Patarimai, kaip apsaugoti vyresnio amžiaus tėvus nuo telefoninių sukčių

© DELFI / Valdas Kopūstas

Atskleisime labiausiai paplitusias apgaulės schemas ir patars kokius nurodymus suteikti vyresnio amžiaus artimiesiems. 

 © DELFI / Valdas Kopūstas

Kokias schemas dažniausiai naudoja sukčiai:

1. Skambutis iš banko

Sakykime, kad jums artimas žmogus telefonu, tariamai iš banko sulaukia skambučio (iš tikrųjų skambina telefoninis sukčius). Pašnekovas, prisistato esąs banko darbuotojas ir siekdamas apgauti žmogų sako, kad gautas didelis mokėjimas ar iš kortelės bandyta paimti pinigų, kad užblokuota paskyra arba kažką panašaus. Norint apsaugoti sąskaita, apgavikas prašo padiktuoti kortelės duomenis ar elektroninės bankininkystės prisijungimą.

Dėka šios informacijos, sukčiai pateks į mobilųjį banką ir nuims visus pinigus iš sąskaitos arba atliks mokėjimus kortele už pirkinius internete.

 2. SMS iš banko

Dažniausiai gauta apgaulinga SMS iš banko praneša, kad kortelė yra užblokuota, vartotojui siūloma skambinti nurodytu numeriu arba spustelėti nurodytą nuorodą.

Pirmuoju atveju, jei bandysite skambinti nurodytu numeriu, pašnekovas (telefoninis sukčius) bandys gauti kortelės duomenis arba kodus. Antruoju atveju, jei spustelėsite atsiųstą nuorodą – telefonas bus užkrėstas kenksminga programa, kuri nukopijuos duomenis, reikalingus lėšų išėmimui.

3. Didelis laimėjimas

Yra keletas būdų, kaip veikia ši schema:

Jums išsiunčiama informacija apie laimėjimą. Norint jį atsiimti, nurodoma, kad reikia sumokėti mokestį, komisinius ar kažką panašaus. Jūs esate kviečiamas dalyvauti viktorinoje, kur yra siūlomas didelis laimėjimas.

Jūs matote klausimus, kurie yra paprasti, rankos pačios tiesiasi išsiųsti atsakymą. Bet už kiekvieną SMS iš jūsų bus nuskaičiuota tam tikra pinigų suma.

4. Pasiūlymas pirkti ypatingą produktą

Žmogui skambinama ir siūloma pirkti „tik šiandien ir tik dabar“ labai ypatingą ir būtiną produktą. Paprastai tai yra medicinos prietaisas ar maisto papildas, kurio pagalba žadama įveikti dažniausiai pasitaikančias ligas. Senyvo amžiaus žmogus paprastai turi bent vieną iš apgaviko išvardintų ligų.

Apgavikas gali apsimesti esąs medicinos darbuotojas. Jis sutirštins spalvas ir pasakos pašnekovui kaip toliau gali prastėti sveikata, jei jis nevartos jo siūlomų papildų. Reikia išlikti labai tvirtam, kad galėtumėt atsispirti tokiam apgaulingam spaudimui įsigyti prekę.

5. Artimuosius ištiko nelaimė

Čia vėl yra keletas schemų:

Tėvams skambina sukčius ir apsimeta jų tariamu sūnumi ar anūku ir sako, kad papuolė į bėdą, dažniausiai tai būna eismo įvykis ir pranešama, kad jo metu partrenktas žmogus. Ir dabar nukentėjusysis iš jo reikalauja piniginės kompensacijos, kad būtų išvengta bausmės. Paprastai apgavikas pradeda pokalbį žodžiais: „Mama ar tėti, tai aš“, o pasitikintis tėvas pats jį pavadina vardu. Tolesnis pokalbis dėl pinigų yra techninis dalykas.Pinigus gali paprašyti pervesti į sąskaitą, tačiau tikėtina, kad juos pasiims atsiųstas žmogus, kad būtų sunkiau susekti sistemos dalyvius.

Sukčius prisistato esąs policininkas, toliau veiksmas vyksta kaip ir ankstesniame aprašyme.

Tėvas gauna SMS su prašymu nedelsiant pervesti pinigus į tam tikrą sąskaitą. Susirūpinęs artimasis atlieka pavedimą.

