Medžių kirtimas – vieniems teritorijos tvarkymas, o kitiems baisus vandalizmas

Dana Lukauskienė

Lietuviai yra tauta, kurios šaknys, tradicijos, pati kilmė labai glaudžiai susijusi su gamta. Tad į mūsų kraują daugeliui įaugusi nuostata, jog medžiai yra šventi. O jų kirtimas opus ir daugelio diskusijų sulaukiantis klausimas. Palangos Savivaldybėje galioja Želdynų ir želdynų apsaugos taisyklės. Bet juk daugelis juokauja, jog Lietuva – stebuklų šalis. Yra įstatymas, atsiras ir apstatymas. Todėl medžių kirtimo klausimas dažnai būna labai jautrus, keliantis kaimynų nuomonių išsiskyrimus.

Tenka sukryžiuoti ietis

Gyventi vietoje, kur yra žmonių, daugeliu atveju saugiau, maloniau, galima kartu džiaugtis, švęsti, sveikinti su šventėmis, bet yra viena bėda – patys artimiausi kaimynai žino apie tave daug daugiau nei reikėtų, mato kiekvieną tavo žingsnį, pro langą mojuoja į svečius atvykstantiems draugams. Atrodytų lyg ir viskas gerai, bet..., kai interesai, požiūriai į gyvenimą išsiskiria – netgi patys geriausi kaimynai gali tapti pačiais pikčiausiais priešais. Tad net patiems artimiausiems kaimynams kartais tenka sukryžiuoti ietis.

Dar rugsėjo pradžioje rašėme, kad Palangos miesto merui Šarūnui Vaitkui teko kreiptis į prokuratūrą, mat Palangoje, Ajerų g. 8 ir Ajerų g. 10 sklypuose, galimai nunuodyti medžiai. Savivaldybė turi specialistų išvadas, jog į beveik 150 privačioje teritorijoje buvusių juodalksnių, kaip įtariama, galėjo būti suleista cheminių medžiagų, o po tokių brutalių injekcijų pastarieji nunyko. Žmonės į šią aprašytą istoriją reagavo labai skaudžiai, juk tikriems palangiškiams kiekvienas žemės lopinėlis yra didžiausios vertės, jiems svarbūs ir augantys medžiai. Tad stebėti, rūpintis, kad jų barbariškai nekirstų, nenaikintų gamtos, tapoko ne visuomenine pareiga.

Tvarkos darymas ar savivalė?

Redakciją pasiekė ponios Liudos pagalbos šauksmas. Moterį sudomino, ar S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje, poilsiavietės „Švyturys“ teritorijoje, legaliai nupjauta pušis, o gal ir kiti medžiai? Ponia Liuda tuo taku nuolat vaikšto, kvėpuoja pušų skleidžiamu aromatu, tad natūralu, kad pamačius nukirstą didžiulę pušį pasidarė be galo skaudu. Didžiulio, storo kamieno kelmai jai pasirodė visiškai sveiki. Ar galima kirsti šitokius medžius, kas išdavė leidimą naikinti tokias didžiules, iš pažiūros visiškai sveikas pušis? – sukosi galvoje gausybė klausimų, kurie nedavė ramybės palangiškei.

Pilietinė pareiga skatino kovoti už teisybę, juolab pušys, jų kvapas, ištisus metus džiuginanti žaluma, yra brangiausias kiekvieno palangiškio turtas. Panūdo moteriai pasmalsauti – ar tai savivalė, ar su visomis institucijomis suderintas veiksmas.

„Pamačius šios pušies kelmus, net aiktelėjau. Nejaugi galėjo būti nudžiūvęs medis su tokiu storu kamienu. Ar negalėtų būti, kad prabangių kotedžų savininkams šviesą užstojo sveika pušis? O gal kokiems nors ponams trukdo byrantys medžio spygliai? Ar nebus palaipsniui iškirsta ir daugiau čia augančių medžių? Ar šitokio storio kamienas gali būti nudžiūvusios pušies?“, – kėlė klausimus ponia Liuda. O mes mielai prisijungėme į jos draugiją ir nukeliavome atsakymų ieškoti pas specialistus.

