Norite ugdyti vaiko kūrybiškumą? Leiskite jam nuobodžiauti

Kristina Razminiene su dukra Julija

Kūrybiškumas – šiuolaikiniame pasaulyje bene labiausiai vertinama savybė. Kai naujausiomis technologijomis moka naudotis kone kiekvienas, o daugelis darbo procesų vis sparčiau robotizuojami, kūrybiniai gebėjimai ir originalios idėjos tampa kaip niekada vertingi.

Tinklaraščio „Vaikų reikalai“ autorė Kristina Razminienė mano, kad būtent dėl to svarbu vaiko kūrybiškumą pradėti lavinti nuo pat mažens. Kaip tai daryti, kodėl vaikui nebūtina turėti daug žaislų, o svarbiau suteikti laisvę kurti bei kokią reikšmę kūrybiškumas turės ateityje – į šiuos bei kitus klausimus, atsako tinklaraštininkė ir keturmetės Julijos mama K. Razminienė.

Namai – beveik be žaislų

Daugelio namuose vaiko kambarys yra perkrautas įvairiausiais žaislais – šviečiančiais, judančiais, kalbančiais ir atliekančiais daugybę kitų funkcijų. Tačiau tokių žaislų apsuptyje dažnai nelieka vietos vaiko kūrybiškumui pasireikšti. Neseniai pati K. Razminienė nusprendė gerokai sumažinti dukros žaislų skaičių.

„Ilgainiui supratau, kad patekome į užburtą ratą – kuo daugiau žaislų turime, tuo daugiau jų reikia ir tuo greičiau viskas atsibosta. Vaiko kambarys buvo virtęs amžinu chaosu, kuriame nieko neįmanoma rasti. Pastebimai sumažinus žaislų kiekį – palikome po vieną lėlę, mašinėlę, kamuolį ir kelis minkštus žaislus – dukra pradėjo daugiau laiko skirti tokiems kūrybiniams užsiėmimams, kaip piešimas, karpymas ir lipdymas“, - sako K. Razminienė.

Ji ragina nebijoti leisti vaikui ir panuobodžiauti, mat tuomet jis į situaciją pažvelgs kūrybiškai ir pats suras sau įdomios veiklos: „Pastaruoju metu mes su vyru savo dukrai nebeperkame įprastų žaislų – tik priemones kūrybai. Taip skatiname ją pačią sugalvoti, ką nori veikti ir kaip save išreikšti. Džiaugiamės, kad tai veikia: Julija labai pamėgo piešimą, tad ji piešia daug ir visur, kur tik bebūtų – ne tik namuose, bet ir svečiuose, kavinėse ar net parduotuvėje“.

Leiskite vaikui išsitepti

Tam, kad vaikas galėtų atsiskleisti, jam reikia ne tik laiko kūrybiniams užsiėmimams, bet ir tam tinkamos vietos bei priemonių. K. Razminienė pataria leisti vaikui išsitepti: „Augdamas ir kurdamas mažylis neturi bijoti, jog bus baramas, jei dažais aplies marškinėlius ar su flomasteriu nubrėš liniją ant stalo. Mes tyčia dukros kambarį įrengėme nebrangiais baldais, kad nereiktų sielotis, jog jie nukentės nuo piešimo ar lipdymo priemonių. Su specialiais nuplaunamais flomasteriais netgi leidžiame piešti ant sienos! Vaikas turi jausti, kad jį palaikote ir leidžiate eksperimentuoti, pažinti pasaulį jam tinkančiomis formomis“.

„Vaikų reikalai“ tinklaraščio autorė pataria visada šalia turėti įvairių priemonių kūrybai: popieriaus lapų, dažų, plastilino ar modilino, spalvotų pieštukų ir kitų piešimo reikmenų. Pati ji šiuos daiktus ima ir į keliones atostogų metu, mat tai atitraukia vaiko dėmesį nuo planšetės ar telefono, kurių naudojimą jie su vyru stengiasi riboti. Be to, kūrybai puikiai tinka ir įvairios detalės iš gamtos: pagaliukai, kankorėžiai, akmenukai, kriauklės, medžių ar gėlių lapai. Juos naudojant kartu su plastilinu ar klijuojant ant popieriaus, gali gimti puikūs kūriniai ir netikėti sprendimai“.

Bendrovės „Lidl Lietuva“ pardavimų skatinimo departamento vadovė Ilona Čiužienė antrina sakydama, kad prekybos tinklas, atsižvelgdamas į augančią kūrybiškumo visuomenėje vertę, taip pat skiria didelį dėmesį šiam vaikų įgūdžiui ugdyti.

„Siekdami padėti tėvams atitraukti mažuosius nuo mėlynųjų ekranų ir skatinti jų kūrybiškumą, o vaikams žinių šventę sieti su teigiamomis emocijomis – šiemet į mokyklai skirtų prekių asortimentą įtraukėme reikšmingą dalį vaikams skirtų kūrybinių priemonių, tokių kaip teptukų ir pieštukų rinkiniai, akriliniai ar pirštais piešti skirti dažai, drobės tapymui. Lipdymas, piešimas, spalvinimas – tokios veiklos žadina vaizduotę ir atpalaiduoja, o jei dar įsitraukia visa šeima – bendra veikla suartina ir suteikia gerų emocijų“, - įsitikinusi I. Čiužienė.