6. Netikras prekių užsakymas

Į telefoną ateina SMS žinutė, kad užsakymas suformuotas ir bus pristatytas po tam tikro laiko, bet dabar jūs turite už jį sumokėti. Vėliau „parduotuvės atstovas“ paskambins ir kai jūs pasakysite, kad nieko neužsisakėte, apgavikas apeliuos į jūsų sąžinę, sakydamas, kad suruošė prekes ir jūs turite už tai sumokėti.

7. Klaidingas mokėjimas

Sukčius susisiekia su jumis ir sako, kad jis klaidingai pervedė pinigus į jūsų sąskaitą. Prieš tai jis gali atsiųsti SMS su standartiniu tekstu: „Į jūsų sąskaitą pervesta ...“. Sukčius atsiprašo ir prašo pervesti tą pačią sumą į jo sąskaitą. Problema ta, kad SMS apie lėšų pervedimą yra apgaulė, o jūs patikite ja ir pervedate pinigus apgavikui.

Kuo galėtų padėti vaikai pagyvenusiems tėvams?

1. Papasakokite tėvams apie visas sukčiavimo schemas

Kai kurie dalykai gali pasirodyti aiškiai suprantami jums, bet ne seniems žmonėms. Vyresnio amžiaus žmonės gali būti negirdėję vienos ar kitos informacijos. Ir jei jūs kasdien skaitote straipsnius internete apie apgautus pensininkus, tai žinokite, kad tėvai gali susidurti su šia akistata pirmą kartą tuomet, kai jie patys taps aukomis. Todėl kantriai paaiškinkite, kaip veikia sukčiai ir ko jie tikisi.

2. Paprašykite, kad niekam nepervestų pinigų, prieš tai nepasitarę su jumis

Paaiškinkite, kad tai nėra susiję su nepasitikėjimu ar abejonėmis, jog tėvai nesugeba priimti sprendimų. Pasakykite, kad jūs nerimaujate ir nenorite, kad jie taptų sukčių aukomis.

Sudarykite sąrašą žmonių, su kuriais jie galėtų susisiekti tuo atveju, jei jūs būsite nepasiekiami.

3. Papasakokite kaip jie gali paprašyti pagalbos

Vaikams, anūkams kartais gali prireikti finansinės pagalbos. Geriausia, kad tėvai perskambintų prašomam asmeniui ir įsitikintų ar tai jo artimasis.

Tačiau atvejai būna skirtingi, ir jūs galite likti be pinigų ir be telefono. Todėl aptarkite (o geriau užsirašykite), kad SMS arba telefoninio pokalbio metu prašant pervesti pinigus iš nežinomo numerio, tarpusavyje jūs naudosite slaptažodį, skirtą identifikacijai. Geriausia, jei jis tinka jūsų kalbos stiliui.

Viena moteris nepateko į sukčių pinkles, nes SMS žinutėje buvo parašyta: „Mama, atsiųsk, prašau, pinigėlių“. Ji paaiškino, kad jos dukra būtų parašiusi: „Mama, išskrido drugeliai“. Taigi taip ji suprato, kad tai buvo apgaulė.

Kalbant apie rašymo stilių „Mama, aš partrenkiau žmogų, man reikia pinigų“, tokiose situacijose daugeliui sveikas protas išsijungia. Pagalvokite, kokie argumentai šiuo klausimu suveiktų būtent su jūsų tėvais.

Mano močiutė panašioje situacijoje išliko rami, nes žinojo, kad niekas nenorėtų jos jaudinti, taigi ji būtų paskutinė, kuri sužinotų apie šią situaciją. Žinoma, ji niekam pinigų nepervedė.

4. Paaiškinkite, kad svarbu niekam neatskleisti asmeninės informacijos SMS žinute

Paaiškinkite, uždrauskite skelbti asmeninę informaciją. Sutirštinkite spalvas, atsakykite į milijonus tėvų klausimų, bet jūsų tikslas yra bet kokia kaina informuoti, kad išsiųsta SMS su keliais kodo skaitmenimis, gali žmogų palikti be pinigų. Todėl jie negali niekam jo pasakyti.

Be to, turėtumėt įspėti banką, jei nieko neperkate internetu ar nemokate už prekes, o gaunate SMS apie atliktą mokėjim. Tai gali būti bandymas įsilaužti į sąskaitą.

Tad tėvai turėtų pasakyti apie visus tokius atvejus.

5. Papasakokite apie kortelės blokavimo procesą

Paaiškinkite, kad kortelės blokavimas nėra toks baisus procesas ir kad pinigai, greičiausiai, neištirps ore, juos bus galima paimti iš sąskaitos.

