Išmatavome: kokiu greičiu per Palangą skrieja elektriniai riedžiai?

„V.P.“ nuotr.

Žilvinas Pekarskas GAZAS / MOKSLAS.IT 

Ką darytumėte pamatę dviračių taku kur nors didmiestyje skriejantį automobilį arba motociklą? Arba per centrinę miesto aikštę (tarkime, sostinės Katedros ar Kauno Rotušės), kurioje daugybė žmonių, 45 km/val. birbiantį mopedą? Kviestumėte policiją, kad sutramdytų kelių chuliganus, keliančius pavojų pėstiesiems. Juk aišku kaip du kart du, kad tokie dalykai nepateisinami?

Tačiau Palanga (iš dalies – ir kiti pajūrio kurortai) – atskira zona. Čia galioja kitokia tvarka.

Vadinamieji elektriniai paspirtukai ir riedžiai švilpia ne tik gatvėmis, bet ir dviračių takais. Ypač sudėtinga situacija pėsčiųjų pamėgtoje J.Basanavičiaus gatvėje, Meilės alėjoje ir ant Palangos tilto.

Taip, nors prieš tiltą stovi ženklas, draudžiantis važiuoti dviračiais, jūros tiltu darda kas tik nori – net ir didžiuliai elektriniai riedžiai, visai nepanašūs į dviračius.

Na, gerai, poilsiautojai, romiai vedantys dviračius per medinį tiltą, tikrai nekelia pavojaus. Bet „linksmuoliai“ su riedžiais, kurių nemaža dalis arba nepilnamečiai, netgi vaikai. O kai kurie vairuoja gardų cepeliną vienu kitu bokalu alaus užgėrę. Atmosfera tikrai ypatinga – netvarka kaip kokiuose Balkanuose ar Rusijos glūdumoje.

Palangoje vaikščioti pavojinga

Šią vasarą Palanga tapo tokių elektrinių transporto priemonių rojumi (arba pragaru) – tradicinių elektrinių paspirtukų, kuriais galima spirtis ir kojomis, ir naudoti elektrinę jėgainę. Ir labai netradicinių storaračių arba triračių transporto priemonių, kurios atrodo kaip motoroleriai arba riedžiai.

Akivaizdu (nereikia nė radaro), kad jos – labai greitos. Tačiau vairuotojai nedėvi šalmų ar kitų apsaugos detalių. Ir, akivaizdu, tik nedidelė jų dalis bando apvažiuoti pėsčiuosius jų neišgąsdindami.

Kai savo „Facebook“ paskyroje paskelbiau, kad atlikau Palangoje eksperimentą ir išmatavau, koks realus šių elektrinių monstriukų greitis, Indrė Trakimaitė, laikinoji Valstybinio turizmo departamento vadovė, iškart replikavo: „Šie paspirtukai yra dviratininkų ir pėsčiųjų siaubas“.

Kiti kolegos piktinosi, kad pėsčiųjų takuose vaikščioti pavojinga ir kad vadinti paspirtukais šias transporto priemones yra nusikaltimas.

Tai ką jos tuomet veikia ant tilto (skirto griežtai tik pėstiesiems), dviračių takuose, kuriais ramiai vėžlina užsisvajoję poilsiautojai (nes dviračių takai nuo pėsčiųjų tako atskirti tik simboline linija)? Kas Palangoje atsako už tvarką?

Atrodytų, nesudėtinga sukontroliuoti tokius išsišokėlius, kurie gąsdina ir netgi traiško žmones. 15min jau rašė apie tokių riedžių sužalotus pėsčiuosius Palangoje ir Nidoje. Bet, praėjusį savaitgalį dvi dienas stebėjęs veiksmą Palangos centre, galiu argumentuotai pareikšti: niekas nepasikeitė, chaosas tęsiasi, o Palangą valdo savo sąlygas primetę smulkieji verslininkai.

Miesto centre nesutikau nė vieno policininko, užtat žmonių – jūra, o tarp jų nardė elektriniai storaračiai riedžiai, vairuojami paties įvairiausio amžiaus poilsiautojų. Ir įvairiais greičiais.

Tiesa, Palangos policijos komisariato pareigūnai anksčiau LRT radijui teigė J.Basanavičiaus gatvėje išsinuomoję paspirtuką ir patikrinę, kokiu greičiu jis gali važiuoti. Nustatę, kad vadinamasis paspirtukas išvysto net 35 km/val. greitį, kitaip tariant, kad jis yra motoroleris, liepė įmonei užregistruoti jį pagal visus reikalavimus. Ir viskas?

Tiesa, Palangos policijos vadas Algirdas Budginas siūlė apskritai J.Basanavičiaus gatvėje uždrausti dviračių eismą, tuomet pėstieji būtų saugesni. Tačiau Palangos valdžia kol kas trypčioja vietoje ir situacijos nesugeba sukontroliuoti.

Reikalavimai paspirtukams suformuluoti 2017 m.

