiariausio dainų konkurso pasaulyje žiūrovų simpatijas. „Tikime savo potencialu, nes daina „Sing!“ yra galinga, kaip galinga yra pati idėja ir galingas yra visas sumanymas. Daina gali labai daug. Ji tampa dar g...
Įvykiai
Vitalija Mockevičiūtė, sausio 11 dieną švenčianti penkiasdešimtmetį, yra viena iš įdomiausių viduriniosios kartos aktorių. Iš pažiūros lyg ir niekuo neišsiskirianti, ji savyje slepia neįkainojamą aktorystės talentą. Šiandien ją galima pavadinti talentingiausia komedinio amplua aktore. Būti komiku, kai pasaulis nejuokingas, nėra paprasta. Tam reikalingas neįtikėtinas budrumas aplinkai, pastabumas mažiausiai detalei ir, svarbiausia, apsiskaitymas, be kurio j...
Įvykiai
„Wizz Air“, sparčiausiai auganti aviakompanija Europoje, skelbia žiemos išpardavimą ir siūlo 20 proc.* pigesnius šiandien užsakytus skrydžius. Vietas skrydžiui galima rezervuoti bendrovės interneto svetainėje arba naudojantis „Wizz Air“ mobiliąja programėle. Pasiūlymas galioja iki kovo mėnesio pabaigos.  Žiemos sezonui beveik įpusėjus atsipalaiduoti norintiems keleiviams, kuriems nusibodo stingdanti temperatūra, šiandien puiki proga pasinaudoti „Wizz Air“...
Įvykiai
Minint prieš dvidešimt aštuonerius metus iškovotą pilietinę pergalę prieš agresorių, 2019 metų sausio 11 d. lygiai 8.00 valandą ryto visoje Lietuvoje languose dešimčiai minučių bus uždegamos vienybės, pergalės ir atminties žvakutės. Virš 1500 mokyklų, valstybės institucijų, įstaigų ir organizacijų Lietuvoje ir užsienyje jau atsiliepė į Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti kvietimą  dalyvauti Laisvės...
Laisvalaikis
Pagal šiais laikais paplitusią versiją, vos gimus Jėzui Kristui ir danguje suspindus Betliejaus žvaigždei, jį aplankė trys Rytų karaliai, ir kiekvienas iš jų atnešė jam po dovaną. Iš tiesų Naujajame testamente rašoma, jog į Jeruzalę atvykę išminčiai iš Rytų – jie ieškoję apytiksliai dvejų metų berniuko, kuriam gimus danguje įsižiebė žvaigždė, judėjusi per dangų ir vedusi juos link Jėzaus Kristaus namų.  Manoma, jog iš tiesų išminčiai buvo astrologai. Stebė...
Įvykiai
Technologijų pasaulis yra nenuspėjamas. Tai, kas kartais atrodo sunkiai įsivaizduojama, vieną dieną netikėtai gali atkeliauti į kiekvieno iš mūsų namus. Kasmet sulaukiame naujų technologinių sprendimų, kurie neabejotinai pakeičia mūsų kasdienį gyvenimą, todėl pažvelkime, kokia ateitis mūsų laukia. Pristatome ryškiausias ateinančių 2019 metų technologines tendencijas. 5G era Ekspertų teigimu naujos kartos mobiliojo interneto 5G ryšys yra net iki 100 kartų g...