Jei kortelė iš tikrųjų užblokuota, kaip parašyta SMS žinutėje, tada galite skambinti į banką, bet tik numeriu, kuris nurodytas svetainėje ar pačioje kortelėje. O štai numerį, kurį gavote pranešime, geriau įgnoruoti.

6. Pasisaugokite nuo pirkimo telefonu

Pardavėjai-sukčiai kalbasi su nukentėjusiuoju, tarsi jie gautų naudos iš siūlomos prekės. Tai tik iliuzija.

Jei kas nors skambins su pirkimo pasiūlymu, jo tikslas bus gauti pinigų.

Mažai tikėtina, kad pardavėjui liko „tik dvi“ siūlomos prekės. Jis tiesiog siekia įtikinti žmones.

Atskirai paaiškinkite, kad jam neskambins gydytojas, kuris surado vaistą nuo visų ligų, arba socialinis darbuotojas, kuris ketina už nedidelį mokestį asmeniškai jam atnešti pensijos pinigus į namus.

Čia galite pakalbėti apie laimėjimus: nemokamas sūris tik pelėkautuose.

7. Pasakykite apie nuorodų paspaudimo pavojų

Nuorodos, gautos SMS žinute siūlo laimėjimus, tačiau jums nereikia jų spausti. Atrodo, kad kiekvienas tai žino, bet vyresnio amžiaus tėvai gali to nežinoti.

Jei jūsų tėvai turi išmaniuosius telefonus, pasirūpinkite, kad juose būtų antivirusinė programa. Tai nesuteiks jokių garantijų, tačiau neutralizuos net paprasčiausias grėsmes, taigi vienu galvos skausmu bus mažiau.

8. Perspėkite, kad su nepažįstamais tėvai išliktų budrūs

Sukčius „atsitiktinai pervedęs“ į kažkieno sąskaitą pinigus, paprastai laukia žmogaus reakcijos. Sąžiningam žmogui nereikia svetimų pinigų, todėl jis noriai grąžins lėšas.

Pasakykite pagyvenusiems giminaičiams, kad siuntėjas gali pats atšaukti neteisingą mokestį, jei žinoma toks mokėjimas buvo atliktas.

9. Perspėkite apie kodų įvedimo pavojų

Įvedę kodą arba išsiuntę pranešimą trumpuoju numeriu, dažnai galite netekti didelės pinigų sumos. Todėl turite būti atsargūs. Jei tėvai nėra tikri, ką jie daro, tegu palaukia jūsų.

10. Apeliuokite į intuiciją ir sveiką protą

Tėvai gyveno ilgą gyvenimą ir įgijo daug patirties. Taigi, jei jiems telefoninio pokalbio metu kyla abejonių, greičiausiai jos yra pateisinamos. Nerimą turėtų sukelti pašnekovo kalbos pasikartojimas, reikalavimas greitai priimti sprendimą, bet koks piniginių klausimo paminėjimas, tonas, kuriuo dažniausiai nekalbama su svetimais.

Nepasitikėti ir klysti piniginiuose klausimuose yra geriau, nei pasitikėti ir suklysti.