Užsukome į Savivaldybę

Kaip pasakojo pašnekovė, gyvenimas kartais papokštauja – paprastas žmogus pasijunta toks mažas ir nereikšmingas, kuomet bandoma belstis į svarbias kontroliuojančių institucijų duris. Telefonu susisiekusi su ekologe Reda Kairiene, moteris sužinojo, jog Savivaldybė pastaruoju metu jokių leidimų medžiams kirsti neišdavusi. Taip ji buvo informuota. Tad suveikė nenumaldomas pilietinis jausmas surasti savo tiesą - juk be leidimo negalima medžių kirsti, ir kreipėsi į Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Palangos miesto agentūrą.

Vos poniai Liudai kreipusis į agentūrą, specialistė, su kuria bendravo, pradėjo atostogauti. Moteriai buvo keista, kad atsakymų į rūpimus klausimus nėra, tad nutarė užsukti į Savivaldybę. Kadangi medžiai svarbūs ir mums, prisijungėme į komandą. Mus priėmė Palangos miesto Savivaldybės ekologė Reda Kairienė,kuri jau buvo kiek daugiau įsigilinusi į esamą situaciją.

Kaip paaiškėjo susitikus su specialiste, rugpjūčio 29 dieną Palangos miesto savivaldybės administracijos Ūkio ir turto skyriuje buvo gautas UAB „Baltija“ prašymas, buvo prašoma Savivaldybės leidimo nupjauti nudžiūvusios medžius: įmonei priklausančiame žemės sklype Kęstučio g. 32, poilsio namų „Žilvinas“ teritorijoje, – nudžiūvusį juodalksnį ir S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje 20, poilsio namų „Vyturys“ teritorijoje vieną pušį. Pasak R. Kairienės, pagal dabar galiojančias Želdynų ir želdinių apsaugos taisykles, šalinti nudžiūvusius, stichinių nelaimių, gaisrų ar avarijų metu išverstus, apdegusius, žvėrių sužalotus medžius ir krūmus galima tik telefonu, raštu ar elektroniniu laišku informavus Ūkio ir turto skyrių apie ketinamus atlikti darbus ir pateikus objekto fotofiksaciją, Savivaldybės leidimo nereikia. Tad specialistė į kreipimąsi parengė išsamų atsakymą, jog šalinti nudžiūvusius medžius leidimo nereikia. Gavę specialistų atsakymą, sklypo savininkai ir susitvarkė. Savivaldybės specialistė taip pat mums parodė nudžiūvusių medžių, dėl kurių buvo kreiptasi, nuotraukas. Deja, jos byloje atkopijuotos juodu ant balto, tad suprasti, ar minėti medžiai nukirsti, išties sunku.

Teisybės ieškoti – pilietinė pareiga

Pasiėmę ekologės pateiktas medžių, dėl kurių kreipimosi buvo kreiptasi, fotonuotraukų kopijas, nuvykome į sanatorijos „Vyturys“ teritoriją. Tikrai radome gausybę pjuvenų, storą nupjautą pušies kamieną, vieną nupjauto medžio kelmą. Fotografuojant vietą pro šalį praeinantis ten besidarbuojantis vyriškis tikino, jog visi darbai atliekami legaliai, mes be reikalo gilinamės.

Pasak telefonu pakalbintos UAB „Baltija“ vadovės Sigutės Dindaitės – Kairienės, minėta pušis augo šalia gyventojų tvoros. Ji buvo nudžiūvusi, o kotedžų savininkai baiminosi dėl rudeninių audrų. Jie nerimavo, kad sauso medžio nenulaužtų artėjantys vėjai, o krentantis sausuolis nesugadintų kotedžų stogo. Jie ėmėsi išankstinių veikslų – nukirtę sausą pušį galimai užbėgti nelaimei už akių.

„Mes fotografavome nudžiūvusius medžius, kreipėmės į Savivaldybę, gavome atsakymus, veikėme pagal visas numatytas procedūras. Šį medį pašalinome ir dėl saugumo, ir dėl aplinkos estetinio vaizdo“, – sakė UAB „Baltija“ vadovė.