Reikalavimai labai aiškūs ir reglamentuoti. Jei elektrinis paspirtukas ar riedis važiuoja greičiau nei 25 km/val., jei jo variklio galia viršija 1 kW, tokia transporto priemonė laikytina mopedu. Ji negali važinėti dviračių takais ar šaligatviais (o juo labiau, Palangos tiltu), jos vairuotojas privalo būti vyresnis nei 15 metų ir turėti AM kategorijos vairuotojo pažymėjimą, ji turi praeiti techninę apžiūrą ir t.t. Apie tai 15min/Gazas rašė dar prieš metus.

Juk Susisiekimo ministerija išleido aiškią atmintinę, pagal kurią dviratės transporto priemonės suskirstytos į paprastą dviratį, elektrinį dviratį ir mopedą, priklausomai nuo maksimaliai išvystomo greičio ir galios.

Tai kodėl pilna Palanga elektrinių riedžių, klaidingai paspirtukais vadinamų, kurie neturi registracijos numerių ir kurie grubiai pažeidžia KET? Kuriuos vairuoja ir jaunesni nei 15 metų asmenys, neturintys vairuotojo pažymėjimo?

Į šį klausimą, tikėkimės, dar šią savaitę atsakys Palangos valdžia – klausimus išsiuntėme pirmadienį anksti ryte. O patys, kad jau visiems būtų iki galo aišku, nusprendėme dar kartą patikrinti, kas važinėja Palangos dviračių takais ir tiltu: paspirtukai ar elektriniai mopedai-riedžiai. O gal tas policijos įvardytas patikrinimas buvo tik atsitiktinumas?

15min/Gazo eksperimentas: kokiu greičiu važiuoja riedis?

Atrodytų, viskas labai paprasta. Išsinuomojai riedį, įsijungei GPS ar netgi gudresnę greičio matavimo įrangą, ir išmatavai realų greitį. Čia juk nereikia jokios išmanios policijos „Audi“ su lazeriais – pakanka ir paprasto „feno“.

Mes naudojomės „Endomondo“ programėle, kurią puikiai žino dviratininkai ir bėgikai. Ji parodo ir vieno kilometro įveikimo greitį, ir visos trasos vidutinį greitį ir, svarbiausia, pasiektą maksimalų greitį.

Iš pradžių bandžiau važiuoti Meilės alėja, dviračių taku. Tačiau, kaip matote, joje bandyti riedžius ir apskritai važinėti netgi paprastais dviračiais nėra saugu – pilna pėsčiųjų.

Tuomet pasirinkau vieną Palangos gatvių – kad nekelčiau pavojaus pėstiesiems. Riedį išsinuomojau netoli Palangos parko – pirmame pasitaikiusiame nuomos punkte.

Nuomoja ir vaikams

Beje, nuomotojas sakė, kad šiuo riedžiu gali važiuoti ir vaikai – dokumentas reikalingas tik registracijai. Todėl įsijungiau programėlę, norėdamas įrodyti, kad Palangoje vyrauja chaosas, ir pirmyn.

Riedis nebenaujas. Bet traukia gerai. Tiesa, stabdant visas dreba. Turi tris pavaras. Jei moki jas perjungti, teoriškai gali pasiekti 45 km/val. greitį. Bent jau tokią informaciją radau „AliExpress“ puslapyje, nes lietuviškose svetainėse (turbūt ne be priežasties), nėra duomenų apie tokių riedžių maksimalų greitį.

Turėkite omeny, kad sveriu 100 kg, taigi riedžiui teko šiek tiek pavargti įsibėgėjant. Kokį maksimalų greitį išvysčiau, sužinosite peržiūrėję šį reportažą. Silpnesnių nervų skaitytojams, besiruošiantiems pasivaikščioti Palangos pėsčiųjų takais, rekomenduoju saugiai atsisėsti. Ir, dėl viso pikto, apsidrausti nuo nelaimingų atsitikimų.

Nes atsakingos Lietuvos institucijos dar ilgai suks galvą, kaip suvaldyti šį chaosą, kurį kelia akivaizdžiai neatitinkantys reikalavimų elektriniai mopedai, o Palangos valdžia ramiai lauks kito sezono, nes šis jau eina į pabaigą.

