Kaimynų pasipiktinimą sukėlusi terasa: vieniems išsigelbėjimas, kitiems – baisus šašas

Terasa ties Medvalakio gatvės 12 A namu buvo statoma ligoniui, nepavaikštančiam vyrui. „V.P.“ nuotr.

Dana Lukauskienė

Vieni palangiškiai po balkonais užsiima žemės ūkio veikla, augina bulves, burokus ar kitas žemės ūkio gėrybes, tręšia jas mėšlu ir visai nesvarbu, kad į kaimynų langus kyla musių tuntai, o kiti – ištisus priestatus susikonstruoja. Ar tai saugu, ar nepažeidžia namo konstrukcijų – teiraujasi jų kaimynai? Taip atsitiko ir Medvalakio gatvėje, kur, anot pasipiktinusių kaimynų, „keistoki bunkeriai“ po balkonais dygsta.

Užkariauti po balkonu esančia žemę

Gražinti, puoselėti ir tvarkyti savo aplinką nori visi, o kurorte – tai ypač svarbu. Vietiniai žmonėsneretai vasaromis patys persikelia į sodus, garažus, ar kitokias nelabai patogias gyventi erdves, neretas savo gyvenamą būstą išnuomoja. Juk kiekvieną vasarą į Palangą suplūsta visa Lietuva, ir mažas miestelis tampa vasarotojų sostine. Už būsto nuomą surinkti pinigėliai – padeda prisidurti prie pragyvenimo žiemą. Be abejo, yra žmonių, kurie rūpindamiesi namo estetika augina gėles, tvarko, gražina aplinką, tačiau yra ir tokių, kurie nepaisydami nieko – įveisia po kaimynų langais „ūkius“. „Įdomiausia tai, kad daugiabučiuose gyvenantieji bando išnaudoti kiekvieną žemės lopinėlį ir lyg kokie Amerikos užkariautojai stengiasi užgrobti net bendro naudojimo žemę – po daugiabučio balkonu. Be jokių leidimų, kaimynų sutikimo, pradeda statytis įvairius priestatus.Įstatymai ir bendros taisyklės jiems nė motais – jei aš pirmas pasistačiau „bunkerį“, tai palei namą esanti žemė mano. O ar tai legalu? Kokią atsakomybę užtraukia nelegalios statybos?“ – teiravosi, nebegalėdama pakęsti aplink namą vis dygstančių „bunkerių“ mūsų skaitytoja B.G.

Kodėl niekas nekreipia dėmesio?

Pašnekovę labai įžeidė nevienodi standartai, mat ji pasakojo menanti laikus, kuomet pati norėjo įsistiklinti balkoną. Kone kryžiaus kelius teko nueiti: reikėjo parengti projektą, jį derinti su miesto architektais, gauti namą administruojančios bendrovės sutikimą, derinti su Savivaldybe. Moteris elgėsi pagal taisykles, o dabar jai nesuprantama, kodėl niekas nekreipia dėmesio į kaimynų statybas. Naujai sutvarkytas namo fasadas, kurio išorę puošia akmens masės plytelės, pamažu tampa Medvalakio gatvės daugiabučiu, apstatytu nelegaliais, anot kaimynystėje gyvenančios moters, „bunkeriais“.

Palangiškė pati kreipėsi į statybos inspekciją, gavo išsamų paaiškinimą, jog statyba nelegali, tačiau tuo viskas ir baigėsi. Bunkeriai tebestovi, o šalia jų vis daugėja ir naujų. „Įsivaizduokite, kokios konstrukcijos gręžiamos, o kas bus, jei pažeis namo fasadą, nubyrės naujai užkabintos plytelės, kas atsakys? Nejau mes, daugiabučio gyventojai, vėl iš savo kišenės mesimės, kad naują fasadą tvarkytume? Kaip galima gręžioti namo sienas ir tokias masyvias konstrukcijas į jas tvirtinti be jokių leidimų?“, – ironizavo pašnekovė, kuriai svarbiausia, jog nenubirtų namo fasado plytelės, į kurias be gailesčio gręžiamos papildomos nelegalios konstrukcijos.