Išsiaiškinti – pilietinė pareiga

Medžiai džiugina visus palangiškius, tad kelti klausimus tikrai nėra nuodėmė. Šioje situacijoje įsitikinome, kad medžių nuodijimo, vandalizmo nėra. Šeimininkai tvarko teritoriją, pjauna nudžiūvusius medžius. Tikėtina, kad nupjauti tik nudžiūvę ir su Savivaldybės administracijos žinia suderinti medžiai. Tačiau tai, kaip atsekti, ar buvo nukirsti būtent tie spygliuočiai, dėl kurių prašyta leidimo, ar visai kiti, mes taip ir nesužinojome.

Kas žinotina apie aplinkos tvarkymą?

Specialistės R. Kairienė primena, kas žinotina apie aplinkos tvarkymą:

  • Pažymėtina, kad pasikeitus teisės aktams nuo 2018 metų liepos mėnesio saugotiniems medžiams nepriskiriami: nudžiūvę, stichinių nelaimių, gaisrų ar avarijų metu išversti, nulaužti, apdegę, žvėrių sužaloti medžiai ir krūmai, taip pat medžiai, kurių skersmuo 1,3 m aukštyje nesiekia 12 cm. Želdiniai, atitinkantys aukščiau įvardintus kriterijus, gali būti šalinimai savininko nuožiūra neturint savivaldybės administracijos išduoto leidimo saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo, genėjimo darbams.
  • Užtenka atlikti fotofiksaciją ir ją pateikti  Palangos miesto savivaldybės administracijai elektroniniu paštu [email protected], nurodant želdinių augimo vietą bei planuojamus atlikti darbus.
  • Norėdami gauti leidimą žemės sklypų savininkai turėtų užpildyti prašymą bei kartu su juo pateikti tam tikrus dokumentus.
  • Jei vykdomi statybos ar kiti darbai, papildomai reikėtų pateikti statybos leidimo, patvirtinto teritorijos detaliojo ir (arba) specialiojo plano kopijas ir kitus dokumentus.
  • Atkreiptinas dėmesys, kad dėl želdinių tvarkymo greta daugiabučių gyvenamųjų namų turi kreiptis arba daugiabučio namo administratorius, arba daugiabučio namo savininkų bendrijos pirmininkas, arba jungtinės veiklos sutarties įgaliotinis.
  • Būtina atkreipti dėmesį, kad net ir medžių sodinimo darbai valstybinėje žemėje negali būti vykdomo nesuderinus su Savivaldybe.
  • Neretai medžiai savavališkai pasodinami ant požeminių komunikacijų ar teritorijoje, kuri suplanuota gatvėms tiesti, ar nesilaikant atstumų nuo kaimyninių sklypų. Tokių medžių likimas – šalinimas, todėl labai svarbu  sodinimą vykdyti planingai.
medžiai,
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Gamta
Š. m. balandžio 27 d. gyventojai kviečiami sodinti mišką – šią dieną visoje Lietuvoje vyks „Nacionalinis miškasodis 2019“. Tai jau kelerius metus iš eilės LR Aplinkos ministerijos ir VĮ Valstybinių miškų urėdijos organizuojama miško sodinimo šventė, įprasminanti bendrą visuomenės ir miškininkų rūpestį mišku ir palikimu ateities kartoms.  „Kviečiu visus gamtos ir miško mylėtojus surasti laiko ir pasodinti medelį. Mūsų šalyje auga gražūs miškai, kuriais didž...
Sveikata
Ilgai lauktas pavasaris vis dažniau džiugina mus šiluma ir kviečia mėgautis pirmaisiais saulės spinduliais, tačiau Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto doktorantė, Infekcinių ligų ir dermatovenerologijos klinikos gydytoja Inga Kisielienė perspėja, kad saulė gali būti ne tik maloni, bet ir kenksminga. Vienas svarbiausių odos priežiūros būdų yra apsauga nuo saulės, tačiau ar tikrai žinome, kaip saugotis? Atšilus orams, dermatologai vis garsiau kalb...
Laisvalaikis