Facebook nuotr./Klasifika

15min.lt

Keliųeismotaisykliųpažeidėjas Keliųeismotaisyklės(KET) Palanga Paspirtukas Eismas
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
108 peržiūros kovo mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Kriminalai
2019-03-16, 12:55 val., prekybos centre Taikos pr. Klaipėdoje pastebėta, kad, išplėšus mokamo tualeto pinigų saugyklą, buvo pavogti pinigai. Padaryta žala tikslinama.  2019-03-16, apie 14:40 val., Klaipėdos apskr. VPK patalpose atliekant pristatytojo, gim. 1993 m., apžiūrą, jo rankinėje rastas folijos lankstinukas su dviem rudos spalvos neaiškios kilmės  galimai narkotinės medžiagos gabaliukais. Vyras sulaikytas ir uždarytas į areštinę.  2019-03-16, apie 8...
Laisvalaikiui
Mes siūlome jums tam tikrą išbandymą, kuriam reikia pastabumo. Priimsite iššūkį? Šiame paveikslėlyje pasislėpė 10 žmonių. Raskite juos! Mes pridursime, jog vienas žmogus nėra aiškiai matomas, todėl, jei radote devynis žmones, tai jau yra geras rezultatas. Atsakymas
Įvykiai
Nuo 2019 m. rugsėjo 1 d. Klaipėdoje pradeda veikti Jūrų kadetų mokykla. Registracija į Mokyklą jau prasidėjo. Registruotis reikia informacinėje priėmimo į mokyklas sistemoje, prisijungus prie Klaipėdos miesto savivaldybės interneto svetainės (www.klaipeda.lt) paskyros „Priėmimas į mokyklas“. 2019–2020 mokslo metais mokytis Mokyklos 5–8 klasėse kviečiami mokiniai (berniukai ir mergaitės) iš visos Klaipėdos miesto savivaldybės teritorijos bei regioninėse sav...
Įvykiai
Kiekvienas, kuris nori išbandyti save gatvės muzikanto rolėje bei dalintis savo talentu ir kūryba su aplinkiniais, turėtų suklusti – kovo 15 dieną, penktadienį, prasideda dalyvių registracija į „Gatvės muzikos dienąׅ“. Kasmet prasidėjus pavasariui, laukiama ne tik šilumos, bet ir naujų muzikos garsų, kurie palaipsniui pripildo miestų erdves ir džiugina vaikštinėjančius miestų gyventojus bei svečius. GMD idėjos autorius, dainininkas Andrius Mamontovas ne ka...
Laisvalaikis
Kovo 17 d. 13 val. Žvejų rūmuose laimingieji, kuriems pavyks nusipirkti bilietų, išvys ilgai lauktąją Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro „Makaronų operą“ iš kompozitoriaus Antano Kučinsko operų trilogijos apie amžinai alkanas peles. Kai ši opera 2014-aisiais sudrebino ramų Klaipėdos teatrinį gyvenimą, po premjeros maži ir dideli spektaklio kūrėjams plojo stovėdami ir ilgai nenorėjo skirstytis. Juos tiesiog sužavėjo Padažų…, atsiprašome, Pažadų konkursa...
Verslas
Verslo situacija Vilniuje – viena geriausių Lietuvoje. Įmonių skaičius Vilniaus apskrities savivaldybėse auga, o visos aštuonios regiono savivaldybės pagal verslo aplinkos palankumą yra tarp 20-ies geriausiųjų šalyje. 2018 metais, kaip ir 2017 m., Vilniaus miesto savivaldybė yra antra pagal palankumą verslui šalyje. Vilniaus rajonui atiteko 7 vieta, Elektrėnai, Širvintos ir Šalčininkai atsidūrė atitinkamai 8, 9 ir 10 vietose, Trakai ir Ukmergė – 12 ir 13,...
Įvykiai
Klaipėda kartu su visa Lietuva minės 29-ąsias Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo metines –1990 m. kovo 11 d. Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo priimto Nepriklausomybės Atkūrimo Akto sukaktį. Šiai itin svarbiai Lietuvos valstybei datai paminėti skiriamas visas pluoštas tradicinių ir naujų šventinių renginių. Kovo 8 d. Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje (Didžioji Vandens g. 2) atidaroma  pulkininko leitenanto, žymaus prieškario fotomenininko Otono...
Laisvalaikis
Prisiimate atsakomybę ar jos vengiate? Ar esate pilietiški? Patriotiškumas lygu –pilietiškumui? Pirmą kartą Lietuvos istorijoje sukurtas unikalus pilietiškumo testas kviečia pamatuoti, ar pakankamai prisidedate prie savo šalies ir aplinkos gerovės. Testo kūrėjai, Nacionalinių jaunimo pilietiškumo apdovanojimų „Tėvyne mūsų“ organizatoriai teigia, kad testo rezultatai nustebins net tuos, kurie iš pradžių save laikė pilietiškais. Žymių žmonių filosofija parem...
Įvykiai
Šiandien Klaipėdos apskrities policininkai artėjančią Kovo 11-ąją tradiciškai paminėjo Vyriausiajame policijos komisariate kasmet šia proga organizuojamu Protų mūšiu. Net dešimt komandų rungėsi žiniomis, loginiu mąstymu, Lietuvos, pasaulio istorijos ir kultūros išmanymu, šmaikštumu. Kovo 11-osios proga sugiedotas Lietuvos Respublikos himnas, policijos pareigūnai ir darbuotojai apdovanoti už pavyzdingą ir nepriekaištingą tarnybą, keturios jaunos policininkė...