„Jei iki šiol niekas nieko nedaro, ar nebus taip, kad tuos statinius pasistatę kaimynai atgaline data statybų leidimus gaus?“ – svarstė Medvalakio gatvės gyventoja B.G.

Nebėra ribų

Pašnekovė kreipėsi į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją prie Aplinkos ministerijos su prašymu stabdyti šią veiklą. Ji prašė, kad laiku būtų sustabdytos statybos prie daugiabučių Medvalakio 12 ir 12A. Moteris inspektoriams argumentavo, jog liepą pradėta naujo „bunkerio“, kurio plotas apie 20 kvadratinių metrų, statyba skubiai vykdoma. Anot skaitytojos, žemė, palei daugiabučius bendra, mokesčius už ją moka visi kaimynai, Savivaldybė tokiems statiniams leidimų taip pat nedavė. O viena iš namo gyventojų, tvirtindama „bunkerio“ stogą, gadino pastato fasado plyteles.

B.G. atviravo, jog žema tvorelė niekam netrukdo, tegu ji būna, bet palei namus auga penkios nelegalios terasos, kurios atrodo lyg padėklai ir trys būdelės. „Kaimynams nebėra ribų, negana to, kad žemę užgrobia, o susikonstravę tokius statinius dar ir šunis juose laiko, lodina. Man labai svarbi namo estetika, juk ir namuose šluotų ar kibirų kambario centre nelaikome, o tos būdelės namui grožio neprideda. Beje, jei vienas liks nenubaustas, kur garantija, kad namas jais neapaugs?“, – kalbėjo Medvalakio gatvės gyventoja B.G.

Įpareigota pašalinti

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos Inspekcijos prie Aplinkos ministerijos Klaipėdos teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamentas, įvertinęs priestatų teisėtumą, pateikė tokias išvadas: „Klaipėdos departamentas, naudodamasis statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacine sistema „Infostatyba“, nustatė, kad Palangos savivaldybės administracija neišdavė statybos leidimo adresu Medvalakio gatvė 12 A“.

Dar birželio 26 dieną Klaipėdos departamento darbuotojai tikrino statybas, šiame patikrinime dalyvavo irMedvalakio g. 12 A buto gyventoja, savininkė. Specialistai nustatė, kad ties jai priklausančiu butu auga 17,94 kvadratinių metrų priestatas. Jo grindys dengtos lentomis, pastatytas karkasas, dengiamas skaidraus plastiko stogas. Inspektoriai radinį priskyrė I grupės nesudėtingų statinių kategorijai. Statytojai surašytas aktas ir privalomasis nurodymas nutraukti darbus bei pašalinti savavališkos statybos padarinius. Bet, pasak mūsų pašnekovės, kaimynystėje gyvenančios B.G., statiniai vis dar nepašalinti. Mūsų skaitytoja nesupranta - nejau taip lengvabūdiškai galima nepaisyti įpareigojimų?

Buvo numatytos terasos

Pasak šį namą administruojančios bendrovės UAB „Jūros būstas“ vadovo Edgaro Vyganto, statybos vystytojas, projektuodamas namą, buvo numatęs pirmojo aukšto gyventojams leisti statytis terasas, bet be jokių stogelių. Gyventoja nukrypo nuo projekto sprendinių, jei ji nebuvo suderinusi papildomo projekto, gavusi kaimynų sutikimo, turės pašalinti savavališkos statybos padarinius. Į išreikštą kaimynų nuogąstavimą, ar neatsitiks taip, kad ji šiuos statinius įteisins atgaline data, E.Vygantas tikino, kad tokios praktikos dar nėra buvę.

„Nors pats situacijos nemačiau, tačiau tikėtina, kad galėjo būti pažeistas namo fasadas, jei buvo įgręžtas ir tvirtintas stogas. Šio namo projektas yra labai geras, manau, kad gręžimo žymių plytelėse neliks tik tuo atveju, jei bus pakeistos sugręžiotos. Tad į pradinę padėtį namo fasadą atstatyti galės pakankamai nesudėtingai, tik reikės pasistengti surasti panašaus ar tokio pat atspalvio plyteles. Fasadą gręžioti galima tik su bendraturčių sutikimu. Statybos inspektoriai nurodė tam tikrą terminą, per kurį moteris turės likviduoti šias statybas“, - kalbėjo UAB „Jūros būstas“ vadovas.