Kurkite drauge

K. Razminienė taip pat sutinka, kad tėvams naudinga kurti kartu su vaiku. Tai puikus būdas pažinti savo vaiką, sustiprinti tarpusavio ryšį, ugdyti jo gebėjimus. Žinoma, ji neneigia, kad užsiimant kūrybiniais žaidimais pasitaiko ir nesutarimų.

„Nors stengiamės dukros per daug neriboti, vaikai visada nori daugiau, nei galima. Tokiu atveju reikia su mažamečiu pasikalbėti ir paaiškinti jam, kodėl vieno ar kito dalyko daryti nederėtų, kokios yra galimos jo veiksmų pasekmės ir kaip tai paveiks šeimos nuotaiką. Tuomet pasiūlome alternatyvą ir kartu ieškome kompromiso. Tarkime, jei dukra nori klijuoti karpinius ant sienos, to neleidžiame, tačiau pasiūlome juos klijuoti ant didelio lapo, kurį leisime prikabinti prie sienos, taip, kad ji nebūtų sugadinta“.

Leiskite jiems kurti savitą pasaulį

Vis tik, viena dažniausių tėvelių daromų klaidų – griežtų taisyklių, stabdančių vaiko kūrybinius procesus ir jų eigą, nustatymas. Anot K. Razminienės, vaikams nereikia nurodinėti, mažieji patys turi atrasti savo būdą, kaip nupiešti, pastatyti ar nulipdyti.

„Užsiimdama su dukra, stengiuosi žaisti pagal jos taisykles – piešti taip, kaip piešia ji, o ne mokyti ją piešti taip, kaip reikia, ar yra „priimta“. Jeigu jos piešiniuose žmonių galvos yra didesnės už kūnus, nekritikuoju ir neaiškinu jai, jog tai neteisinga, o leidžiu dalykus vaizduoti tokius, kokie jie atrodo vaikui, nepiršdama savo nuomonės. Tik taip ji nebijos reikšti savęs, ugdys savo kūrybingumą ir atras savitą stilių“.

Veskitės kartu į kultūrinius renginius

K. Razminienė neabejoja, kad visi vaikai jau gimsta kūrybingi, o kūrybiškumo puoselėjimas ir išsaugojimas labiausiai priklauso nuo vaiko auklėjimo: „Mano nuomone, kūrybiškumo lavinimas yra viena svarbiausių tėvų pareigų. Mes turime kiek įmanoma daugiau parodyti vaikams, supažindinti juos su menu ir muzika, suteikti galimybių kūrybai ir investuoti į jų kūrybinį raštingumą. Visuomet stengiuosi dukrą nusivesti į parodas, koncertus, išmokyti groti įvairiais muzikos instrumentais, kalbėtis apie tai, kaip ją paveikia vieni ar kiti dalykai, ką ji nori išreikšti savo piešiniais ar karpiniais“.

Besikeičiant darbo rinkai ir stiprėjant robotizacijos procesams, jau dabar jaučiamas vis didesnis kūrybiškai gebančių mąstyti žmonių poreikis. Pasak K. Razminienės, ši tendencija ateityje turėtų tik ryškėti, tad kūrybiškas mąstymas taps svarbia savybe, kuri ilgainiui bus vis labiau vertinama ir padės susirasti darbą ar net išsirinkti gyvenimo kelią. Kai vis daugiau procesų yra automatizuojama, žmogaus kūrybiškumas išlieka tai, ko technologijos nepakeis.

Tuo tarpu prekybos tinkle „Lidl“ jau pasirodė mokyklai skirtų prekių asortimentas, leidžiantis ne tik iš anksto suruošti mokinio krepšelį ir įsigyti viską vienoje vietoje už prieinamą kainą, bet ir rasti mažiesiems kūrėjams skirtų priemonių, leidžiančių išlaisvinti vaikų kūrybinį potencialą.