Keptas ėriukas, kiaušiniais įdaryti tartai ar džiovintų vaisių pyragai – tai lietuviams vis dar neatrasti Velykų patiekalai, kuriais didžiuojasi įvairios Europos šalys. „Per Velykas dažnas lietuvis ruošia cepelinus, balandėlius, o desertui patiekia šakočius. Ir nors tai yra neatsiejama lietuviškosios virtuvės dalis, šiemet kviečiu pasižvalgyti po kitas Europos šalis ir atrasti kiek kitokią Velykų virtuvę“, – teigia šefas Gian Luca Demarco ir dalinasi įžval...
Lietuvoje
Tradicinis vasaros festivalis, rengiamas Thomo Manno kultūros centro, Nidoje vyksta jau daugiau nei du dešimtmečius. Kiekvienų metų programa formuojama pagal tam tikrą temą, iškeliančią aktualius visuomenei klausimus. Norėdamas skatinti jaunimo sąmoningumą bei dalyvavimą kultūriniame gyvenime, Thomo Manno kultūros centro kuratoriumas trečius metus iš eilės skelbia esė konkursą festivalio tema. Šiųmečio dvidešimt trečiojo Thomo Manno festivalio tema –  „Tėv...
Įvykiai
Klaipėdos rotušėje – Klaipėdos „Amber Queen“ komandos sportininkų vizitas. Lietuvos vyrų tinklinio čempionate aukso medalius iškovojusius uostamiesčio sportininkus pasveikino Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas ir Klaipėdos miesto savivaldybės Sporto ir kūno kultūros skyriaus vedėja Rasa Rumšienė. „Amber Queen“ tinklininkai Lietuvos čempionų titulą iškovojo finale nugalėję Kelmės ekipą. „Dabar kartelę užsikėlėte ypatingai aukštai. Nuo šiol kovoti...
Laisvalaikis
Draudimas nuo vasario 1 d. žvejoti lydekas, kuris yra nustatytas Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėmis, šiemet balandžio 20-ąją jau nebegalios, nes ši paskutinė draudimo diena yra šeštadienis. Taigi balandžio 20 d. jau galima žvejoti lydekas, taip pat žvejoti masalui naudojant žuvelę. Pagal minėtąsias taisykles balandžio 20-ąją turėtų įsigalioti žuvų apsaugai neršto metu skirti draudimai: draudimas žvejoti 400 m zonoje aplink Dabintos pusiasalį Kaun...
Įvykiai
Rugpjūčio 1 d. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų kieme jūsų laukia didingas ir unikalus renginys: neregėta muzikos, šokio ir vizualizacijų spektaklio Atgimstantis žmogus premjera. Pasirodymą nuspalvins ir nepaliks jūsų abejingais Renesanso epochos meno šedevrų 3D vaizdo projekcijos. „Projekto kūrybinė komanda, suburta iš Baroko operos orkestro muzikantų, klasikinio baleto šokėjų, profesionalių vaizdo projekcijų kūrėjų ir išmaniųjų technologi...
Įvykiai
2019 m. birželio 30 - liepos 7 dienomis geros muzikos ekspertai ,,Bardai LT” kvies susiburti jaunuosius dainų autorius.  Rūdiškėse, amatų mokykloje ,,Sodžiaus meistrai” vyks ,,Jaunųjų dainų autorių stovykla”, kurioje ištikimai, jau septynerius metus iš eilės savo meistriškumu ir patirtimi dalinasi kompozitoriai Andrius Kulikauskas bei Aras Žvirblys, aktoriai, bardai Giedrius Arbačiauskas ir Gediminas Storpirštis. Savaitę trunkančioje stovykloje – dainų aut...
Gamta
VĮ Valstybinių miškų urėdijos duomenimis, šiais metais iki balandžio 9 d. Lietuvos miškuose užregistruoti 27 miško gaisrai, apėmę bendrą 60 hektarų plotą. Miškininkai ragina gyventojus nedeginti pernykštės žolės. Tai kelia didžiulį pavojų aplinkai – augalams, gyvūnams, patiems žmonėms ir jų turtui. Ugnis nuo degančių pievų netrunka įsiplieksti ir miškuose.  Pasak miškininkų, viename degančio miško hektare žūva 6–7 mln. dirvožemyje gyvenančių mikroorganizmų...
Specialūs projektai