Statė negalę turinčiam vyrui

Susisiekėme ir su Medvalakio g. 12 A buto gyventoja. Pasirodo, čia gyvena vieniša našlė Zita Paulauskienė. Mes pasiteiravome, ką moteris ketina daryti su terasa, kuri jau buvo nudažyta panašia į namo fasadą spalva, uždengtas stogas. Estetinis vaizdas tvarkingas, „bunkerio“ nepriminė, tačiau stogas tikrai pritvirtintas prie namo fasado. Radome ponią Zitą kaip tik terasoje besitvarkančią, kažką šveičiančią, šeimininkaujančią. Ji maloniai sutiko mums papasakoti savo rūpesčius. „Mano vyras sunkai sirgo, jis nepavaikščiojo. Norėjome pasistatyti terasą, kad ligonis galėtų saulėje pasėdėti. Jis buvo rūkantis, dažnai norėdavo parūkyti, o į lauką išeiti nebeįstengė. Juk namo laiptinė invalidams nepritaikyta. Terasa mūsų šeimaibuvo tiesiog būtina. Gaila, bet jis jau nebesuspėjo jos pamatyti, šių metų vasarį užgeso jo gyvybė“, – pasakojo terasos savininkė Zita Paulauskienė. Anot pašnekovės, nė vienam kaimynui iki šiol ši terasa netrukdžiusi, visi, kas ateina, giria.

Misija – neįmanoma

Z.Paulauskienė pasakojo prisiminusi laikus, kuomet viršutiniuose aukštuose gyvenę kaimynai, kėlę įkurtuves, tuomet nukritusios nuorūkos pradeginusios medines terasos grindis, tačiau ji anuomet nepykusi, juk įkurtuvės nedažnos, galima ir pakentėti. Moteris atviravo, kad kaimynai ir gėles laisto, ir skalbinius džiauna, o drėgmė – vis į pirmąjį aukštą, į jų medinę terasą subėga. Ji pasakojo: „Su vyru nieko niekam nesakę patys nusprendėme stogą pasistatyti. O daryti norėjom stabiliai, visam gyvenimui. Stengėmės, kad gražiai atrodytų, žmoniškai būtų padaryta. Dabar nusidažiau terasą, parinkau dažus, kurie atitiktų namo fasado spalvą. Leidimas pirmojo aukšto gyventojams statyti terasą buvo pačiame namo projekte numatytas, tik va dėl stogo - iš nežinojimo pažeidėme. Norėjau, kad patogu visiems būtų, ligonis vyras saulę pamatytų, o ir nuorūkos ant galvos nekristų. Bandžiau viską daryti legaliai, bet Palanga – poilsiautojų sostinė, žmonės čia labai užimti, dalis butų parduodama, kituose apsistoja nuomininkai, savininkai išvykę. Surinkti kaimynų sutikimą liudijančius parašus ar surasti kaimynus namie – tikras iššūkis, misija beveik neįmanoma“.

Bando rinkti parašus

Pašnekovė atviravo, kad terasa kainavo 1900 eurų, jai, pensininkei, tai didžiuliai pinigai. „Pabandysiu rinkt parašus, va, jau vieną gavau“, – rodė pradėtą pildyti lapą senjorė. Ji atviravo, kad baudą už statybų pažeidimus jau sumokėjo.