vaikokūrybiškumas vaikas nuobodžiavimas
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
21 peržiūra lapkričio mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Konkursas
Norime Jums padovanoti 2 bilietus į Džordana Butkutė koncertą Palangoje, gruodžio 22 d.  Ką reikia padaryti norint laimėti? Aplankyti mus facebook'e  Palangos miesto laikraštis "Vakarinė Palanga"  Surasti renginį  Kalėdos su Džordana // Palanga ✅BŪTINAI įvykdyti visas 3 sąlygas!✅Paspausti LIKE po renginiu ir SHARE su draugais ;)✅PARAŠYTI mėgstamiausią Džordanos dainą✅PAŽYMĖTI su kuo norite eiti į koncertąDu nugalėtojus paskelbsime kitą ketvirtadienį.
Sportas
Jau lapkričio 18 dieną Kauno rajone startuos Lietuvos 3x3 krepšinio „Hoptrans Winter Open“ čempionatas. Garliavos sporto centre susirinks ne tik pajėgiausios Lietuvos 3x3 krepšinio komandos, bet ir svečiai iš užsienio bei vieni geriausių pasaulio dėjimų į krepšį meistrų. Pirmajame iš penkių „Hoptrans Winter Open“ etapų daugiausiai savo atstovų turės Lietuva. Garliavoje kausis 10 Lietuvos komandų (Panevėžio „Frosch“, Šakių „Gulbelė“, Trakų „Gealan Baltic“,...
Kultūra
Prieš dvidešimt metų, tuometinio Lietuvos liaudies kultūros centro iniciatyva (dabar Lietuvos nacionalinio kultūros centro), pritariant Lietuvos chorų sąjungai ir aukštųjų mokyklų chorų vadovams, buvo surengtas pirmasis Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų chorų festivalis Vilniuje. Festivalio sumanytojas ir įkūrėjas Saulius Liausa (dabartinis Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktorius), tuomet sakė, kad studentų chorai yra bene patys pajėgiausi mėgėj...
Įvykiai
Šiuo metu kas dešimtas Lietuvos gyventojas dirba savarankiškai, t.y. ne pagal darbo sutartį. Vienas didžiausių tokio darbo iššūkių – sunkumai norint gauti paskolą. Tad ką reikia žinoti, jei norėtumėte įsigyti būstą ar didesnį pirkinį su paskola, o pajamas gaunate iš individualios veiklos, pagal verslo liudijimą ar autorines sutartis? Pajamos vertinamos skirtingai „Sodros“ išrašas apie darbo užmokestį – būtent ši informacija yra viena pirmųjų, kurią kredito...
Laisvalaikis
Kelionės lėktuvais yra pakankamai malonus dalykas – galite grožėtis pasauliu visai kitu kampu. Tačiau daugybė žmonių prieš kildami į naują kelionę vis tiek padaro vieną labai prastą sprendimą, kuris gali sukelti skausmą, traumas ar net paskatinti įgulą jus išlaipinti. Ilgi skrydžiai lėktuvu iš tiesų nėra tokie blogi, kaip daugelis įsivaizduoja. Taip, vietos lėktuve nėra daug, nebent ryšitės pirkti verslo klasės bilietus, maistas nėra pats geriausias, o ir...
Įvykiai
Palanga pagal Savivaldybių gerovės indeksą užima aukštą 8 vietą tarp 60 šalies savivaldybių, o pagal kriterijų „Socialinis saugumas“ nusileidžia tik sostinei ir užima 2 vietą. Tokius duomenis šią savaitę pristatė išsamią savivaldybių gerovės analizę atlikęs Vilniaus politikos analizės institutas. Atliktos analizės rezultatai skelbia, kad Lietuvoje patraukliausia gyventi penkiuose didžiuosiuose miestuose, aplink juos ir pajūrio kurortuose, tarp kurių – ir...
Kultūra
Žaneta Skersytė Pagrindinis uostamiesčio kultūros židinys - Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras lyg magnetas traukia įvairių sričių kūrėjus. Ne tik artistai, bet ir daugelis teatro administracijos darbuotojų yra baigę muzikinius mokslus, puikiai šoka ar dainuoja. Ievos Lingytės nuotr. Teatro vadovės pavaduotojas Vytautas Kažukauskas irgi meistriškai groja akordeonu, o už šį gebėjimą yra dėkingas muzikuoti nuo mažens „spaudusiems“ tėvams. Savo karjeroje...
Įvykiai
Palangiškis menininkas Vytautas Kusas šaliai padovanojo naują rekordą – šią savaitę oficialiai užfiksuota, kad V. Kuso sukurta knyga „Būsenos“ yra mažiausia lietuviška knyga šalyje. Naujasis šio menininko rankomis sukurtas šalies rekordas – eilėraščių knyga „Būsenos“ – yra 8 milimetrų aukščio, 7 milimetrų pločio bei 2,5 milimetrų storio. Šioje 60 puslapių knygelėje pateikiami 34 V. Kuso eilėraščiai. Tekstas spausdintas spaustuvėje „Druka“. Poezijos knygą...
Įvykiai
Gytis Pankūnas Jeigu „valstiečiai“ apsigalvotų dėl prezidento rinkimų, „socialdarbiečiai“ galėtų pasiūlyti savo kandidatą į prezidentus, LRT.lt interviu teigia „socialdarbiečių“ pirmininko pavaduotoja, parlamentarė Irena Šiaulienė. Politikė neslepia tikinti, kad Lietuvos socialdemokratų darbo partija (LSDDP) iškovos teisę gauti valstybės dotaciją, o „valstiečiai“ koalicijos partnerius šiuo klausimu parems.  Seimo vicepirmininkė I. Šiaulienė iki šiol mano,...