sugedo.lt

Patarimai apsauga vyresnioamžiaustėvai telefoniniaisukčiai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Išbandykite savo jėgas Nacionaliniame ekonomikos egzamine. Tai unikali iniciatyva skirta kiekvienam, norinčiam pagauti ekonomikos ritmą, pasitikrinti ekonomikos žinias ir geriau ją suprasti. Antrą kartą organizuojamas Nacionalinis ekonomikos egzaminas provokuoja mąstyti ir kviečia pastebėti, kiek daug ekonomikos yra mūsų kasdienybėje. Nacionalinis ekonomikos egzaminas vyks kovo 27 dieną, nuo 10 iki 19 valandos. Laikymas vyks internete – www.ekonomikosegzam...
Įvykiai
„GetJet Airlines“ aviakompanija naują skrydžių sezoną pasitinka gerokai atsinaujinusi. Bendrovė ir toliau pildo savo orlaivių parką, tad vasaros skrydžių sezoną pasitiks turėdama 15 lėktuvų. Be to, pasirašius ilgalaikę bendradarbiavimo sutartį su didžiausiais Lietuvos turo operatoriais ir pradėjus vykdyti užsakomuosius skrydžius, įmonės matomumas tapo itin svarbiu, tad „GetJet Airlines“ pristato atnaujintą savo logotipą, kuriuo jau pradėjo žymėti savo orla...
Testas!
Šiame paveikslėlyje paslėptos trys boružės ir trys vaiko veidai. Jūsų užduotis  juos rasti per 1 minutę. Atsakymą rasite apačioje. Mes paruošėme jums keletą išbandymų, keleta klasikinių užduočių. Kai kurioms iš jų reikės tik dėmesio, kitoms - dėmesingumo ir ar loginio mąstymo. Imsitės iššūkio?  Mūsų dėmesio testai pateikiami nuotraukose ir susideda iš skirtingų tipų užduočių: rasti klaidą, rasti skirtumus ir padaryti logiškas išvadas. Testo atsakymas
Įvykiai
Savaitgalį šalies parduotuvėse vykusi „Maisto banko” akcija pasižymėjo aktyviu aukojimu. Per dvi dienas nepasiturinčiųjų maitinimui savanoriai surinko 479 tūkst. eurų vertės maisto. „Toks rezultatas pranoksta pavasarių „Maisto banko“ akcijų rezultatus“, - džiaugiasi laikinoji „Maisto banko“ vadovė Kristina Tylaitė. 74 miestuose paaukoti maisto skurstantiesiems prašė savanoriai surinko 415 tūkst. įvairių ilgai negendančių maisto.“ „Maisto banko“ akcijos sav...
Laisvalaikis
Kelionių organizatoriai pastebi, jog būtent pavasaris yra antras populiariausias atostogų laikas, kuris poilsiautojų srautais nusileidžia tik vasarai. Ir tai ne nuostabu, mat pavasarį užsienio kurortuose galima pasimėgauti ne tik vasariška šiluma, bet ir poilsiu su visa šeima, kuomet mokyklinio amžiaus vaikai turi visą savaitę, laisvą nuo pamokų. Pasidovanoję išvyką į vieną populiariausių užsienio kurortų, įpusėjus balandžiui, galite nušauti du zuikius vie...
Įvykiai
juokdary išminčiaus širdim – uždangą nakties pakėlęs surinkęs karalių ašaras bėgantį laiką ir gėlą – nusimesk savo rūbą dulkėtą ir pabūk dar laimingas akimirksnį vėlų – kai visi užmiršo tave senojo teatro tyloj pasilikusį...   dar pabūk juokdary – dar iš laimės virpėdamas šok savo šokį – netikros mėnesienos šviesoj netikrų karalysčių karaliams...   Šį eilėraštį Birutė Mar parrašė lygiai prieš dvidešimt metų Teatro dienos proga. Birutė Mar – šiuo pavard...
Laisvalaikis
Muzikos gerbėjai trečiadienį vakare koncertų salėje „Compensa" Vilniuje mėgavosi „Prime Orchestra" surengtu simfoniniu šou „Pasauliniai hitai". Žiūrovai savo mėgstamus hitus išgirdo skambant visiškai kitaip nei yra įpratę - šiuolaikinė muzika susiliejo su klasika, o pasirodymą papuošė specialieji efektai. Šiuo metu „Prime Orchestra" intensyviai koncertuoja įvairiose šalyse. Vakar Vilniuje pasirodę muzikantai mūsų šalyje surengs ir antrą pasirodymą, kuris š...
Įvykiai
Kovo 20 ir 28 dienomis Klaipėdos apskrities viešojoje I. Simonaitytės bibliotekoje pirmą kartą organizuojamas I. Simonaitytės vardo moksleivių meninio skaitymo konkursas. I. Simonaitytė (1897-1978 m.) - garsi Klaipėdos krašto rašytoja, autobiografinių apysakų ir romanų kūrėja. Rašytojos literatūrinis palikimas priartina praeitį, praturtina ateitį, įkvepia mus didžiuotis savo kraštu. Ievos Simonaitytės vardo konkursas skirtas mokiniams nuo pirmos iki dvylik...
Kultūra
Dailininkas Artūras Šimonis sukūrė scenografiją bei kostiumus pirmajai lietuviškai vaikiškų operų trilogijai sukurtai Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre – „Bulvinė pasaka“ (2007 m.), „Makaronų opera“ (2014 m.) ir „Žvaigždžių opera“ (2018 m.). Teatrui save pašventęs dailininkas pasakoja, kad jo darbe svarbiausia numatyti žiūrovų reakciją, o smagiausia būna sulaukti jų atsiliepimų. Tačiau žvalgytis atgalios jis nėra linkęs.    Kokios vizualinės kalbo...