„Mes į daugiabutį atsikėlėm iš nuosavo namo, kuriame nuolat savo aplinką tvarkydavome, o ir vyras anuomet labai gerą atmintį turėjęs, be galo darbštus buvęs. Jis nuolat kartodavo, kad nieko nėra neįmanoma, tik tinginystė mums trukdo pasiekti tikslų. O ir kai kurie kaimynai į terasą ir dabar užsuka, kartu kavą geriame, bendraujame. Nejau, atsigėrę kavos, skųsti manęs bėga? Visi, kas pas mane apsilanko, terasą giria, džiaugiasi. Jei specialistai leis įteisinti – bandysiu. Tik nelabai žinau, nuo ko pradėti, o jei nepavyks – nupjausiu stogą ir iš jo šiltnamį pasistatysiu. Dabar norėčiau surinkti kaimynų parašus, o vėliau galėsiu užsisakyti projektą, kurį reikės su Savivaldybe derinti. Visą gyvenimą stengiuosi gyventi ramiai, niekam netrukdyti. O ir viena gyvendama, kiek aš triukšmo galiu sukelti? Būna, kad broliai, seserys mane aplanko, o ir prigirdžiu gerai, televizorių žiūriu ne per garsiai, nežinau, kam užkliuvome. Gaila, kad vasario 2 Anapilin iškeliavęs mano vyras nebespės terasa pasidžiaugti“, – kalbėjo Z. Paulauskienė.

Terminas – iki sausio 3 d.

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos atstovė viešiesiems ryšiams Ligita Luščiauskaitė;

-          Palangiškei surašytas privalomas nurodymas pašalinti savavališkos statybos padarinius iki ateinančių metų sausio 3 d. Vadovaujantis teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymu, statytojas gali prašyti terminą pratęsti 3 mėn., jei pradeda vykdyti savavališkos statybos įteisinimo procedūras. Taip pat yra galimybė skųsti specialistų sprendimą.

Žemės sklypo bendraturčiai, norėdami racionaliai išnaudoti jiems priklausantį sklypą ir išvengti galimų tarpusavio ginčų, turi galimybę nustatyti jo naudojimo tvarką, aiškias dalių ribas. Rengiant naudojimosi sklypu planą būtina numatyti, kad kiekvienas naudotojas turėtų priėjimą (privažiavimą) prie savo sklypo dalies, jam priklausančių statinių ir galėtų tinkamai nekliudomas vykdyti ūkinę veiklą. Tuo atveju, kai žemės sklypo bendraturčiai neturi nusistatę naudojimosi tvarkos, juo yra naudojamasi bendrai.

Statybą leidžiantys dokumentai neišduodami atgaline data.

Jeigu asmuo, kuriam įteikiamas privalomasis nurodymas, įpareigojamas nugriauti savavališkai pastatytą statinį ir sutvarkyti statybvietę, per nustatytą terminą neįvykdė reikalavimų, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija turi teisę nugriauti savavališkai pastatytą statinį ir sutvarkyti statybvietę šio asmens lėšomis.

Kaimynai atidžiai stebėjo visą statybų procesą, fotografavo kiekvieną statybų veiksmą. „V.P.“ nuotr.

Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
874 peržiūros rugsėjo mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Sportas
Antradienio vakarą A lygos 26 turo rungtynėse Klaipėdos „Atlantas“ savo stadione buvo arti pergalės prieš „Palangos“ komandą, tačiau praleido įvartį paskutinėmis sekundėmis ir rungtynės baigėsi lygiosiomis 1:1. Rungtynių pradžioje aktyviau atakavo „Atlantas“ ir 12 minutę Marius Papšys susikūrė progą smūgiui, bet jį atrėmė Palangos ekipos vartininkas Antonas Cvetkovas. Ilgainiui iniciatyva perėjo į palangiškių pusę. Aktyvus puolime buvo legionierius iš Nige...
Įvykiai
Trečiadienio naktį Lietuvoje prognozuojamos šalnos. Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, nors oro temperatūra bus apie 1–6 laipsnius šilumos, dirvos paviršiuje daug kur galimos šalnos iki 5 laipsnių žemiau nulio. „Šalnos gana vėlyvos, kadangi buvo šilta vasara, tai jos tik dabar pasirodė“, – BNS sakė tarnybos meteorologė Teresė Kaunienė. Pasak jos, kitos naktys bus kiek šiltesnės, tačiau laikysis lietingi, vėjuoti orai. „Tik šiąnakt grasina šalnos, o p...
Įvykiai
Po visuomenės peticijos ir Seimo narių protesto dėl Petro Gražulio darbo Žmogaus teisių komitete šis parlamentaras grąžintas dirbti į Audito komitetą. Už tai antradienį balsavo 81 Seimo narys, prieš buvo trys, susilaikė keturi politikai. Šis politiko paskyrimas nesukėlė jokių diskusijų Seime. Rugsėjo 11 dieną Seimo narys P. Gražulis iš Audito komiteto buvo perkeltas dirbti į Seimo Žmogaus teisių komitetą. Tai sukėlė šiame komitete dirbančių opozicijos atst...
Įvykiai
Dėl galimybės referendumą dėl dvigubos pilietybės organizuoti su dviejų savaičių pertrauka valdantieji žada kreiptis į Konstitucinį Teismą. Tai esą reikalinga, kad dėl referendumo suderinamumo su Konstitucija būtų išsklaidytos visos abejonės. Svarstant klausimą, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Mykolas Majauskas paprašė įstatymo projektą pristatančio Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LŽVS) lyderio Ramūno Karbauskio paa...
Įvykiai
„Valstiečių“ frakcijos Seime atstovas Stasys Jakeliūnas kreipiasi į parlamento Etikos ir procedūrų komisiją (EPK), prašydamas įvertinti į galimo nederamo seksualinio elgesio skandalą pavasarį įsivėlusio konservatoriaus Mykolo Majausko veiksmus.   Tai, kad konservatorius M. Majauskas yra skundžiamas EPK S. Jakeliūnas žurnalistams patvirtino antradienį. Pasak „valstiečių“ atstovo, jo skundas susijęs su šių metų kovo mėnesį kilusiu skandalu, kai M. Majauskas...
Įvykiai
Aleksandra Ketlerienė Antradienį Seime prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausioji patarėja teisės klausimais Rasa Svetikaitė pateikė Civilinio proceso kodekso ir Antstolių įstatymo pataisas, kuriomis siekiama, anot pačios Prezidentūros, pažaboti antstolių savivalę. Seimas šiam pateikimui pritarė vieningai. „Konstituciškai nepateisinama, kai vykdant valstybės pavestas funkcijas, atlygis, kuris mokamas už paslaugas, kurių vartotojas negali atsisakyti, yra...
Įvykiai
Nuolat apie šeimynines vertybes pasisakantis parlamentaras Petras Gražulis pats neseniai įklimpo į skandalingą romaną su perpus jaunesne palangiške Birute, o jų santykius vainikavo gimusi dukra. Ir nors Petras viešai atsiprašė, Birutė tikina nuoširdumo jo žodžiuose neišgirdusi. Politikos apžvalgininkai ir komunikacijos ekspertai stebisi Seimo nario viešais pareiškimais ir ašaromis. „Jis padarė nedovanotiną klaidą“, – sako jie. Anot buvusio Seimo pirmininko...
Įvykiai
Rugsėjo 25 d. 9.20 val. nutraukta dingusio krovininio laivo „SWE Carrier“ įgulos nario paieškos ir gelbėjimo operacija. Asmens buvo ieškoma nedelsiant, kai Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras rugsėjo 24 d. 23.48 val. gavo pranešimą. Paskutinį kartą asmuo buvo matytas praplaukiant Liepojos uosto plūdurą. Lietuvos karinių oro pajėgų sraigtasparnis „Dauphin“ AS-365 iš I-ojo paieškos ir gelbėjimo posto Nemirsetoje buvo pakeltas į orą ir ieškojo dingusio įgulo...
Įvykiai
Kaip atpažinti įsilaužimą į prietaisą ir apsaugoti savo duomenis.  1. Neaiškus lėšų nurašymas Pirmas dalykas, kuris gali jus priversti susimąstyti apie galimą įsilaužimą – yra lėšų nurašymas, kurio jūs iš tiesų neatlikote. Tai aiškus ženklas, kad sukčiai galėjo gauti priėjimą prie jūsų kortelės arba pavogti vienos iš jūsų naudojamų mokėjimo paslaugų sąskaitos duomenis. Jei lėšų balansas visuomet yra greta jūsų, greitai pastebėsite įtartiną veiklą. Jei ret...